Amerika'da Yatırım

Amerika’da yatırım yapmak ve E2 vizesi almak için bir yer mi satın almak istiyorsunuz?

Ne aradığınızı ve bir işletmeyi nasıl satın almaya karar verdiyseniz, mevcut bir yeri satın almak, sıfırdan başlama sürecinden geçmeden yatırım yapabilmek için harika bir fırsat olabilir.

Anahtar teslim bir işletme satın alırsanız, kurulum aşamasını tamamen atlayabilir ve satış tamamlanır tamamlanmaz işletmeye başlayabilirsiniz; her şey zaten kurulmuş olduğundan hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken bir şey var ki o da: satılık işletmeler ikinci el araba gibidir; dışarıda bir çok alternatif vardır ama bir kısmı hurda araç olabilir. Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için satın almayı düşündüğünüz işletmeyi tamamen araştırmanız gerekir.

Almaya planladığınız yerin karlı bir yatırım mi yoksa size yamanmaya çalışılan hurda bir araç mi olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Amerika’da Yatırım Yapmanın Altın Kuralları

Acaba Hurda mi Yoksa Kazasız Bir Araç mı?

Başka bir deyişle, bir işletme satın almadan önce, işletmenin satışının gerçek sebebini keşfedin. Bunun için sadece satıcının sözüne güvenmeyin. Elbette, emekli olmak ya da hastalanmak geçerli sebeplerdir, ancak asıl sebep, çok farklı olabilir.
Öncelikle emlakçı (broker) gibi satın almayı düşündüğünüz iş tarihine aşina olan insanlarla konuşarak, ya da kendi yapacağınız araştırma sonucunda satışın gerçek nedenlerini bulmaya çalışın.

İşletmenin bulunduğu yeri iyice araştırın. Diğer işletmeleri, kiracıları, mal sahiplerini eğer varsa AVM yönetimini, kira oranlarını, ana kiracıları, bölgenin yoğunluk durumunu, otopark imkanlarını, reklam yapılabilirlik durumunu, fiyat artış oranlarını ve aklınıza gelebilecek benzer konuları mutlaka detaylı şekilde inceleyin.

Satış Fiyatına Neyin Dahil Olduğunu Öğrenin

Neyin satılık olduğunu ve değer tespitinin neye dayanarak yapıldığını sorun. İşletmeyi satmayı planlayan kişi, genellikle mevcut varlıkları listeleyen ve değerlerinin bir tahminini gösteren bir çizelge hazırlar. Eğer bu çizelgede anlamadığınız bir husus varsa, ayrıntıları isteyin. Listelenen varlıkların yüzde yüz işletmeye ait olduğunu ve borçsuz olup olmadığını öğrenin.

Şerefiye (hava parası) gibi listelenebilecek varlıklara özellikle dikkat edin . Bu fiyatın olduğundan fazla gösterilmesinde en sık rastlanan yöntemlerden biridir.

Kaputun Altına Bakın

Arabanın boyası, döşemeleri iyi gözükse de acaba yürüyen akşam, motor gibi asil önemli parçalar sağlam mi? İş yeri dışarıdan çok güzel gözüküyor olabilir ama acaba gerçekten para kazanıyor mu?
İşletmenin geçmiş finansal performansını inceleyin. İşletmenin mali tablolarının son üç yılını isteyin ve inceleyin ve deneyimli bir muhasebeciden yardım alın. Ayrıca finansal verileri kimin hazırladığını ve gözden geçirdiğini mutlaka öğrenin.
Mali rapor muhasebeci tarafından hazırlanmamış ise en azından kullanılan POS cihazından geriye dönük satış dökümlerini, eğer varsa günlük, aylık, yıllık sistem raporlarını isteyin ve dikkatli bir şekilde gözden geçirin.

Size sunulan belgeler doyurucu değilse veya bazı hata veya oynamalar tespit ettiyseniz mutlaka destekleyici ek belgeler talep edin. Mümkünse bizzat kendi gözünüzle orijinal kayıtları inceleyin, cihaz üzerinden ihtiyaç duyduğunuz dataların çıktısını alın ya da kopyalayın. Bu durum size garip gelebilir ama Amerika’da bu tur incelemeler çoğu zaman doğal karşılanmaktadır ve kabul görmektedir.

Asıl Değeri Nedir?

İşletme için gerçekte ne ödemeniz gerektiğini öğrenin. İkinci el bir araba alırken, bu genellikle basit bir meselesidir, ancak işletme değerlemesi oldukça karmaşıktır.
İşletmenin asıl değeri, şirketin elde ettiği gelire, satışlarını ve giderlerini ne kadar iyi yönettiğine bağlıdır. İşletmenin finansal kayıtlarını incelemek, işletmenin cirosunun, maliyetlerinin ve karının bir resmini size doğru veya en azından bilgilendirici olarak vermelidir.

Belirtilen fiyattan ziyade, getirisine dayalı bir işletme satın almaya çalışın.
Satın almak istediğiniz işletmenin gerçek değerinin ne olduğu konusunda emin olamıyorsanız profesyonel tavsiye ve değerleme yardımı alın.

Test Sürüşü Yapın

Bir işletmeyi satın almadan önce, yerinde gözlemleme yapabilmek için izin isteyin. Bu şekilde, satın almak istediğiniz işletmenin gerçekte nasıl çalıştığını kendi gözünüzle görebilirsiniz.
Bu teklifinizin kabul görmemesi mümkün olabilmekle beraber soru işaretlerine sebebiyet verir; ama mutlaka bir sorun olduğuna dair bir işaret olmak zorunda değildir. Escrow denilen sürece başlamadıysanız veya bu süreçte belli aşamaları kat etmediyseniz, karşı taraf sizin şirket ve meslek sırlarını öğrenmeye ve taklit etmeye çalışan biri gibi değerlendirerek bu teklifinize karşı çıkmış olabilir.

Finansman Alternatiflerinizi Araştırın

Tıpkı bir araba alırken olduğu gibi, satın almak istediğiniz işletmeyi alabilmeniz için gerekli sermayeyi karşılayabiliyor musunuz değerlendirmelisiniz. Cebinizde nakit para yoksa, nereden sermaye bulabileceğinizi planlamanız gerekmektedir. Genellikle alternatif kaynaklar arkadaşlar, aile ve finans kurumlarıdır (bankalar ve kredi birlikleri gibi).

Finansal kuruluşlar genelde sıfır bir işletme yerine mevcut bir iş yerini kredilendirmeye daha sıcak bakmaktadır; çünkü kurulu bir işletmeyi finanse etmek, başlangıçta finanse etmekten daha az riskli olarak kabul edilir.
Ayrıca, ‘’seller financing’’ denilen satıcıdan belli bir miktarı taksitlendirmesini istemek de alternatifler arasında sayılabilir. Varılacak anlaşma sonunda satış fiyatının belli bir kısmını peşin verip geri kalan kısmını aylık olarak taksitle ödeme seçeneği de mevcut bir işletmeyi satın almada kullanılabilecek opsiyonlardandır.

Teklif yapın

Tüm incelemeler sonucunda herhangi bir sorunla karşılaşmadığınızı ve artık almaya karar verdiğinizi varsayalım, o zaman bir teklif ve pazarlık zamanı geldi demektir. Karşılıklı fiyat pazarlıkları sonucunda ortak noktada buluşup bir fiyat üzerinde anlaşma sağlanabilecektir.

Escrow denilen süreç kullanılacaksa mutlaka bir depozito istenecektir. Escrow bir çok aşamadan oluşmaktadır ve nihai imzalar atılmadan belli bir oranda cayma bedeli ödemek suretiyle satın alma işleminden vazgeçebileceginizi aklınızdan çıkarmayın. Kafanızdaki soru işaretlerini tamamen ortadan kaldırmadan kesin imza aşamasına geçmeyin.

Bir Satış Sözleşmesi Oluşturun

Eğer escrow süreci kullanılmayacaksa, siz ve satıcı şartlar üzerinde anlaşmaya vardığınızda, detayların bir sözleşmede belirtilmesi gerekir. Sözleşmenin satışın her yönünü belirlemesi gerektiğinden, bir avukat tarafından hazırlanmalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir işletmenin satın alınması çok zahmetli bir iştir. Şeytan detaylarda gizlidir ve bu detayların tespiti çoğu zaman güçtür. Yapacağınız yatırımın alım aşamasında ve sonrasında size kar ettirebilmesi için mutlaka profesyonellerden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Alım sürecinde ve öncesinde VisAmerika olarak en uygun koşullarda ve en az riskle yatırımınızı gerçekleştirebilmeniz için elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız.