ABD Yatırımcı Vizeleri

E2 Yatırımcı vizesi alma şartlarından en önemlisi Amerika’da yatırım yapmaktır.

Yatırımınızı ya yeni bir işletme kurarak ya da mevcut bir işletmeyi devralarak gerçekleştirebilirsiniz. Her iki durumda da dikkat etmeniz gereken husus yapacağınız yatırımın vize alım sürecinde size sıkıntı çıkarmamasıdır.

e2 vizesi

Aşağıda sıralayacağımız adımlar size bu konuda yol gösterecek ve yatırım konusunda daha emin adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Yatırım Miktarınıza Dikkat Edin:

E2 yatırımcı vizesi ile ilgili iki ülke arasında varılmış anlaşma metninde kesin olarak belirtilmiş bir yatırım miktarı bulunmamaktadır fakat yıllar içerinde oluşmuş teamüller bulunmaktadır.

Genel bir kural olarak yatırımınızın 100.000 dolar civarında olması tavsiye edilmektedir. Yani devir alacağınız iş yerine ödemeniz gereken para ya da sıfırdan kuracağınız şirketle ilgili kurulum ve sermaye toplamı tutarı 100.000 dolar civarında olmalıdır.

Dediğimiz gibi bununla ilgili kesin bir kural bulunmamaktadır, daha az yatırımla vize alınabildiği gibi, yüz bin doların üstünde yatırım yaptığı halde bazı hatalar neticesinde vize başvurusu reddedilenler de bulunmaktadır.

Yatırım yaptığınız İşletmenin İstihdam Sağlaması Gerekmektedir:

Amerika’nın E2 vizesi vermesindeki temel amaçlardan bir tanesi de ekonomisinde yeni istihdam alanları açmak istemesidir. Yapacağınız yatırım karşılığında istihdam sağlamıyorsa cebinizden çıkan paranın bir önemi yoktur.

Örneğin: 100.000 Dolarlık bir yazılım şirketi kursanız ve tek çalışanı siz olsanız ya da sadece bir mühendis istihdam etseniz muhtemelen vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Yine bu konuda da kesin bir kriter olmamakla beraber genelde en az bir tam zamanlı ve en az iki yarı zamanlı Amerikan vatandaşı ya da Amerika’da yasal çalışma izni olan işçi çalıştırmanız gerekmektedir.

Yatırımınızı yaparken istihdam konusunu göz önünde bulundurarak bu kriterlere uygun bir alan seçmeniz sizin lehinize olacaktır.

abd yatırım

Yatırım Yapacağınız Alan Risk Taşımalıdır:

Yatırımınız reel sektörde ve üretim amaçlı olmalıdır. Hizmet verilmesi ya da bir ürün satışı bu konu için yeterlidir.

Ürün olarak bir yazılım programı seçilebileceği gibi Türkiye ya da yurt dışı başka bir yerden getireceğiniz malların satışı da geçerli, marjinal olmayan bir yatırım alanıdır.

Vize başvurusuna konu olamayacak yatırım türleri arasında, gayrimenkul ya da tahvil, bono gibi finansal ürünleri sayabiliriz. Kısacası işletmeniz fiili olarak mal ya da hizmet üretmeli veya satmalıdır. Çalışmalarınızın sonucunda hem kar hem de zarar etme ihtimali olmalıdır.

Devralınacak İşletme Dikkatli Seçilmelidir:

Amerika’da devir işlemleri genellikle üçüncü aracı bir kurum vasıtası ile ‘’Escrow’’ denen bir süreçle takip edilmektedir.

Escrow dediğimiz süreç sözleşme tarafları arasında belli şartlar karşılanıncaya kadar malın ya da paranın üçüncü bir şahıs ya da şirketin kontrolü altında tutulması ve belli yükümlülükler gerçekleşene kadar muhafazası anlamına gelmektedir.

Escrow ekstra bir külfet gibi gözükse de ileri de karşılaşabileceğiniz çok daha büyük masraflardan sizi korumak amacıyla dizayn edilmiş bir sistemdir. Escrow firması sizin adınıza satın alınacak iş yerinin vergi borcu olup olmadığı ya da piyasaya ödenmemiş herhangi bir borcunun olup olmadığı konusunda resmi yazışmaları yapar ve size borçsuz, sıkıntısız bir şekilde iş yeri almanızda yardımcı olur.

e2 vize

Escrow süreci size E2 vize alımında ve sonrasında işletme idamesi esnasında büyük fayda sağlayacaktır, zira satın aldığınız iş yeri ile ilgili gelecekte karşılaşabileceğiniz sıkıntılar sizi hem finansal olarak zor duruma sokacak belki de vizenizi yenilemenize engel olacaktır. En az riskle devir işleminizi tamamlamanız için Escrow sürecinden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Yatırımınız Sizi ve Ailenizi Geçindirmeli ve Kar Etmelidir:

Devir aldığınız ya da sıfırdan kurduğunuz işletmeniz, vergileri ödendikten, giderler karşılandıktan sonra size ve ailenize yetecek kadar par kazandırmalı bunun haricinde de finansal yıl sonunda kar etmelidir.

Sizi ve ailenizi geçindirecek miktarın belirlenmesinde yaşadığınız eyalet ve şehir göz önünde bulundurulur ve Amerika’da kaldığınız sürece Amerika Hükumetine yük olmamanız amaç edinilir.

Örneğin: İşletme, Kaliforniya’da yaşamayı planlayan dört kişilik bir aile için ortalama 5.000 Dolar maaş ödedikten ya da kar payı bıraktıktan sonra, sene sonunda da kar ediyor olmalıdır.

Hesaplamalarımızı bu doğrultuda yaparak yatırımınızı planlamanız sizin yararınıza olacaktır. Sizin ve ailenizin geçimini sağlayamayacağı öngörülen bir işletme için E2 vizesi verilmez.

yatırımcı vizesi danışmanlığı

Bize güvenin...

Başta da belirttiğimiz gibi yazdıklarımız kesin kurallar olmamakla beraber yıllar içerisinde oluşmuş tecrübeler sonucunda kaleme alınmış maddelerdir.

Yatırım ve vize başvurusu esnasında profesyonel yardım almanızda büyük fayda vardır. Yapacağınız yatırımın boşa gitmemesi ve vizenizi sıkıntısız bir şekilde alabilmeniz için işlemlerinizin deneyimli bir göçmenlik avukatı ve muhasebeci tarafından yönlendirilmesi önemlidir.

VisAmerika ekibi olarak vize sürecinizin başlangıcından sonuna kadar her adımda sizin yanınızda olabilir ve sıkıntılı görülen bu süreci en rahat şekilde atlatmanızı sağlayabiliriz!