bg

O1 Vizesi Nedir?

O-1 Olağanüstü Yetenek (Individuals with Extraordinary Ability or Achievement) vizesi, isminden de anlaşılacağı üzere USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi) tarafından belirlenen alanlarda yetenek ve başarıya sahip olan bireylerin başvurabileceği göçmen olmayan bir vizedir. O1 vizesi kendi içinde iki türe ayrılır:

 • O-1A: Bilim, eğitim, iş ve spor alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip bireylerin başvurduğu vizedir.
 • O-1B: Sanat, sinema ve televizyon sektöründe olağanüstü yeteneğe ve başarıya sahip bireylerin başvurduğu vizedir.

o1 vizesi

O1 vizelerinin sahiplerinin yakınları (eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklar) O3 vizesini alarak Amerika’ya gelebilir. O3 vizesine sahip yakınlar O1 vizesine sahip olan başvuran ile aynı sürede ve koşullarda Amerika’da yaşayabilir.

O1 Vizesinin Koşulları Nelerdir?

Kalış süresi:

 • O-1 vizelerine sahip olduğunuz zaman, ABD’de kalma süreniz ilk etapta 3 yıl kadardır.
 • İlk üç yılın sonunda, kalış sürenizi bir yıla kadar uzatmak için yeniden başvuru yapabilirsiniz.

O1 Vizelerine Kimler Başvurabilir?

USCIS’nin belirlediği alanlardan birinde olağanüstü yeteneğe veya profesyonel başarıya sahip olduğunu somut bir şekilde kanıtlayabilen herkes O-1 olağanüstü yetenek vizesine başvurabilir. Başvuru sırasında bilim, sanat, eğitim, iş, atletizm, sinema ve televizyon alanlarında gösterdiğiniz başvuruları ve yeteneğinizi kanıtlamanız beklenir. Eğer bu alanlarda en iyilerin olduğu azınlık grubu içinde olduğunuzu ödül vb. şekilde kanıtlayamıyorsanız da USCIS’nin belirlediği on kriterden en az üçünü karşılıyorsanız yine bu vizeye başvurabilirsiniz.

O1 Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır, Süreç Nasıl İşliyor?

O-1 vizelerinden birine başvurmaya karar verdiğinizde, sizi zor ve çetrefilli bir yol bekliyor olabilir. İyi bir danışmanlık almanız, dosyanızın güvenilir ellerde olması gerekli koşulları sağlamanızda ve süreci başarılı bir şekilde sonuçlandırmanızda yardımcı olabilir. GrapeLaw ve Visamerika ekibi daha önce başarı ile sonuçlandırdığı O-1 vize dosyalarındaki deneyimleriyle size yardımcı olmak için hazır.

O-1 vizeleri için gerekli olan alanınızdaki başarınızı somut olarak kanıtlayamadığınız durumlarda en az üçünü karşılamanız beklenen kriterler belirlenmiştir.

o1 olağanüstü yetenek vizesi

O-1A vizesi için gerekli kriterler

Başvuran adayın,

 • Keşif alanında mükemmellik için ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ödül veya ödüller alması,
 • Kendi alanında, üyelerinin üstün başarı göstermesini gerektiren derneklere üyeliğinin olması,
 • Profesyonel veya önemli ticari yayınlarda yayınlanmış materyalleri veya diğer ana medyada aday hakkında görüş ve yayınlanmış materyallerin olması,
 • Bireysel olarak veya bir panelin parçası olarak, alandaki diğer kişilerin çalışmalarının hakemi olarak katılım göstermesi (yayınlanacak makaleler, tartışma ve danışma panelleri vb. için hakem/hakem olarak görev yapmış olmak dahil),
 • Alanda büyük öneme sahip orijinal bilimsel, ilimsel, sanatsal, atletik veya işle ilgili katkılarının olması,
 • Mesleki veya önemli medya yayınlarda çıkan bilimsel makalelerin yazarlığını yapması,
 • Seçkin bir üne sahip kurum veya kuruluşlar için kritik veya önemli bir kapasitede hizmet vermesi,
 • Alandaki diğer bireylere kıyasla, hizmetleri için yüksek bir maaş veya farklı şekillerde önemli ölçüde yüksek karşılık talep etmesi.

O-1B vizesi için gerekli kriterler:

Başvuran adayın,

 • İncelemeler, reklamlar, tanıtım yayınları, yayınlar, sözleşmeler veya onaylarla kanıtlandığı üzere seçkin bir üne sahip yapımlarda veya etkinliklerde başrol oyuncusu olması veya başrol oyuncusu olarak hizmet vermiş veya verecek olması,
 • Gazetelerde, ticari dergilerde, yayınlarda veya referanslarda yer alan makalelerle kanıtlanan seçkin bir üne sahip kuruluşlar için başrol veya kritik bir rol oynamış ve oynayacak olması,
 • Önemli gazetelerde, ticari dergilerde veya diğer yayınlarda aday tarafından veya aday hakkında yayınlanan, eleştirel incelemeler veya başarılar için ulusal veya uluslararası tanınırlık elde etmesi,
 • Önemli ticari veya eleştirmenlerce beğenilen başarıların kanıtı olarak, çalıştığı alanda, unvanı, reytingi, gişe gelirleri, sinema veya televizyon reytingleri, ticari dergilerde, büyük gazetelerde veya diğer yayınlarda basılan diğer mesleki başarılarının olması,
 • Başvuru adayının alanında, otoritesi, uzmanlığı ve başarılarına ilişkin bilgisi olan bir yazardan açık referansı veya ilgili alandaki kuruluşlardan, eleştirmenlerden, devlet kurumlarından veya diğer tanınmış uzmanlardan başarıları için önemli bir takdir alması,
 • Sözleşmeler veya diğer güvenilir kanıtlarla gösterildiği gibi, alandaki diğer kişilere göre hizmetler için yüksek maaş veya diğer önemli karşılık taleplerinin olması.

o-1 yetenek vizesi

O1 Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • O-1A vizesi için bilim, eğitim, iş ve spor alanlarında uluslararası düzeyde prestije sahip bir ödül, yetenek ve başarılarınızı gösteren destek mektupları ve itibarlı kurumlara üyeliğiniz gibi kanıtları sunabilirsiniz.
 • O-1B vizesi için sanat, sinema ve televizyon sektöründe gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde prestije ve tanınırlığa sahip ödülleri aldığınızı ya da en azından aday gösterilmiş olduğunuzu gösteren belge ve kanıtları, uluslararası olimpiyatlarda elde ettiğiniz başarıları ya da kazandığınız madalyaları alanınızdaki yetkinliğinizi kanıtlamak için başvurunuzda sunabilirsiniz.

O1 vizesi ile ilgili detaylar için Youtube videomuza göz atabilirsiniz:

O1 VİZESİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Hayır, O1 vizelerinde kota yoktur.

O1 vizeleri ile ABD’de kalış süreniz ilk etapta üç yıl olarak belirlenir.

Vize sürenizi uzatmak için başvuruda bulabilirsiniz. USCIS başvuruları dosyaya özel değerlendirdiği için bir yıllık uzatma verilmektedir.

O1 vizesi yakınlarının çalışma izni yoktur. Fakat O-3 vizesine başvurarak yarı zamanlı ya da tam zamanlı eğitim alabilmektedirler.

HİZMETLERİMİZE GÖZ ATTINIZ MI?

E1 ticaretçi Vizesi

E1 Vizesi, ABD yatırımcı vizesi sınıfındadır. Daha detaylı bilgi alın.

E2 yatırımcı Vizesi

E2 Vizesi, ABD yatırımcı vizesi sınıfındadır. Daha detaylı bilgi alın.

EB 5 Göçmen Vizesi

EB 5 Vizesi, ABD ticaretçi ve tüccar vizesi sınıfındadır. Daha detaylı bilgi alın.

L1 Vizesi

L1 Vizesi, şirket içi yönetici transfer vizesidir. Daha detaylı bilgi alın.

H1B Vizesi

H1B Vizesi, yüksek akademik eğitim görmüş profesyoneler içinidir. Detaylı bilgi alın.

Green Card

Yeşil Kart, Amerika’da yaşamak ve çalışmak için daimi oturma izni sağlayan resmi belgedir. Detaylı bilgi alın.