Amerika'da Yatırım

Güçlü bir girişimcilik ruhuna sahipsin ve küçük bir işletme sahibi olmak istediğini biliyorsun, peki şimdi ne yapacaksın? Önünde iki seçenek var.

Ya mevcut bir işletme satın alacaksın ya da sıfırdan bir iş kuracaksın. İşletme sahibi olarak, kendi adıma mevcut bir işletme satın almanın birçok avantajı olduğunu söyleyebilirim.

işletme satın almanın avantajları

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bu kez “Mevcut Bir İşletmeyi Satın Almanın Avantajlarını” birkaç başlık altında paylaşmak istedim.

Tesisler ve Ekipman

Mevcut bir şirketi satın alarak, operasyonel bir tesise girmek birçok operasyonel konuda tasarruf sağlayacak.

Neden mi?

Çünkü yeniden satın alındığında çok pahalı olabilecek ekipmanlar, hali hazırda işletmenin içinde yer alacak.

Halihazırda altyapı kurulu olacağı için maliyet ve zamanı doğru ve kolay yönetebileceksiniz. Tesis zevkli bir şekilde dekore edilecek ve müşterilere sunulabilmesi için çok daha az kaynak gerektirecek.

tesisler ve ekipman

Ama mevcut ekipmanla ilgili bir takım sorunlar çıkabilir. Ekipmanların eski olmamasına dikkat edin!

İşletmeyi satın alırken ekipmanların kaç yaşında olduklarını mutlaka sorun! Bir şey yeni görünebilir. Ama buna rağmen mutlaka bu konuyla ilgili detaylı araştırma yapın.

Sektörüne bağlı olarak, işletme için gerekli ekipmanlar teknolojiye paralel olarak değişir ya da dönüşür.

Bu yüzden zaman içinde mevcut ekipmanları güncellemeniz gerekebilir. Ama bunu yapmadan önce işletmeyi ve ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz ve stratejik biçimde bu konuya yatırım yapmanız önemli.

Personel

Mevcut bir işletmeyi satın alırken var olan personel ekibiyle devam etmek bazen avantaj bazen de dezavantaj olabilir.

Ancak bu yazıda, halihazırda var olan ekiple devam edeceğiniz varsayalım. Bu durumda, o işi bilen insanlarla çalışacak. Bir adım sonrası için sizin için değerli ve önemli bilgi ve deneyime kavuşacaksınız.

personel

Çünkü çalışanlar, işletmeyi verimli bir şekilde yürüten prosedürleri zaten biliyor olacak ve bunun eğitimi için çok az zaman harcanacak.

Ama bütün bunlar ‘iyi bir takım’ ile çalıştığınızı varsayarak öngördüğüm şeyler… Çünkü bazen satıştan dolayı üzülen bir çalışan olabilir veya önceki işletme sahibi onları iyi eğitemediyse mevcut çalışanlara sahip olmak o kadar da avantajlı bir durum değil.

Çünkü bu ekiple daha fazla uğraşacağınız anlamına geliyor. Bunun önüne geçmek için işletmeyi satın almadan önce satın alacağınız kişiye sorular sorun, -mümkünse- personelle tanışın. Böylece nasıl bir ekiple çalışacağınıza dair fikriniz olur.

Marka ve Pazarlama

Kanımca, mevcut bir işletmeyi satın almanın en büyük avantajlarından biri, şirketin zaten sektörde biliniyor olması…

Çünkü bir markayı baştan oluşturmak zaman ve para gerekiyor. Markanın halihazırda bilini olması zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

marka ve pazarlama

Yeni bir işletme için bir kimlik oluşturmak zorunda olduğunuzu düşünelim. Öncelikle bir logo tasarlamanız, web sitesi ve işletmeyi tanıtmak için gereken diğer tüm teminatların yapmanız lazım. Pazarlama faaliyetlerine ayrıca para ayırmanız gerekir.

Yazının ekipman bölümünde’ de belirttiğim gibi, satın almadan önce işletmenin pazarlama materyallerine de bakmanızı öneririm.

Sağlam bir pazarlama temeli yoksa veya web sitesi gibi şeylerin güncellenmesi gerekiyorsa, yapacağınız harcamaların size en kısa sürede geri dönüşü olacağından emin olun.

Müşteriler

Tesisiniz, ekipmanınız, çalıştıracak personeliniz ve adınız çevre tarafından belirlenir. Ancak müşterileriniz yoksa, bir işiniz de olmaz.

Çünkü onlar, herhangi bir işin kalbidir. Bunlar olmadan, bunların hiçbiri önemi yok. Bana göre, mevcut bir işi satın almanın en önemli kısmı var olan müşteriler. Bu yeni müşterileri elde etmekten daha kolaydır.

müşteriler

Düşünün bir işletmeyi satın alarak zaten oluşmuş bir müşteri kitlesine sahip olacaksınız. Bu aynı zamanda zaten mevcut bir gelir akışına sahip olduğu anlamına gelir.

Var olan bir işletmeye satın almanın gerçekten büyük avantajları var. Evet, ama yine de çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Bir şirketi satın almayı en iyi iş fırsatı haline getirmek için ödevlerinizi yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Satın aldığınız şeyin kaliteli olduğundan emin olmanız gerekir. İşletmenin faaliyete geçmesi, tesislerinin olması gerektiği gibi çalıştığı anlamına gelmez.

İyi bir anlaşma yaptığınızdan emin olmak için derine inin.

Şuradaki "ABD'de iş / şirket kurmak" ile ilgili tavsiyelerimizin yer aldığı makalemize göz atmanızı öneririz.

Doğru strateji yapıldığında, mevcut bir işletmeyi satın almanız zamandan ve paradan tasarruf etmenize ve yatırımınızın geri dönüşünü daha hızlı görmenize olanak sağlayacak.