Amerika'da Yatırım

Visamerika olarak iş yeri satın alımında yapılan hataları bir araya getirdik. İşte iş yeri satın alırken yapılan bazı hatalar.

iş yeri satın alırken yapılan hatalar

Temel hatalardan bazıları:

 • Gizlilik sözleşmesi imzalamayı reddetmek ve / veya imzalamadan ticari finansal belgeleri talep etmek.
 • Gizlilik sözleşmesini imzaladıktan ve iade ettikten hemen sonra randevu almadan iş yerini görmeye gitmek. Bu hamle hem büyük bir nezaketsizlik hem de satıcının işine zarar verebilecek bir harekettir.
 • Anlaşmanın daha en başında patronun siz olduğunuz imajını oluşturma çabasına girmek. Son derece nezaketsiz ve bir o kadar da sizin zararınıza olabilecek bir tutumdur.
 • Tek taraflı olarak düşünerek satıcının zarar ermesi pahasına tüm hamleleri uygulamaya koymak. Karşılıklı ticaret yapmanın en iyi yolu kazan-kazan stratejisini uygulamaktır. Ebetteki alıcı olarak en makul fiyata iş yeri alma konusunda elinizden geleni yapmalısınız fakat bu hiçbir zaman karşı tarafı zarara uğratabileceğiniz manasına gelmemelidir. Bu mantıkla hareket ettiğiniz ve satıcı bu durumu fark ettiği takdirde büyük ihtimalle satış işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu tutum yerine ortak paydada buluşılmalı ve iki tarafı da memnun etmek konusunda uzlaşı sağlamaya çalışılmalıdır.

İkinci hata kategorisi, hazırlık eksikliği olarak özetlenebilir.

 1. Durum tespiti yapın. İş size vadeliden kazancı gerçekten sağlıyor mu? Bunu nasıl belirleyeceğinizi bilmiyorsanız, sayıları gözden geçirmek ve size açıklamak için bir muhasebeciye başvurun. Hangi lisansların gerekli olduğunu biliyor musunuz ve bunları alabilir misiniz? Sizin için gerekli lisanslara sahip bir ortak var mı?
 2. İşi yürütmek için gerekli becerilere sahip misiniz? Hangi becerilere ihtiyacınız var? Onları tanımlamak için zaman ayırdınız mı?
 3. İşletme sermayeniz var mı? Ne kadar işletme sermayesine ihtiyacınız olacağı hakkında bir fikriniz var mı? Neyin gerekli olabileceği konusunda herhangi bir planlama yaptınız mı?
 4. Bir pazarlama planınız var mı? İşletme satışları düşmeye başlarsa ne yapacaksınız? İşi arttırmanın yollarını düşündünüz mü?
 5. Bir iş planınız var mı? 100 sayfalık bir iş planınız olması gerekmez; Ancak, en azından satış bittikten sonra işletmeyle ne yapmak istediğinizi düşünmek için biraz zaman geçirdiniz mi?

Üçüncü hata kategorisi korku temelli tepkiler ve yanlış anlamalar olarak özetlenebilir.

 1. Endişelenmek ve yatırımınızın güvende olduğundan emin olmak istemek normaldir. Bununla birlikte, hiç kimse devraldığınız yerle ilgili olarak önceki sahibiyle aynı veya daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi garanti edemez. Kimse ekonominin nasıl olacağını garanti edemez. Hiç kimse müşterilerin sonsuza dek geri dönmeye devam edeceğini garanti edemez. Bir işletme sahibi olmanın riskleri vardır. Risk almak istemiyorsanız, işletme sahibi olmak size göre değildir.
 2. Tüm satın alma anlaşmalarının yedek planları olmalıdır. Olasılıklar, Alıcıya belirli şartlar yerine getirilmemesi durumunda anlaşmadan vazgeçme hakkı verir. Koşullu durumlar, Alıcıya, durum tespiti süresini uzatma veya Alıcının memnun olduğuna karar verene kadar kapanma tarihini uzatma hakkını vermez. Karar vermek: ‘’Ya işi istiyorsun ya da istemiyorsun.’’ Her halükarda, kararınızın sorumluluğunu üstlenin, işler yolunda gitmezse suçu başkasına atmaya çalışmayın.
 3. Alıcılar işletme satın almayı planlarlar, çünkü işletmenin kendilerine bir şekilde fayda sağlayacağını düşünürler. Bir Alıcının yapabileceği en büyük hatalardan biri, anlaşma sonunda ortaya çıkan korkunun serbest bırakılması ve işi satıcının elinden alarak satıcıyı büyük bir iyilik yapmış gibi bir hisse kapılmasıdır. Siz bir hayır kurumu değilsiniz ve satıcıya iyilik yapmak zorunda değilsiniz. Gerçekten karlı bir yatırım olduğunu düşünmediğiniz hiçbir işi başka gerekçeleri bahane ederek almayın.

iş yeri satın alımında yapılan hatalar

Bununla beraber, satın alma aşamalarında satıcıya gerekli saygı ve nezaketi gösterdiğinizde hiç aklınızdan bile geçmemiş konularda size yardımcı olmaya çalışacağını ve dolayısıyla daha isabetli bir karar almanızı sağlayacağını göreceksiniz.

En az 100.000 dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz ve bu para hiç riske atılmayacak kadar büyük bir meblağ. Atacağınız adımlarda size yardımcı olacak profesyonel bir ekiple çalışmanız size birçok avantaj sağlayacak, daha da önemlisi bu çok stresli süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

İşlemler bitip dönüp arkanıza baktığınızda aslında harcadığınız paradan çok daha fazlasını satın alma aşamasında kar ettiğinizi ve bu süreci olabildiğince rahat atlattığınızı görerek verdiğiniz kararın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Bir iş satın alırken sormanız gereken en önemli 10 soruyu sizler için bir araya getirdiğimiz makalemize göz atabilirsiniz.

İş yeri devir işlemlerinde ya da sıfırdan bir işletme kurmak isteğinizde tecrübeli kadrosuyla VisAmerika olarak size her konuda yardımcı olmaya hazırız!