Amerika'da Yatırım

Bu makalemizde, ABD de iş / şirket kurmak isteyenler için derlediğimiz 10 adımı sizlerle paylaşacağız. İşte Amerikada şirket kurmak isteyenlerin izlenmesi gereken adımlar:

PAZAR ARAŞTIRMASININ YAPILMASI

Pazar araştırması, fikrinizi başarılı bir işe dönüştürmek için bir fırsat olup olmadığını size gösterecektir. Planladığınız yerdeki faaliyet gösteren potansiyel müşteriler ve işletmeler hakkında bilgi toplamanın şirketi kurmadan önce size çok faydası olacaktır.

İşletmeniz için, rekabetçi bir avantaj bulmak adına bu bilgileri mutlaka değerlendirmelisiniz.

amerikada şirket kurmak

İŞ PLANININ HAZIRLANMASI

İş planınız, işinizin temelidir. İş planınızı, Amerikada yeni bir iş kurmak için nasıl yapılandıracağınız, çalıştıracağınız ve büyüteceğiniz konusunda bir yol haritası olarak düşünebilirsiniz. İnsanları sizinle çalışmanın ya da şirketinize yatırım yapmanın akıllıca bir tercih olduğuna ikna etmek ve aynı zamanda E2 vizesi başvurusunda kullanılmak üzere mutlaka hazırlanması gerekmektedir.

ŞİRKETİNİZ İÇİN GEREKLİ OLACAK SERMAYENİN HAZIR EDİLMESİ

Amerikada şirket kurmak için belirlediğiniz iş planınız, işinize başlamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Yeterli miktarda nakde sahip olmalı ya da birisinin size bu parayı hediye (borç olmamalı) etmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ülke içine sokacağınız paranın kaynağını gösterebilmenizdir.

Eğer para size hibe edilecekse verecek kişinin parayı nasıl elde ettiği mutlaka belirtilmelidir.

Paranın kaynağını gerekli dokümanlarla ispat edemediğiniz takdirde vize alamayacağınız gibi işletmenizi kurmakta da sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

İŞLETMENİN FAALİYET GÖSTERECEĞİ YERİN SEÇİLMESİ

İş yeriniz, vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Yaptığınız seçimler vergilerinizi, yasal gereksinimlerinizi ve gelirinizi etkileyebilir.

ŞİRKET TÜRÜNÜN SEÇİLMESİ

İşletmeniz için seçtiğiniz yasal yapı işletme tescili gereksinimlerinizi, vergi olarak ne kadar ödediğinizi ve kişisel sorumluluğunuzu etkileyecektir.

İŞLETME ADININ SEÇİLMESİ

İş yeri kurarken bir isim belirlemek kolay değildir. Markanızı yansıtan ve içinize sinecek bir isim seçmeniz çok önemlidir. Ayrıca, işletme adınızın başka bir kişi tarafından kullanılmadığından emin olmanız gerekmektedir.

ŞİRKETİN KAYIT ETTİRİLMESİ

İşletme adını seçtikten sonra, yasal hale getirme ve markanızı koruma zamanı gelmiş demektir. Bir sonraki adım, gerekli belgeleri hazırlayarak federal hükumete ve eyalete şirketinizi kaydetmek olacaktır.

VERGİ KİMLİK NUMARASININ ALINMASI

Bir banka hesabı açmak ve vergi ödemek gibi işlemleri başlatmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli adım işveren kimlik numaranızı (EIN) almanız olacaktır. Bu numara olmadan şirketinizle ilgili yasal ve veriyle alakalı işlemleri tamamlamanız mümkün olmayacaktır.

LİSANSLAR VE İZİNLER İÇİN BAŞVURULARIN TAMAMLANMASI

İşinizin sorunsuz çalışmasını sağlayabilmek hatta işinizi başlatabilmek için gerekli yasal izinlerin ve sertifikaların tamamlanmış olması gerekmektedir. İşletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz lisanslar ve izinler endüstri, eyalet, konum ve diğer faktörlere göre değişecektir.

ŞİRKET ADINA BANKA HESABI AÇILMASI

Şirketiniz faaliyete geçtiğinde elde edeceğiniz gelirleri hesabınıza aktarabilmek ve gerekli ödemeleri yapabilmek için bir banka hesabı açmanız gerekmektedir. Yukarıda kısaca değindiğimiz bu on adım, çok dikkatli planlanması, çok titiz çalışılması ve oldukça detaylı incelenmesi gereken konulardır.

Herhangi bir aşamada yapacağınız muhtemel bir hata vize ile ilgili sıkıntı yaşamanıza, belki başvurunuzun iptaline ve en kötüsü de yapacağınız yatırımın heba olmasına ve emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir.

Amerika Şirket Türleri, Avantaj ve Dezavantajlar

Amerikada kuracağınız şirket modelini belirlemeniz için avantaj sağlayabilecek bilgi ve ayrıntılara göz atın.

LLC nedir?

 • Bir LLC Sınırlı Sorumluluk Şirketi anlamına gelir.
 • Bir LLC kurmanın ana nedeni - ister yeni bir işe başlıyor olun, ister mevcut bir işi resmileştirin - kişisel işlerinizi ticari işlerinizden ayırmaktır.
 • LLC şirketin ticari olarak borç veya yükümlülüklerinden şahsen sorumlu olmadığınız anlamına gelir.
 • Bir LLC ayrıca, işletmeyi kimin alabileceği ve yönetebileceği ve vergi işlerini nasıl yöneteceğine karar vermeniz konusunda çok esnektir.
 • Alternatif bir şirkettir: Genellikle dış yatırım arayan şirketler veya şirketi “halka açık” hale getirmeyi planlıyorlar tarafından tercih edilir. Bu tür bir şirket bir Yönetim Kurulu, hisse ihracı ve yönetmelik oluşturma gibi bazı formalitelerle birlikte gelir.
 • Bir LLC oluşturmaya karar verirseniz fakat gereksinimleriniz değişirse gelecekte Corporation’a dönüştürmeniz mümkündür.
 • Genelde LLC'nin ihtiyaçları karşılamada en iyi seçenek olduğu düşünülebilir.

Corporation

Bir Corporation, bir banka hesabı açabilecek, mülk satın alabilecek, sözleşmelere girebilecek ve bir işletmeyi işletebilecek hukuki çerçevede kurulmuş bir tüzel kişiliktir.

Bir Corporation’ın en önemli özelliklerinden biri, sahiplerinin, şirketin borçlarından genellikle kişisel olarak sorumlu olmamalarıdır. Şirketler hissedarlara aittir ve çalışanlar ve yöneticiler tarafından yönetilmektedir.

amerikada şirket

artıcles of ıncorporatıon - Şirket ana sözleşmesi

Amerikada bir şirket kurmak için eyalet hükumetine sunulan yasal bir belgedir.

C Corporation

C Corporation, doğrudan varlık olarak vergilendirilmek istemeyen normal bir kuruluştur. Biri kurumsal düzeyde (kurumsal karlar için) ve biri hissedarlar düzeyinde (temettüler için) olmak üzere iki vergiye tabidir.

S Corporation

IRS kuralları uyarınca ortaklık olarak vergilendirilen bir şirket türüdür.

S Şirketi veya C Şirketi

Bir şirketin nasıl vergilendirilmesini istiyorsanız buna uygun bir seçim yapmalısınız. Seçimi şirket kuruluşunun başlangıcında veya yeni bir vergi yılının başında yapabilirsiniz.

amerika şirket türleri

S Corporation

S Corporation gelir vergisi ödememektedir ve yalnızca küçük işletmeler için kullanılabilir. Kurumun yıla ait tüm gelir veya zararları, kendi bireysel getirilerini bildiren pay sahiplerine iletilir. Her yılın sonunda, şirket tüm gelirlerini, giderlerini, Amortismanlarını vb. listeleyen bir bilgi iadesi yapar ve her hissedarına, hisse senedi yüzdesinin belirlediği şekilde hissesini bildirir.

Avantajları:

Bu yöntemi kullanmak çifte vergilendirmeyi önler ve zararların ve Amortismanların geçişine izin verir.

Dezavantajları:

Hissedarlar yüksek gelir kesimi içerisinde ise, kar payları bu oranlarda vergilendirilecektir. İşe maddi olarak katılmayan hissedarlar şirket zararlarını şahsi vergilendirmelerinden düşemezler. Sağlık ve hayat sigortası gibi bazı avantajlar vergiden düşülemeyebilir.

Gereksinimler:

S şirket statüsüne hak kazanmak için, şirketin aşağıdakileri yapması gerekir:

 • Yurtiçi bir şirket olmak
 • Yüzden fazla hissedara sahip olmamak
 • Yabancı bir şirket tarafından ortaklık yapmamak
 • Sadece tek bir çeşit stoğa sahip olmak
 • IR53 Form 2553'ü, geçerli olacağı vergi yılının üçüncü ayının on beşinci gününün sonundan önce IRS'ye başvurmuş olmak ve IRS tarafından onaylanmış olmak.

C Şirketi

Bir C Corporation, net kazancı üzerinden vergi öder. Müdürlerin ve çalışanların maaşları kendileri için vergilendirilebilir ve şirketten düşülebilir. Ancak, temettü olarak ödenen para iki kez vergilendirilmiş olur.

Avantajları:

Vergi mükellefleri şirketten daha yüksek bir gelir vergisi dilimi içerisindeyse ve şirkette genişleme için para bırakılacaksa, vergi tasarrufu sağlanır. Sağlık, kaza ve hayat sigortası gibi yan haklar, ödenebilir giderlerdir.

Dezavantajları:

Federal hükumet tarafından temettülerin çifte vergilendirilmesi büyük dezavantaj olabilir. Ayrıca, çoğu eyalette yalnızca C şirketleri için geçerli olan ve belirli bir miktardaki tüm gelirler için uygulanan bir gelir vergisi vardır.

Ayrı bir tüzel kişilik olarak, bir şirketin her yıl IRS ile vergi beyannamesi sunması gerekir. Mali yılı 31 Aralık'ta sona eren şirketler için vergi beyannamesi 15 Mart'ta ödenecektir. Bir kurumun geliri olmasa veya vergisi ödenmemiş olsa bile vergi beyannamesi vermesi gerekir. C şirketleri, vergi beyannamelerini Form 1120 veya 1120A'ya kaydeder.

California da dahil olmak üzere bazı eyaletlerde, devlet kurumları gelir vergisi de vardır. 500 $ veya daha fazla vergi borcu öngören şirketler vergilerini tahmin etmeli ve üç aylık tahmini vergi ödemeleri yapmalıdır. Çalışanları olan şirketlerin federal (ve bazen eyalet) bordro ve işsizlik vergileri ödemeleri gerekmektedir.

Amerikada şirket kurmak ve şirket modelleri ile ilgili şuradaki video kaynağına göz atabilirsiniz:

Profesyonel yardım almanız en iyisi!

VisAmerika profesyonel danışmanlık ekibi olarak; Amerikada şirket kurmak için gerekli olan tecrübe ve deneyime sahip kadromuzla yanınızda olacak ve ihtiyaç duyduğunuz her zaman gerekli bilgilerle sizi en doğru şekilde yönlendirmeye çalışacağız.

Şuradan size nasıl yardım edebileceğimizi görün