Amerika'da Yaşam

ABD'de hayat kurmak üzere olanların veya hayali olanların aklındaki önemli bir soru da yaşam maliyetleridir. Peki, en ucuz ve pahalı ABD şehirleri hangisi?

Yeni bir hayat kurma amacıyla giderek popülerleşen Amerika'da yaşam şartları, şehirler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Ucuz ve pahalı olarak iki kategoride ele alabileceğimiz şehirlerin konut, gıda ve ulaşım maliyetleri de oldukça farklı olabilmekte.

abd nin pahalı ve ucuz şehirleri

Amerika'da en ucuz eyaletlerde yaşamak, bütçesini daha verimli kullanmak isteyenler için ideal bir seçenektir. McAllen, Decatur ve Harlingen gibi Amerika'nın en ucuz şehirleri, genellikle düşük konut maliyetleri, daha uygun fiyatlı temel ihtiyaç masrafları ve daha ekonomik yaşam sunar.

Amerika'nın en pahalı şehirlerinde yaşamak ise yüksek maliyetli konut, yiyecek ve günlük yaşam giderlerini beraberinde getirmektedir. Öte yandan Manhattan, San Fransico ve Brooklyn gibi bazı şehirler yüksek yaşam standartları sağlamasına karşın özellikle sınırlı finansal güce sahip kişiler için zorlayıcı olabilir.

Yazımızın devamında detaylarına ineceğimiz bu Amerika'nın en pahalı şehirlerinde yaşamak için kira fiyatları ve diğer yaşam giderleri konusunda yeterliliğiniz adına bir ön araştırma yapmanız, gelecekte zorlanmamak için doğru bir karar olacaktır.

2023 verilerine göre hazırlanan içeriğimizi takip ederek Amerika’da en ucuz ve en pahalı şehirlerini inceleyebilir, ABD´de bir hayat kurmayı planladığınızda yaşam maliyetlerini göz önünde bulundurarak Amerika'da sizin için en ideal şehirleri keşfedebilirsiniz.

Amerika’nın Yaşam Standardı Açısından En Ucuz 4 Şehri

Harlingen, Teksas

Amerika´nın en ucuz şehirleri arasında bulunan Teksas´a bağlı Harlingen´in güneyinde Rio Grande ve doğusunda Meksika Körfezi yer almaktadır. Yoksulluk oranı yüksek olan Harlingen’de yaşayanlar, market alışverişinden benzine kadar pek çok harcama kalemine Amerika'nın diğer şehirlerine kıyasla daha uygun fiyatlarla ulaşabilmektedir.

Ev fiyatlarının Amerika ortalamasının önemli ölçüde altında olduğu Harlingen´de ortalama bir apartman dairesinin aylık kirası 757 dolar civarındadır. Amerika´daki en ucuz eyaletler kategorisinde ilk sıralarda yer alan Harlingen´de, yaşam maliyeti ABD ortalamasının %22,9 oranında altında iken yıllık ortalama hane geliri 48.115 dolar ve işsizlik oranı ise %5,7´dir.

McAllen, Teksas

Amerika'da en yaşanabilir şehirler arasındaki Teksas´a bağlı bir bölge olan McAllen, kuşların göç yolu üzerindeki konumundan dolayı kuş gözlemciliği ile ünlüdür. Barınma maliyetlerinin ulusal ortalamanın %55 altında ve sağlık harcamalarının %23 daha ucuz olduğu McAllen ve dolayısıyla Teksas, market ürünlerinin uygun fiyatlı olduğu Amerika’nın en ucuz şehirleri arasındaki yerini alıyor.

Kamu hizmetlerinin yüksek maliyetli olduğu McAllen´da yaşam maliyeti ABD ortalamasının %20,6 altında iken yıllık ortalama hane geliri 44.818 dolardır. İşsizlik oranının %4,9 olduğu McAllen´de ortalama konut değeri 107.500 dolar civarındadır.

Decatur, Illinois

En iyi tarım ve üretim merkezlerinden birisi olarak bilinen Decatur, önemli derece öğrenci nüfusuna sahip olarak, Amerika’da yaşam şartlarının en uygun olduğu eyaletlerden Illinois´de bulunuyor. Dünyanın en büyük madencilik ve inşaat ekipmanı üreticisi Caterpillar´n tesisinin bulunduğu Decatur´da, düşük yaşam maliyeti olmasının yanında işsizlik oranının %5,4 olduğu görülmektedir.

Yaşam maliyetinin Amerika ortalamasının %19,9 altında olduğu Decatur´da, yıllık ortalama hane geliri 46.807 dolar ve bir evin ortalama değeri ise 110.800 dolardır. Sağlık, kamu hizmetleri ve ulaşım konusunda da ucuz bir şehir olan Decatur´da orta sınıf aileler için düşük vergi oranları bulunuyor.

Topeka, Kansas

Topeka, Kansas Nehri kıyısında yer alan bir şehir olup, müstakil evlerin yoğun olduğu bir banliyö atmosferine sahiptir. Aynı zamanda birçok parkı ve kafe seçeneğiyle de tanınan Topeka, Amerika yaşam maliyeti oranlarının düşük olduğu bir şehirdir.

Kansas'ın başkenti olan Topeka, istikrarlı bir istihdam kaynağıdır ve sağlık, perakende, imalat gibi çeşitli sektörlerde iş imkanları da sunmaktadır. Amerika en ucuz eyaletler sıralamasında ilk 10´a giren Kansas başkenti Topeka´da, yaşam maliyeti Amerika ortalamasının %17,5 altında ve yıllık ortalama hane geliri 57.474 dolardır.

Konut maliyetlerinin düşük olduğu Topeka´da bir evin ortalama değeri 154.800 dolar iken, istihdam imkanlarının geniş olduğu bu şehirde işsizlik oranı %3,1´dir.

Amerika’nın Yaşam Standardı Açısından En Pahalı 4 Şehri

Manhattan, New York

Amerika yaşam maliyetinin en yüksek olduğu şehirlerden olan New York'a bağlı Manhattan´da, marketten toplu taşıma ve konuta kadar pek çok alanda yüksek fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Amerika'nın en pahalı ve lüks yaşamlarının görüldüğü Manhattan´da yaşam maliyetleri ABD ortalamasının %127,7 üzerindedir. Yıllık ortalama gelirin 84.435 dolar olduğu bu bölgede, bir evin ortalama değeri 940.900 dolardır.

Amerika’da hayat standartlarının yüksek olduğu şehirlerden New York´a bağlı olan Manhattan´da, işsizlik oranı %4,8. Kalabalık bir nüfusa sahip olan Manhattan, Amerika´nın en pahalı eyaletleri kategorisinde New York´un yer almasında önemli bir faktör olmaktadır.

Honolulu, Havai

Büyüleyici plajları, muhteşem doğal güzellikleri ve tropikal iklimiyle ünlü olan Honolulu, Pasifik Okyanusu'nun kıyısında bulunuyor. En pahalı marketlerin bulunduğu Honolulu´ya ürünlerin çoğu Havai´den tekneyle getirilmektedir. Bu nedenle Honolulu sakinleri hemen her şeyi oldukça yüksek fiyata satın almaktadır.

Faturaların, kamu hizmetlerinin, ulaşım ve sağlık hizmetlerinin de yüksek maliyetli olduğu Honolulu´da yaşam maliyeti ABD ortalamasının %84,0 üzerinde ve burada işsizlik oranı ise %3,2. Pasifik cenneti olarak tarif edilen Honolulu´da yıllık ortalama hane geliri 73.434 dolar iken bir evin ortalama değeri ise 733.000 dolardır.

San Francisco, Kaliforniya

Amerika'nın en pahalı şehirlerinden Kaliforniya´ya bağlı olan San Francisco, yüksek yaşam maliyetleri olan şehirler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Market, sağlık, kamu hizmetleri ve ulaşım harcamalarının da yüksek olduğu San Francisco´da, yaşam maliyeti Amerika ortalamasının %78,6 üzerindedir.

Ortalama ev değerinin 1.306.400 dolar olduğu San Francisco´da yıllık ortalama gelir 121.826 Amerikan dolarıdır. Bu değerler göz önünde bulundurulduğunda, yüksek maaşlı bir işte çalışsanız bile konut sahibi olmanın zor olduğu görülmektedir. Pahalılığı ile bilinen San Francisco´da işsizlik oranı ise %2,9.

Brooklyn, New York

Kiraların ulusal ortalamanın neredeyse dört katı olduğu Brooklyn, Coney Island ve Prospect Park gibi önemli cazibe merkezlerine ev sahipliği ediyor. ABD ortalamasının %68,6 üzerinde bir yaşam maliyeti bulunan Brooklyn, oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir.

New York'a bağlı olan Brooklyn´de ortalama ev değeri 793.300 dolar iken yıllık ortalama gelir ise 67.567 Amerikan dolarıdır. Amerika´da hayat standartlarının yüksek olduğu şehirlerinden Brooklyn´de işsizlik oranı ise %5,8.

Amerika’da Ortalama Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Amerika’da yaşam maliyeti eyalet, şehir ve daha pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu yüzden ülkeye taşınmayı düşünen herkes için ortalama yaşam maliyetini anlamak son derece önemli. ABD´de ortalama yaşam maliyetini belirleyebilmek için barınma, ulaşım, gıda ve sağlık hizmetleri gibi giderleri incelemek gerekiyor.

ABD´deki bazı yaygın aylık harcamalar ve ortalama maliyetleri incelendiğinde bunlar:

 • Barınma: 1.784$
 • Kamu Hizmetleri: 300$
 • Ulaşım: 819$
 • Yemek: 610$
 • Dışarıda Yemek: 198$
 • Sağlık Hizmetleri: 431$
 • Sağlık Sigortası: 306$
 • Eğlence: 243$
 • Yakıt: 131$
 • Kıyafet: 120$
 • Temizlik Malzemeleri: 70$
 • Kişisel Bakım Ürünleri ve Hizmetleri: 54$
 • Eğitim: 106$
 • Toplam: 5.172$

Bu masraflar, Amerika'da ortalama yaşam maliyetlerine dayanarak hesaplanmış olsa da kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin toplu taşıma ihtiyacı duymayan ve bisiklet kullanan kişilerin ulaşım masrafı olmayabilir. Aynı şekilde büyük bir aile değilseniz, gıda masrafları daha düşük bir harcama kalemi olabilir.

Son Sözler

ABD, çeşitli iklimlere, kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip büyük ve çeşitlilik gösteren bir ülke olarak dikkat çeker. Özet olarak bu yazımızda, Amerika'da yaşamak isteyenler için en ucuz ve en pahalı şehirlerini detaylıca inceledik. Siz de sahip olduğunuz şartlara en uygun eyalet ve şehirde bir yaşam sürmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, vize ve Green Card sürecinizde profesyonel destek alabilirsiniz.