Sıkça Sorulan Sorular

merak ettiğiniz sorular ve cevapları

Çünkü Kaliforniya’da yaşıyor ve burayı biliyoruz.
Tabii ki yardımcı oluruz; fakat yardımımız daha sınırlı olacaktır.
Hayır. E5, E1 vb. diğer Amerika vizesi talepleriniz ile ilgili de yardımcı olabiliriz.
Marjinal olmayan, yatırım yapabileceğiniz, kazanma-kaybetme riski olan (mesela devlet tahvili alım satımı yapamazsınız) ve istihdam sağlayacağına inandığınız her işi yapabilirsiniz.
Pasaport, banka hesap numarası, sosyal güvenlik numarası (şart değil), ehliyet (şart değil). ABD bankalarında açılmış banka hesabı (hesap açmak için ABD’de bulunmanız gerekiyor)
Tabii ki yapabilirsiniz; fakat profesyonel danışmanlık hizmeti almadan yapacağınız başvurunun reddedilme ihtimali daha yüksek olacaktır. Bu durumda ikinci başvurunun kabul edilme ihtimali yok denecek kadar azalacaktır. Basit detaylar vize alım sürecine çok etki ediyor. Yeni ve tanımadığınız bir sisteme giriyorsunuz, bu sebeple ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın tüm riskleri göremeyebilirsiniz. Bunun da ötesinde yapacağınız hataların çoğu zaman ve para kaybı olarak geri dönebilir.
E2 vizesine sahip olduğunuzda eşinizi ve 21 yaş altı çocuklarınızı yanınızda getirebilirsiniz.
Kaliforniya’da kira kontratını ibraz ettiğinizde, çocuklarınız adrese bağlı devlet okullarında ücretsiz olarak eğitim alabilirler. Çoğu çocuk, özellikle küçük yaştakiler, ebeveynlerine göre ortama çok daha kolay uyum sağlıyor. Başlarda sıkıntı yaşama ihtimali olsa da, sizden daha çabuk çevrelerine adapte olacak ve muhtemelen kısa sürede İngilizce öğreneceklerdir.
En kısa sürede; çünkü E2 vize başvuru sayısı hızla artmakta, dolayısıyla şartlar zorlaştırılmaktadır. Bunun yanında bürokrasi ABD’de hem özel sektör hem de devlette yavaş ilerliyor. Türkiye’de bir haftada halledebileceğinizi düşündüğünüz çok basit bir konuyu çözmeniz burada aylar sürebilir. Planlamanızı bunları göz önünde bulundurarak yapmanızda fayda var.
Çok sayıda faktöre bağlı olmakla beraber iş bulma, başvuruya hazırlanma, başvuru süreci ve cevabın gelmesi üç aydan kısa sürmeyecektir.
  • Türkiye’de bugün karar verip, yarın yapabildiğiniz işler Amerika’da çok yavaş ilerliyor. Örneğin emlakçıya ya da mal sahibine sorduğunuz bir sorunun cevabını almanız günlerce sürebilir ya da hiç cevap alamayabilirsiniz.
  • Süreç içerisinde yüz yüze görüşüp konuşmak her zaman mümkün olmayabilir. Mal sahibi bir şehirde, emlakçı başka şehirde, işin kendisi üçüncü şehirde, siz de dördüncü şehirde olabilirsiniz. İnternetten canlı sohbet, elinizdeki olanakların en iyisi olabilir.
  • Amerika’da sistem güven esasına dayanıyor. Bankadan sizi arayıp, sorular sorup, verdiğiniz cevaplara göre karar alabilirler. Türkiye’deki gibi evrak istemeyebilirler. Bunun sebebi doğru bilgi verdiğinize olan güvendir. Aksi tespit edildiğinde yaptırımlar ağırdır. Yeniden güven kazanmanız için çok uzun süre ve pek çok fedakarlık gerekebilir.
  • Amerika’da devletin sosyal hizmetleri çok kısıtlı ve yavaştır. Türkiye’de çok az ücret karşılığı alabileceğiniz sağlık hizmetleri de sağlık sigortası da Amerika’da çok pahalıdır.
  • Amerika’da çok iyi devlet okulları bulabilirsiniz. Türkiye’de özel okula vereceğiniz paradan Amerika’da tasarruf edebilirsiniz. Özellikle lisans ve lisansüstü eğitim seviyeleri en üst düzeydedir.