Amerika'da Yaşam

Amerika Birleşik Devletleri'nde oturma ve çalışma izni alabilmek için 5 ana yol vardır:

amerika çalışma vizeleri

 • Bir İşveren Tarafından Sponsorluk
 • Yatırım
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde yakın bir Aile Üyesi tarafından sponsorluk
 • Çeşitlilik Vize Piyango Programı (Green Card)
 • Sığınma ve Mülteci Durumu

VisAmerika olarak, yukarıdaki listedeki ilk 4 maddeyle ilgili size yardımcı olabiliriz.

ABD'de yatırım veya ticaret yapmak istiyorsanız, lütfen E-2 vizesi ile ilgili bölümümüzü inceleyin.

Geçici ABD çalışma vizelerinin başlıca çeşitleri H1B, L-1 ve E'dir.

Daimi İkamet Yasası - Yeşil kart (Green Card)

Yeşil kart sahibi olarak Amerika’da yasal olarak yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Yeşil kart sahipleri bazı kısıtlamalar olsa da genellikle vatandaşlık haklarının birçoğundan yararlanabilirler.

amerika yeşil kart

Sponsor firma aracılığı ile çalışan olarak Amerika’ya geldiğinizde hemen yeşil kart almanız mümkün olmamaktadır ve bunun gerçekleşebilmesi için belirli şartları karşılamanız ve birkaç sene beklemeniz gerekmektedir.

H1-B Özel Meslek Vizeleri

Bu, ABD’ye gelen kişilerin ABD’li bir işveren için profesyonel seviyede çalışmaları için verilen bir vize çeşididir. Başlangıçta 3 yıl geçerlidir, 6 yıla kadar uzatılabilir.

Şartlar:

Vize alabilmek için ABD merkezli bir firmadan iş teklifi almış olmak ve aşağıdaki kriterlerden en az birine sahip olmanız gerekmektedir.

 • Akredite bir kolej veya üniversiteden özel uzmanlık mesleğinin gerektirdiği bir ABD lisans veya daha yüksek derecesini tamamlamış olmak.
 • ABD’de denkliği olan benzer bir bölümden mezun olmuş olmak.
 • Uzmanlık mesleğini tam anlamıyla uygulamanıza ve amaçlanan istihdam durumunda bu uzmanlık ile uğraşmanıza izin veren bir lisans, sertifika, vb. sahip olmak.
 • Uzmanlık alanında benzer bir derecenin tamamlanmasına eşdeğer bir alanda eğitim almış olmak veya deneyim sahibi olmak ve uzmanlıkla doğrudan ilgili uzmanlık alanlarından doğrudan sorumlu pozisyonlarla çalışmış olmak.

L-1 Şirket İçi Transfer Vizeleri

Açıklama:

L-1 vizesi, işçileri ilgili bir yabancı şirketten bir ABD iştiraki veya şubesine transfer etmek için kullanılır. İki tür L-1 vizesi vardır:

 • Yönetici / Yönetici personel için L-1A
 • Uzman personeli için L-1B

L-1 vizeleri ilk 1 veya 3 yıl için verilir. L-1A vizeleri maksimum 7 yıla, L-1B vizeleri ise maksimum 5 yıla kadar uzatılabilir.

Şartları:

 • Son üç yılda en az bir boyunca Amerikan firmasının Türkiye şubesinde veya iştirakinde çalışmış olmak.
 • Bir yöneticiyseniz, işvereninizin ABD operasyonunun büyük bir alt bölümünü veya işlevini yönetmiş olmanız gerekmektedir.
 • Uzman çalışansanız, işvereninizin belirli ürünleri, süreçleri, prosedürleri ve / veya uygulamalarıyla ilgili derinlemesine bir deneyime sahip olmalısınız.

amerika vizeleri

E Anlaşması Tüccar veya Yatırımcı Vizeleri

Bunlar, ABD ile önemli miktarda ticaret yapan veya ABD'de önemli miktarda yatırım yapanlar için verilen bir vize türüdür.

E vizeleri genel olarak 2 veya 5 yıla kadar olan ilk dönem için verilir; süresiz olarak yenileyebilirler.

Şartlar:

 • E1 Ticareti ABD ile Türkiye arasında önemli uluslararası ticaret yapan işletmeler ve bireyler içindir. Ticaretin hacmi, şirket sahibinin veya çalışanının ticareti yönetmek için Amerika Birleşik Devletlerinde kalabilmesi için yeterli hacimde olmalıdır.
 • E-2 Amerika’da yatırım yapan ve istihdam sağlayan şirket sahipleri ve aile bireylerine tanınmış bir haktır.

J-vizesi

J türü vizeler staj ve mesleki gelişimle ilgili eğitim amaçlı ya da değişim programlarından yararlanmak isteyen kişilerin kullanabileceği bir vize çeşididir.

Vize sahibinin aile bireyleri?

Genellikle ABD çalışma vizesi olan kişinin eş ve çocuklarına, çalışmaları için izin verilmez. Bu kurallar, hangi iş vizesinin alındığına bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin, E2 vizesi alan kişinin eşi müracaat edilirse çalışma izni alabilir.

VisAmerika olarak göçmenlik hizmetleri konusunda Profesyonel kadromuz ve deneyimimiz ile sizlere yardımcı olmaya hazırız!