Amerika'da Yaşam

ABD kurulduğu günden bu yana yeni bir hayat kurmak isteyenlerin ilk durak noktalarından birisi olmuştur. Her yıl yaklaşık bir milyon insan Amerika'ya göç ediyor. Bu da onu dünyada en çok göç alan ülke konumuna getirmekte.

Amerika'da çalışmak için geldikten sonra göçmenlik yasaları uyarınca yasal olarak daimî ikametgâh sahibi olmanın ve nihayetinde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmanın çeşitli yolları vardır. Her düzenlemenin izlenmesi gereken farklı prosedürleri bulunmaktadır, bu nedenle yapılabilecek basit hatalar, vize almanıza engel olabilir. Yazımızın devamında, ABD’ çalışma vizesi alırken sıklıkla yapılan hataları sizler için bir araya getirdik.

amerika çalışma vizesi aırken yapılan hatalar

Amerika’da Çalışma Vizesi Alınırken Sıklıkla Yapılan Nelerdir?

  • Eksik Form ya da Evrak Göndermek
  • Yanlış Dosya Masrafları için Ödeme Yapmak
  • Çeviri Yapılmamış Belge Göndermek
  • İmzalamayı Unutmak ya da Yanlış Yeri İmzalamak
  • Ülkede Bulunma Durumunu Güncellememek
  • Sabıka Geçmişi Bilgisi Eksikliği
  • Yanlış Bilgi Vermek
  • Doğru Yardımı Almamak

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın verdiği sayılara göre, 2019 yılında 14 milyona yaklaşan Green Card sahibi Amerika vatandaşı bulunmaktaydı. Ayrıca, bu insanların 9.1 milyonu vatandaşlığa kabul edilmeye hak kazandı.

Green Card ya da Yeşil Kart başvuruları için standart bir başvuru formu bulunsa bile sağlamanız gereken yasal belgeler ve izlemeniz gereken yasal prosedür konu hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz kafa karıştırıcı olabilir. En güncel yasa ve prosedürlere uygun hareket etmediğinizde başvuru süreciniz uzayabilir ya da çok önemli bir hata ise reddedilmenize neden olabilir.

Sunacağınız detaylar hakkında dikkat etmeniz oldukça önemli çünkü bu bilgiler bir kez başvurduktan sonra göçmenlik dosyanızda sürekli kalacaktır.

Bu noktadan yola çıkarak ABD Geçici Çalışma Vizesi ya da daimî olarak yerleşmek amacıyla başvurulan ABD Çalışma Vizesi sürecinde yapılan 7 hatayı sıraladık. Bahsedeceğimiz konulara dikkat etmek, tüm başvuru sürecini doğru şekilde takip etmek ve en az uğraşla süreci tamamlamak açısından oldukça önemlidir.

Eksik Form ya da Evrak Göndermek

En sık yapılan hatalardan birincisi eksik evrak ya da form göndermektir. Bu sorun bilgi eksikliği ya da unutulan bir detay nedeniyle olabilir. Başta basit bir hata olarak görünebilir ancak gerçekte göçmenlik başvuruları için bir sürü evrak hazırlamanız gerekmekte. Bu kadar çok form ve belge yığını içinde önemli bir noktayı unutmak veya yanlış yerleştirmek mümkün. Böyle bir durumda başvurunuz eksik kalmış olacaktır ve belge eksikliğinden dolayı başvurunuz ertelenebilir, hatta reddedilebilir.

Unutmamalısınız ki, hazır etmeniz gerekenler sadece doldurulması gereken formlar değildir. Belirli durumları kanıtlayan destekleyici belgeler de eklemeniz gerekir. Doğum kayıtları, pasaportlar, evlilik cüzdanı ve vergi yükümlülüğüne dair bu belgeler, başvurduğunuz vizeye uygun olduğunuzu kanıtlamak için kullanılacaktır.

Eksik belgeler başvurunuzda aksaklığa neden olacaktır. Ayrıca, talep edilen belgelerin orijinal mi yoksa kopya olarak mı istendiğine de dikkat etmeniz gerekir. Genel olarak, destekleyici kanıtların kopyaları yeterlidir. Ancak bazı durumlarda, orijinal formu veya bir resmi kurum tarafından verilen onaylı bir kopyasını göndermeniz gerekir.

Yanlış Dosya Masrafları için Ödeme Yapmak

Göçmenlik başvurusunda sunulan hemen hemen her form için bir dosya masrafı bulunmaktadır. Ödenmesi gereken dosya masrafı karşılanmadığı sürece maalesef dosyalar işleme bile alınmayacaktır.

Dosyalama ücretleri periyodik olarak değişir, bu nedenle güncel dosya masraflarının ne kadar olduğunu bilmek ve buna göre ödeme yapmak oldukça önemli. Doğru dosya masrafını ödemediğiniz sürece işlemleriniz reddedilecektir.

Ayrıca ister daha düşük ister daha yüksek olsun, bir peşinat ödemesi ya da kapora türünden ödeme de geçerli ödeme yöntemlerinden birisi sayılmamaktadır. Size verilen zaman aralığı ve türünde dosya masraflarını ödemeniz gerekir.

Çeviri Yapılmamış Belge Göndermek

Türkiye'den başvuru yapıyorsanız, pek çok ülke için de aynı durum geçerlidir, doğum belgeniz ya da evlilik cüzdanınız gibi belgeler İngilizce değildir. Unutmamanız gerekir ki sunduğunuz tüm belgelerin İngilizce olmalı.

Tüm çevirilerin, sertifikalı olarak resmî belgeleri çevirme yetkisi bulunan kişiler tarafından yapılması ve bunların tasdik edilmesi gerekir. Çeviri hizmetini sağlayan kişin adı soyadı, imzası, telefon numarası ve adresi belge üzerinde bulunmalıdır.

Sık yapılan hatalardan birisi, İngilizce konuşabilen ve yazabilen bir tanıdığa çevirinin yaptırılmasıdır. Yasal belgeler günlük konuşmada pek kullanılmayan terimler içerebilir. Resmi bir süreç olduğundan dolayı hata oranını en aza indirmek adına resmi olarak bu belgeleri çevirme yetkisine sahip kişilerin çevirisi ve onayı istenmektedir.

İmzalamayı Unutmak ya da Yanlış Yeri İmzalamak

İlginç gelebilir ancak belge üzerinde yanlış yeri imzalamak ya da bir belgeyi imzalamayı unutmak sık yapılan hatalardandır.

Pek çok detayın bulunduğu uzun yazıları düşünürsek, bir yeri imzalamayı unutmak ya da yanlış yere imza atmak mümkün. Belgeye bağlı olarak, bir kişinin adını imzalaması gereken üç veya daha fazla yer olabilir.

Örneğin vatandaşlık başvurularında, başvuru sahibinin, çevirmenin ve avukatın imzalayacağı farklı yerler vardır.

Diğer bir örnek, Yeşil Kart başvurularında bazı kısımlar yalnızca dilekçe sahibi, hak sahibi ve kefil olan kişi tarafından imzalanır. Uygun olmayan bir imza büyük gecikmelere ve hatta başvurunun reddedilmesine neden olabilir.

Riski en aza indirmek adına, nereyi imzalamanız gerektiğini birkaç defa kontrol etmeniz mantıklı olacaktır. Bununla birlikte, bir hata yapmaktan endişe ediyorsanız, uzman bir avukatla çalışmak, uzun vadede zaman kazanmanızı ve ekstra harcamalardan kurtulmanızı sağlar.

Ülkede Bulunma Durumunu Güncellememek

Birçok kişi, başvuruları devam ettiği süreçte ABD'de bulunuyorlarsa, mevcut bulunma statülerini yenilemek zorunda olmadığını düşünmekte. Ancak, ülkede yasal olarak bulunabilme süreniz sona ererse, yaptığınız başvuru için sorun yaratabilir.

Örneğin; Amerika'da çalışma izinleri genellikle bir yıl geçerlidir. Çalışma izninin yenilenmesi için süresi dolmadan dört ay önce başvuruda bulunmak akıllıca olacaktır.

Yeşil kartta ise durum, yalnızca iki yıl geçerli olan şartlı ikamet değilse, 10 yılı kapsar. Yeşil kartınızı süresi dolmadan altı ay önce yenilemek için başvuruda bulunmalısınız. Belgelerin yenilenmesi zaman alacaktır, bu nedenle bunları mümkün olduğunca önceden hazırlamak önemlidir.

Sabıka Geçmişi Bilgisi Eksikliği

Belgelerinizin tamamlanmış olmasının ötesinde, USCIS (Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göç Servisi) başvuru sürecinizin bir parçası olarak bir sabıka sorgulaması yürütecektir. Başvuru sahibi olarak geçmişinizde olabilecek bir sabıka durumunun araştırmalarda çıkacağını varsaymalısınız.

Üzerinden uzun zaman geçtiği için sabıka kaydınızdan emin değilseniz veya sayılacak çok fazla sabıka kaydınız varsa, deneyimli bir göçmenlik avukatı kontrolleri yapabilir, tüm kayıtları talep edebilir ve sabıka kayıtlarının potansiyel göçmenlik sonuçları hakkında size yasal bir görüş verebilir.

Göçmenlik avukatına danıştıktan sonra yapılacak bir başvuruyla, kafanızda soru işaretleri olmadan sürecin sizin için nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yanlış Bilgi Vermek

Bilgilerin doğruluğunu sağlamak adına ne kadar çabalasanız da bazı noktalarda yanlış ya da eksik bilgiler vermiş olabilirsiniz. Maalesef bu tür durumlarda ikinci bir şansın olmadığını belirtmek gerekir.

Yanlış ya da eksik verilen bir bilgi, çalışma vizesi almak isteyenlerin sayısı da göz önünde bulundurulursa, USCIS tarafından kabul görülen masum bir hata değildir.

Örneğin eksik sabıka kaydı, potansiyel zarar verici bilgileri kasıtlı gizlemek olarak görülecektir. Eksik tarihsel detaylar da aynı şekilde hükümet yetkililerini kasıtlı olarak yanıltma şeklinde görülür.

Bu nedenle, başvurunuzdaki tüm bilgileri birkaç defa kontrol etmeniz gerekir. Örneğin, nisan ayının başında Amerika Birleşik Devletleri'ne geldiyseniz ve mayıs ayını varış tarihiniz olarak belirtirseniz, bu potansiyel olarak başvurunuzda sıkıntı yaratabilir.

Doğru Yardımı Alamamak

Göçmenlik başvuruları oldukça karmaşıktır. Yapılacak ufak bir hata ile tüm süreç gecikebilir ya da reddedilebilir. Bu nedenle, alanında uzman kişilerle çalışmanız gerekir.

Ne yazık ki, göçmenlik başvurusu, hatalarınızdan ders çıkararak ilerleyebileceğiniz bir süreç değil. Başvurunuzda yapacağınız yanlışlıklar oldukça fazla zaman ve para kaybıyla sonuçlanabilir.

Özet Olarak

Yazımızda, ABD Çalışma vizesi başvuruları sırasında yapılan hatalardan bahsettik. Başvuru sırasında yapılabilecek hatalar, vize başvurunuzun ret almasına sebep olabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olunmalıdır. Günün sonunda karlı çıkmak adına profesyonel yardım almak sizin için oldukça faydalı olacaktır.