Amerika'da Yatırım

Amerika’da şirket kurma fikri, yurt dışına açılmak isteyen her girişimcinin rüyasını süslüyor.

Peki, Amerika’da şirket kurmak bir hayal mi?

ABD sınırları içinde bir şirket sahibi olmak eskiye göre daha kolay. Böyle bir fikri olan girişimciler için ABD’de şirket kurmak hayal değil.

amerikada şirket kurmak

İşin en güzel tarafı da şu: ABD’de şirket kurmak için vatandaşlık alma gibi bir zorunluluk da yok!

Peki, neden Amerika? Avrupa’da ya da dünyanın farklı kıtalarında birçok ülke varken Amerika’da iş kurmak neden bu kadar popüler?

ABD, dünya siyasetine yön veren bir ülke olduğu gibi dünya ticaretinde de büyük bir söz sahibi. Dünyanın en zengin milyarderlerine baktığımızda çoğunun Amerika’da bir şirket sahibi olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla dünya çapında büyümek isteyen her girişimcinin yolu mutlaka Amerika’dan geçiyor.

Dünyanın en büyük Pazar alanına sahip olan ABD için “girişimcilerin ilgisini çekmeyi başaran özel bir ülke” ifadesini kullanabiliriz.

Bir girişimci olarak siz de işinizi dünya çapında büyümeyi istiyorsanız neden Amerika’da şirket kurmayı düşünmüyorsunuz? Evet, bu satırları okuduğunuz için böyle bir amacınızın olduğunu biliyoruz.

O halde ABD’de şirket kurmak için yapmanız gerekenlerden bahsedelim. İşte ABD’de şirket kurmak için atılması gereken 10 adım:

Piyasa Araştırması

Her işe başlamadan önce mutlaka Pazar araştırması yapmak gerekiyor. Söz konusu şirket kurma gibi ciddi bir iş ise bu araştırmanın önemi çok daha fazla.

piyasa araştırması

Siz de takdir edersiniz ki işinize hitap etmeyen bir bölgede şirket açmak başarısız bir girişim olurdu.

Özellikle ABD gibi onlarca eyaletin olduğu bir ülkede lokasyonun önemi daha da fazla. Bu nedenle şirketinizi açmadan önce bölge/eyalet hakkında derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Hangi Eyalet?

ABD’de birçok eyalet olduğunu biliyoruz. Hemen tam rakamı verelim: ABD’de toplam 50 eyalet bulunuyor. Bu eyaletlerin her biri, diğerlerinden farklı şekillerde yönetiliyor.

hangi eyalet

O halde yapmanız gereken şu: Girişimci dostu olan bir eyalette şirketinizi kurmak…

Peki, yeni iş fikirlerini destekleyen ABD eyaletleri hangileri?

 • Delaware
 • Wyoming
 • Nevada

Yukarıdaki 3 eyalet, girişimci dostu eyaletler olarak göze çarpıyor. Şirket kurmak için bu 3 eyaletten birini tercih etmenizi öneririz. Çünkü bu 3 eyaletin önemli avantajları var. İşte bu avantajlar:

 • Genel iş lisansı ve hisse sertifikası zorunlu değil.
 • Limitsiz hisse senedine izin verilir.
 • Kurumsal eyalet gelir vergisi ve hisse vergisi yok.
 • Tek kişilik şirketler kurulabilir.
 • Şirket hissedarlarının eyalete bildirilme zorunluluğu yok.

Bu avantajların dışında eyalet yasaları hakkında ayrıntılı bilgi edinin. İnternet üzerinden araştırmalar yaparak ve uzmanlara danışarak şirketiniz için en uygun eyaleti seçin.

Wyoming Güzel Bir Seçim Ancak Hangi Durumda?

Şirket kurduktan sonra planınız hangisi: Şirketinizi ABD içinde ikamet ederek mi yöneteceksiniz, yoksa ABD dışında mı?

wyoming hangi durumda

Eğer şirketinizi Amerika dışından yönetecekseniz, Wyoming eyaleti sizin için iyi bir tercih olabilir. Çünkü herhangi bir ticari davada Wyoming eyalet mahkemeleri girişimcilere daha fazla destek oluyor. Wyoming eyaletinin en önemli avantajının bu olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan Wyoming eyaletinde kurulan şirketlerin yıllık masrafları da az. Örneğin Businiess License aldığınız zaman eyalet vergilerinden muaf olma şansınız oluyor. Wyoming, ABD’de şirket kurmak için en popüler eyaletler arasında; birçok girişimciye göre de en iyi eyalet.

Tercihiniz LLC Şirketi Olsun

ABD’de faaliyet gösteren şirket türleri:

Yeni girişimcilerin en çok tercih şirketler şunlardır: LLC ve Corporation…

llc şirketi

Her iki şirket türü de aşağı yukarı aynı maliyetler ile kurulabiliyor. Ancak iki şirket türü arasındaki temel fark, vergilendirme prosedürleridir. LLC şirketleri tekil vergilendirilir, Corporation şirketleri ise 2 defa vergi verir.

Eğer çift vergi vermemek istiyorsanız –ki olması gereken bu- bir LLC şirketi kurarak ABD’deki girişimci kariyerinize başlayın. Ancak hisse senedi satışı yapmak gibi bir isteğiniz varsa da o zaman Corporation şirketine yönelebilirsiniz.

Birkaç Günde Şirketinizi Kurun

Şirketinizi kurup ABD dışından yürüteceksiniz, 2 gün gibi kısa bir sürede bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşin en güzel kısmı da şu: vatandaşlık almak zorunda değilsiniz.

şirketinizi kurun

Diğer yandan Green Card ve Amerika konsolosluğu tarafından onaylanmış bir vizeye de ihtiyacınız yok.

Wyoming eyaletinde şirket kurmak için eyalete ödemeniz gereken tutar yaklaşık 105 dolar. Bunun üstüne bir de yıllık acente ücretini ekleyerek ABD’de kendi şirketinizi kurabilirsiniz.

Şirketinizi Amerika’dan mı Yönetecekseniz?

Şirketinizi ABD’de ikamet ederek yönetecekseniz, yine yukarıda bahsettiğimiz 3 eyaleti tercih edebilirsiniz. Ancak ABD’de bizzat bulunacağınız için eyalet seçimi konusuna daha geniş bir perspektiften bakabilirsiniz.

işinizi abdden mi yöneteceksiniz

Oturacağınız eyaleti daha önceden belirlediyseniz, yukarıda bahsettiğimiz 3 eyaletten birinde şirketinizi açmayabilirsiniz.

Şirketinizi ikamet edeceğiniz eyalette açmanız ve evinize yakın olması sizin için daha avantajlı olabilir. Ancak bu durumda daha farklı yasal mevzuatları yerine getirmeniz gerekecek. Örneğin EB5, E1, E2 gibi vize türlerini araştırmanızı öneririz.

EIN Number

Şirketinizi kurduktan sonra şirket vergi numarası almanız gerekiyor. Çünkü şirketinizin faaliyete geçmesi için bu şart. Aynı zamanda EIN (Employer Identification Number) şirketinize ait bir banka hesabı açarken de lazım olacak.

ein numarası

EIN Number alma işlemini kendiniz yapabiliriniz. İsterseniz bu hizmeti veren profesyonel bir danışmanlık firmasından yardım alarak da EIN number sahibi olabilirsiniz.

Eğer şirketinizde çalışanlar varsa bir işlem daha yapmanız lazım. Çalışanlarınızın Amerikan Gelir Dairesi’ne kayıt olmaları gerekiyor. Çünkü çalışanlarınıza ödeyeceğiniz ücretlerin yasal yollarla ödediğinize dair Amerikan Gelir Dairesi’ne (Internal Reveneu Service) bilgi vermelisiniz.

ITIN Number

Bir önceki maddede bahsettiğimiz EIN Number, Amerikan vatandaşları için geçerlidir. Eğer ABD vatandaşı değilseniz ITIN Number’a ihtiyacınız olacak.

itn numarası

Amerikan vatandaşı değilseniz ve ABD’de oturma izniniz yoksa şirketiniz için Bireysel Vergi Kimlik Numarası - ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) almanız gerekiyor.

Şirket Banka Hesabı

Banka hesabı açmak ilk başta kolay gibi gözüküyor. Ancak banka hesabı açmanın neredeyse şirket açmaktan daha zorlayıcı bir işlem olduğunu belirtelim.

banka hesabı

Özelikle 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarından sonra eyaletler bu konuda tam anlamıyla ince eleyip sık dokuyor. Ancak belgeleriniz eksiksiz ve hazırlığınız tam ise kolayca banka hesabı açabilirsiniz.

Banka hesabı açmak için ihtiyacınız olan belgeler:

 • Damgalı ve onaylı LLC kuruluş belgesi
 • EIN onay mektubu
 • Pasaport ve kimlik fotokopisi
 • Şirket adresi ve telefon numarası
 • İyi niyet sertifikası
 • Damgalı şirket mührü
 • Bir miktar para

Bu aşamaya kadar geldiyseniz yukarıdaki belgeleri acenteniz aracılığıyla ya da bireysel olarak kolaylıkla temin etmeniz mümkün.

Eğer ABD’de kayıtlı bir ikamet adresiniz yoksa yapmanız gereken sanal ofis hizmetinden yararlanmaktır. Yaklaşık 30 dolar gibi bir ücretle sanal ofis hizmeti veren yasal kurumlara başvurarak sanal ofis kiralayabilirsiniz. (Eğer ABD’de ikamet ettiğiniz bir adres yoksa)

Bu arada banka hesabı açma işleminizi kolaylaştıracak online bankalar da var. Online bankaların listesi:

 • Silicon Valley Bank
 • TIAA Bank
 • Wells Fargo
 • Bank of America
 • Citibank
 • HSBC

Pratik bir hesap açma işlemi için bu bankaları da araştırmanızı tavsiye ederiz.

Muhasebeci Bulmam Gerekiyor Mu?

Eğer ticaret hacminiz geniş değilse ve de işinizi ABD dışından yönetiyorsanız, bir muhasebeciye ihtiyacınız yoktur.

muhasebeci gerekiyor mu

Ancak ABD’de ikamet ediyor ve eleman çalıştırıyorsanız, bir muhasebeciye ihtiyacınız var demektir.

Bir muhasebeciye ihtiyacınız olmadığını düşünürsek kendi faturanızı kendiniz kesebilirsiniz. Fatura kesmek için şirketinizi kurmuş olduğunuz acenteye başvurarak dijital imzanızı istemelisiniz.

Amerika’da şirket kurmak kolay. Ancak geleceği öngörmeli ve iş planınızı iyi bir şekilde oluşturmanız gerekiyor.

Eğer şirket kurmak için altyapınız sağlamsa ve başarılı olacağınıza inanıyorsanız, ABD’de kuracağınız bir şirketle dünya çapında bir marka bile yaratabilirsiniz.