Amerika'da Yatırım

EB 5 programı

Yabancı yatırımcılar tarafından ekonomik büyümeyi ve iş yaratmayı desteklemek için Amerika Birleşik Devletleri EB 5 Göçmen Yatırımcı Programı (EB 5 programı veya yatırımcı vizesi) vizesini kullanmaktadır. EB 5 programıyla, yatırımcılar (eş ve küçük çocuklar) yeşil kart sahibi olmaya hak kazanabilir.

EB 5 vizesine başvurmak için:

1) Amerika Birleşik Devletlerindeki bir ticari işletmede bir yatırım yapılması
2) Bu yatırımınız dahilinde en az 10 tam zamanlı işçi istihdam edilmesi sağlanmalıdır.

EB 5 vizesi gereksinimleri tam olarak nedir?

1. Adım: Gerekli Şartları Taşıyor musunuz?

Vize sürecinin ilk adımı, ABD’ye kabul edilip edilemeyeceğinizi gözden geçirmektir. Bu şartlar sadece EB 5 vizesine has değildir ve genelde tüm vize çeşitleri için
geçerlidir. Bu şartlar:

 • Sağlık
 • Adli Sicil
 • Dolandırıcılık veya yanlış beyan
 • ABD’de önceden yasa dışı olarak bulunmamak ya da süresi geçtiği halde kalmaya devam etmemiş olmak
 • Bu maddelerle ilgili bir sıkıntınız yoksa sonraki aşamalara göz atabilirsiniz.

EB 5 Vize Programı

2. Adım: EB 5 yatırımınıza karar verin

EB 5 vizesinin temel şartı, başvuru sahibinin ABD'deki ticari bir girişime yatırım yapması ve (doğrudan veya dolaylı olarak) en az 10 iş imkanı yaratmasıdır. Bu nedenle, birinci adım, bu yatırımın nasıl bir şekil yapılacağına karar vermektir. Dikkate alınması gereken 2 faktör var.

EB 5 yatırım tutarı:

Genel olarak, asgari yatırım tutarı 1.8 milyon $ 'dır. EB 5 yatırımı kırsal bir bölgede veya işsizliğin ulusal ortalamanın %150 veya daha fazla olduğu bir alanda ("hedefli istihdam alanı" olarak adlandırılır) yapılırsa, asgari tutar sadece 900.000 $ 'dır.

EB 5 yatırımınız için doğru projeyi bulma:

 • EB 5 yatırımı ancak gerekli tüm şartlara uyması durumunda geçerlidir. Kısacası, yatırımın iş imkanı yaratması ve sürekli olarak yasal, kar amacı gütmeyen bir bir işletmeye yapılmış olması gerekir. Bu gereksinimin istisnaları olmasına rağmen, girişim 29 Kasım 1990'dan sonra da kurulmuş olmalıdır.
 • Yatırım yapılacak uygun projeyi bulmak genellikle American EB 5 visa sürecinin en zorlu kısmıdır. Tüm gereklilikleri karşılayacak garantili bir yatırım fırsatı ve finansal olarak anlamlı bir yatırım bulmanız gerekir.
 • Bu yatırıma tek başınıza karar verebilir ya da yardım alabilirsiniz.
 • Bölgesel bir merkeze yatırım yapılması: Bölgesel merkezler, USCIS tarafından EB 5 programına katılmak üzere onaylanan ekonomik birimlerdir (özel veya halka açık).
 • Bölgesel bir merkeze yatırım yapmak, yatırımınızın USCIS kriterlerini karşılamasını sağlama avantajına sahiptir. Ayrıca, doğrudan ABD'deki 10 iş imkanı yarattığınızı kanıtlamanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Bölgesel bir merkeze yatırım yaparken, yatırımınızın dolaylı olarak bu işleri yarattığını göstermeniz yeterlidir.

EB 5 Yatırımınızı Yapın

Projenize karar verdiğinizde, gerekli miktarda yatırım yapmanız gerekir. Genellikle, bu yatırım emanet hesabına yapılır - kesinlikle en güvenli seçenek bir avukat aracılığı ile bu işlemi yapmanızdır.

I-526 dilekçesinin doldurulması

EB 5 yatırımınızı kanıtladığınızda, USCIS'e bir I-526 dilekçesi verilmelidir. USCIS'in başvuruyu işleme koyması genellikle 12-18 ay arasında sürer. Uzun süre bekledikten sonra reddedilmeyi önlemek ve yatırımınızın güvenliğini sağlamak için bir EB 5 avukatı ile irtibata geçmeniz önerilmektedir.

I-526 dilekçesinde, EB 5 yatırımcının ispat edilmesi gerekmektedir:

 • Yatırımın yeni bir ticari işletmede olması
 • Yatırımın yönetimi / katılımı yönetimi
 • Yatırımın kendisi
 • En az 10 işin doğrudan (veya bölgesel bir merkeze yatırım yapıyorsanız dolaylı olarak) yaratılacağı.

EB 5 Vize Programı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Not: Sorunlu bir işe yatırım yapmak da mümkündür ve bu gibi durumlarda bir başvuru sahibi yatırımın en az 10 işi koruyacağını kanıtlamak zorundadır.
Her şey yolunda giderse, başvurunuz USCIS tarafından 12-18 ay içinde onaylanacaktır. Onay alır almaz, ABD'nin iki yıllık şartlı asistanı olma hakkına sahip olacaksınız.

İki yıl koşullu daimi ikamet alma

Zaten ABD'de yasal olarak ikamet eden bir vatandaş iseniz, bir EB 5 vize sahibinin statüsünde bir değişiklik talep etmek için I-485 formunu doldurmanız gerekecektir.
ABD dışında ikamet ediyorsanız, DS-230 formunu doldurarak göçmen vizesine başvurmanız gerekir. Vize başvuru süreci genellikle bir mülakatı da gerektirecektir.
Göçmen vizesinin verilmesi yaklaşık 6 ila 12 ay sürer. Vizenizi aldıktan sonra Amerika’ya gönderilir.

Daimi ikamet sahibi olmak

İlk etapta EB 5 vizesi size (ve ailenize) iki yıl şartlı daimi ikamet hakkı kazandırır. ABD’ye girişinizin ikinci yılından en az 90 gün önce (veya statü değişikliği), daimi ikamet için başvurmak için I-829 formunu göndermeniz gerekmektedir. Bu uygulama, EB 5 yatırımcının EB 5 programının tüm şartlarını yerine getirdiğini kanıtlamaya yöneliktir. İlgili şirkete yaptığınız yatırımları ve en az 10 kişilik iş imkanı sağladığınızı kanıtlamanız gerekecektir.
Tüm kriterleri karşılıyorsanız, size ve ailenize 6 ila 8 ay içerisinde yeşil kart verilir.

Immigration Avukatı ile çalışma

EB 5 vizesi almanın en güvenli yolu, başvuru işlemini ilk seferde alabilmektir.

Bunu sağlamanın en kolay yolu da bir avukat yardımıyla sürecin takip edilmesidir. VisAmerika olarak bu konuda gerekli hizmetleri vermekteyiz ve size tüm aşamalarda ihtiyacınız olan konularda yardımcı olmaya hazırız.