ABD Yatırımcı Vizeleri

Diyelim ki Amerika’da şirket kurmaya karar verdiniz ancak şirketinizi hangi eyalette kuracağınıza karar veremiyorsunuz. ABD’de toplamda 50 eyalet olduğunu düşünürsek önünüzde farklı seçenekler var.

amerikada şirket

Girişim fikirlerinize yardımcı olması açısından bu yazımızı hazırladık.

İş Hayatında Lokasyonun Önemi

İlk olarak söze, konum ve lokasyonun şirketler için ne kadar önemli bir unsur olduğundan bahsederek başlayalım. Şirketin bulunduğu mevki, gelir getirecek iş modeli kadar önemlidir; hatta bazı şirketlerin başarılı olup olmadıklarını belirleyen en önemli kriter coğrafyadır.

Bu bakımdan yeni bir şirket kurma fikriniz varsa lokasyon üzerinde önemle durmalısınız. Söz konusu Amerika’da şirket kurmak ise kurulan şirketin yer aldığı bölge daha da önem kazanmaktadır.

Peki, Amerika’da şirket kurmak isteyen girişimciler neden lokasyon konusunda hassas olmalıdır? Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz:

 1. Genel Giderler
 2. Çalışanlara Ulaşım
 3. Çalışanların Şirkete Ulaşımı
 4. Pazarlama Olanakları
 5. Vergi Oranları
 6. Yasal Prosedürler

Yukarıda belirttiğimiz maddeler, bir şirketin kurulduğu eyalete göre değişiklik gösterir. Hiç kimse kurduğu şirketin giderlerinin yüksek olmasını istemez. Doğru eyalet seçimi, her şirketin belki de başarılı olmasını sağlayacak olan tek unsur olabilir.

Özellikle Amerika’daki her eyaletin farklı yasal mevzuatlara tabi olduğunu göz önüne alırsak şirketin kurulduğu eyaletin son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz.

Amerika’da Avantajlı Eyaleti Seçmek için Hangi İncelemeler Yapılmalıdır?

abd şirket

ABD’de şirket kurmak için lokasyonun neden önemli olduğunu maddeler halinde özetlemiştik. Şimdi bu maddeleri daha da detaylandıralım:

 1. Kurulan şirketlerin kolay ulaşılabilir olması gerekmektedir. Toplu taşıma araçlarına olan mesafe ve trafik yoğunluğu şirkete ulaşım kalitesini etkileyen faktörlerdir.
 2. Her ne kadar iş trafiğinin büyük bir kısmı İnternet üzerinden gerçekleşse de eyaletin demografik yapısı da önemlidir. Bölgedeki eğitim kurumları, spor tesisleri ve nüfus yoğunluğu değerlendirilmesi gereken kriterler arasında olmalıdır.
 3. Şirket için çalışan bulma ihtiyacı söz konusu olduğunda kalifiye elemanlara iyi bir ulaşım imkanı verilmelidir. Dolayısıyla şirketin kurulduğu eyalet ve eyalet içindeki konumu, çalışan bulma sürecini direkt olarak etkiler.
 4. Yapılacak incelemelerden bir diğeri vergi oranlarıdır. Amerika eyaletlerinde şirketlerden kesilen vergi oranları değişiklik gösterir. Kesilen vergiler standart değildir. Bu bakımdan vergi oranı düşük bir eyalette şirket kurmak mantıklı bir karar olabilir.
 5. Her şirket kurulduğu eyalet mahkemesine bağlıdır. Bazı eyalet mahkemelerinin girişimcilere yardımcı olduğu bazı eyalet mahkemelerinin ise girişimcilerin işini zorlaştırdığını söylemek mümkün. Bu nedenle şirket kurmadan önce hangi eyaletin girişimci dostu olduğunu tespit edilmelidir.
 6. ABD vatandaşı değilseniz, Amerika’da şirket kurmak için E1, EB5 veya E2 vizesi gibi yatırımcı veya ticaretçi vizesi almanız gerekecek. Bazı vize türleri, özel haklar tanıyabilir; bu sebeple başvuracağınız vizenin tüm ayrıntılarını çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Bu konuyla uzmanlardan ve avukatlardan yardım alabilirsiniz.

Amerika’da Kurulabilecek En Avantajlı Şirket Türü Hangisidir?

ABD’de kurulabilecek farklı şirket türleri bulunmaktadır. Bu şirket türleri arasında en avantajlı olanlar aşağıdaki gibidir:

Her iki şirket türünü kurmak da aşağı yukarı aynı maliyete denk düşer. Ancak vergi oranları ve yasal mevzuatlar açısından iki şirket türü de kurulduğu eyalete göre farklılık içerir. Amerika’da şirket kurmak isteyenlere önerilen LLC türüdür.

LLC, vergi oranları ve yasal düzenlemeler açısından diğer şirket türlerine göre daha karlı olarak kabul edilmektedir.

Amerika’daki Hangi Eyaletler Daha Avantajlıdır?

Amerika’da şirket kurmak için 3 eyaletin daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. Bu eyaletler Delaware, Wyoming, Nevada eyaletleridir. Bu 3 eyaletin diğer eyaletlere göre girişimcileri daha çok desteklediklerini söyleyebiliriz.

hangi eyaletlerde şirket kurmak avantajlı

Peki, bu 3 eyalet arasında hangisi daha avantajlıdır? Şimdi bu soruyu cevaplayalım.

Delaware Eyaleti Avantajları

 • Genel iş lisansı zorunlu değildir.
 • Hisse sertifikası zorunlu değildir.
 • İmtiyaz vergisi vardır.
 • Limitsiz hisse senedine izin verilir.

Wyoming Eyaleti Avantajları

 • Genel iş lisansı zorunlu değildir.
 • Hisse sertifikası zorunludur.
 • İmtiyaz vergisi yoktur.
 • Limitsiz hisse senedine izin verilir.

Nevada Eyaleti Avantajları

 • Genel iş lisansı zorunludur.
 • Hisse sertifikası zorunlu değildir.
 • İmtiyaz vergisi yoktur.
 • Limitsiz hisse senedine izin verilmez.

Yukarıdaki 3 eyalet arasındaki temel farklar yukarıdaki gibidir. Şimdi de her üç eyaletin ortak özelliklerine göz atalım:

 1. Kurumsal eyalet gelir vergisi yoktur.
 2. Girişimciler tek kişilik şirketler kurabilir.
 3. Şirket hissedarlarının eyalete bildirilme zorunluluğu yoktur.
 4. Kurumsal hisselerden vergi alınmaz.

Amerika’da şirket kurmak için en avantajlı eyaletler hangisidir sorusuna yukarıda belirttiğimiz 3 eyaleti örnek olarak gösterebiliriz. Ancak yaygın kanı Delaware eyaletinin daha avantajlı olduğudur.

Bunun en önemli nedeni Delaware eyaletindeki mahkemelerin şirket sahiplerine daha fazla rahatlık sunmasıdır. Girişimci dostu kanunları ve gelişmiş şirketler hukuku, farklı sorun ve davalar ile karşılaşan şirketleri korumaktadır. Bu nedenle Delaware eyaletinin yatırımcı dostu bir ABD eyaleti olduğunu söyleyebiliriz.

Delaware Eyaleti’nin Diğer Avantajları Nelerdir?

 • Şirket sermayesi adı altında banka cüzdanınızda ciddi bir meblağ göstermek zorunda değilsiniz.
 • Şirket kurmak için Delaware’de bulunmak zorunda değilsinizdir. Danışmanlar aracılığıyla ya da eyaletin resmi internet sitesinden şirket kurmak için başvuru yapabilirsiniz.
 • Şirket sahiplerini belgelemek zorunda değilsiniz. Kurulan ortaklıklar gizli kalabilir.
 • Şirket hisselerini istediğiniz fiyattan satışa çıkarabilirsiniz.

Önemli: Şirketiniz Delaware eyaletinde fiziksel olarak faaliyet gösteriyorsa imtiyaz vergisi, kurumsal ve kişisel gelir vergisi alınır. Ancak şirketiniz fiziki olarak satış yapmıyorsa ve de Business License sahibi değilse eyalet vergileri ödemezsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin Avantajlı Olan Diğer Eyaletler

Yukarıda belirttiğimiz 3 eyalet (Delaware, Wyoming, Nevada) dışında da avantajlı eyaletler bulunmaktadır. Şimdi farklı açılardan diğer eyaletlerin durumuna göz atalım:

Gelir Vergisinin Düşük Veya Sıfır Olduğu Eyaletler:

Washington, Hawaii, Colorado, Texas, Florida, Souyh Dakota, Alaska, Alabama, Georgia

Eyalet Vergisi ve Satış Vergisinin Düşük Olduğu Eyaletler (LLC şirketler için):

Maine, Alaska, Hawaii, Wisconsin

Gayrimenkul Şirketi Kurmak İçi Avantajlı Eyaletler:

Utah, Alabama, Kansas, Texas, Oklahoma, Iowa, District of Columbia, Missouri, Puerto Rico