Amerika'da Yatırım

Dropshipping, son zamanlarda online alışveriş yapmak isteyenlerin hedefinde olan yöntemlerin başında geliyor. Çeşitli avantajlar sunması, bu yöntemin tercih edilirliğini her geçen gün daha da artırıyor.

Bu yazıda dropshipping hakkında merak edilenlerden bahsettik. Eğer internet üzerinden pratik ve daha masrafsız bir şekilde satış yapmak istiyorsanız, dropshipping yöntemini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, e-ticaret ile ilgilenenlerin mutlaka bilgi sahibi olması gereken bir kavram. Girişimciler için son derece avantajlı bir iş modeli olarak görülen dropshipping, satılacak ürünlerin direkt olarak üçüncü taraf tedarikçilerden alındığı ve müşterilere gönderildiği çevrimiçi satış yöntemidir. Türkçeye çevrildiğinde tam olarak ne anlama geldiğini daha kolay anlayabiliriz: “Stoksuz Satış”…

dropshipping nedir

Bu sistemde satış yapan işletmeler, sattığı ürünleri kendi mağazalarında stoklamaz. Ürünler yine satışı yapan işletmenin web sitesinde gözükür. Fakat bir müşteri bu ürünlerden birini satın almak istediğinde satışı yapan firma, üçüncü taraf tedarikçisinden ürünleri temin eder ve müşterisine gönderir. Dropshipping, günümüzdeki e-ticaret işletmeleri tarafından kullanılan bir satış operasyon sürecidir. Araştırmalara göre 2020 yılında e-ticaret işletmelerinin yaklaşık %35’i bu yöntemle satış yapmaktadır.

Dropshipping nasıl yapılır?

Dropshipping ile satış yapmak istiyorsanız, uygulamanız gereken temel adımlar aşağıdaki gibidir:

 • İlk adım, ürün seçmektir. Bunun için bir firmayla anlaşabilirsiniz. Aynı zamanda da stoksuz satış piyasasıyla uyumlu bir şekilde çalışabilirsiniz.
 • Sonraki adım temin ettiğiniz ürünleri e-ticaret sitenize yüklemektir. Ürünleri yükledikten sonra bir fiyat belirleyerek satış yapmaya hazır hale gelebilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, sitenizdeki ürünler için sipariş verdiklerinde bu siparişleri tedarikçi firmaya iletin. Bu aşamada müşteriniz ödemeyi size yapacaktır.
 • Daha sonra tedarikçi firmadan müşterinizin istediği siparişi satın alın. Bu noktada tedarikçi firmaya ödemeyi müşteriniz yerine siz yaparsınız.
 • Son aşamada ise tedarikçi firmanız siparişi müşterinize gönderir. Siz de sipariş bilgilerini (kargo takip no vb.) müşterinize ileterek güvenilir bir satışı tamamlayabilirsiniz.

Dropshipping ile ne kadar kazandırır?

Stoksuz satış olarak bilinen bu metot, önemli gelir getirme ihtimali olan iş modelleri arasında gösterilmektedir. Ne kadar kazanacağınız satışınızı yaptığınız ürünlere ve fiyatlara göre değişiklik gösterir. Bu yöntem ile binlerce ürünü satışa sunabilir ve gelirlerinizi artırabilirsiniz.

ne kadar kazandırır

Ürünleri stoklama ve kargolama gibi işlemleri ortadan kaldıran bir yöntem olduğu için kazançlarınızı artırma imkanı verir. Tedarikçi mağazaya belli bir ücret verdikten sonra satışlarınız üzerinden kar elde edebileceğiniz bir iş modelidir. Dropshipping ile ürün satışlarından % 15 - % 25 ve daha fazla oranda kar elde edebilirsiniz.

Avantajları neler?

Online alışveriş yapmak istiyorsanız, dropshipping yönteminin önemli avantajları vardır. Şimdi bu avantajlardan bahsedelim.

 • Maliyeti son derece düşüktür. Envanter tutmadan ve ürünleri kendi bünyenizde barındırmanın getireceği zorluklar olmadan e-ticaret satışı yapabilirsiniz.
 • Ürün satma konusunda çok daha özgür bir alan yaratır. Satacağınız ürünleri siz depolamadığınız için kendinizde olmayan ürünleri de satabilir ve ürün çeşitliliğini çok daha kapsamlı bir hale getirebilirsiniz.
 • Bu satış modeli, bütçe ve zaman tasarrufu yapma imkanı verir. Kargolama, depolama vb. işlemlerle uğraşmazsınız. Bu da bütçenizi ve vaktinizi daha farklı işlere ayırmanızı sağlar.
 • Risksiz bir e-ticaret girişimidir. Drophipping fikrinden vazgeçerseniz minimum kayıpla bu işten ayrılırsınız.
 • Bulunduğunuz her yeri bir ofise çevirebilirsiniz. Bir ofise bağlı olma zorunluluğunuz ortadan kalkar. Yalnızca bir dizüstü bilgisayar ile tüm alışveriş süreçlerini kolayca yönetebilirsiniz.
 • Piyasa koşullarını ve müşteri beklentilerini test etme imkanı verir. Bir ürün satılmıyorsa o üründen vazgeçip en çok satılan ürünlere yönelebilirsiniz. Dropshipping modeli, online satış konusunda esnek davranmanızı ve riskleri önceden görüp ona göre tutum değiştirmenize yardımcı olur.

Dezavantajları neler?

Bu modelin avantajları olduğu gibi birtakım olumsuz yönleri de olabiliyor. İşte dezavantajlarından bazıları:

 • Müşteri hizmetleri ve canlı destek vb. süreçler biraz problem olabilir. Müşteri size ürün hakkında soru sorduğunda cevap veremeyebilirsiniz. Aynı durum satış sonrasında bilgi almak isteyen müşteri talepleri için de geçerlidir. Müşteri talebi söz konusu olduğunda yapmanız gereken tedarikçi firma ile sürekli olarak iletişime kalmaktır.
 • Ürünlerin kalitesi hakkında fikir sahibi olamazsınız. Bu da önemli bir dezavantaj olarak görülebilir. Bu problemi ortadan kaldırmak için de ürün ve hizmetinin kaliteli olduğuna güvendiğiniz tedarikçilerle çalışmalısınız.
 • Bir başka soru işareti ise kargo ücreti ile ilgilidir. Eğer müşteriniz, tedarikçinizden daha uzak bir yerde ikamet ediyorsa kargo ücreti artabilir. Kargo ücreti konusunda doğru bilgi vermek için mutlaka toptancınızla iletişimde kalın.

Gördüğünüz üzere dropshipping dezavantajları, genellikle tedarikçi firmanın sorumlulukları alanına girer. Eğer doğru ve kaliteli bir tedarikçi ile işbirliği yaparsanız, dropshipping’in olumsuz yönlerinden etkilenmezsiniz.

Amazon dropshipping ne demek?

Amazon ürünlerini kendi e-ticaret işletmenizde satmanızı sağlayan bir iş modelidir. Dünyanın en büyük online alışveriş mağazalarından olan Amazon, online satış yapmak isteyenlere bu hakkı vermiştir.

amazon dropshipping

Dropshipping modelinin tüm avantajlarından faydalanarak satışlarınızı yapmanızı sağlar. Ürünler, Amazon üzerinden tedarik edilir. Aynı zamanda ürünlerin müşteriye ulaştırılması, depolanması vb. uygulamaları Amazon üzerinden tedarikçi firmanız üstlenir.

Amazon dropshipping nasıl yapılır?

Amazon dropshipping modeli için önce doğru ürünleri bulun. Bu modelden gelir elde etmek için en çok satılan ürünlere yönelmeniz mantıklı bir karar olacaktır. Sonraki adım ise uzun soluklu işbirliği yapabileceğiniz bir tedarikçi bulmaktır. Doğru ürün ve tedarikçiyi bulduktan sonra Amazon üzerinden bir satıcı hesabı açın.

Sonraki adım Amazon’da arama yapan müşterilerin karşısına çıkmayı başarmaktır. Müşterilerin sizi bulması için anahtar kelime çalışması yapın. Bu anahtar kelimeleri ürün içeriklerine ve ürün başlıklarına ekleyin. Ürün açıklamalarının son derece anlaşılır olması gerekir. Çünkü müşteriler, bu ürünü neden satın almalıyım sorusuna doyurucu bir cevap bulmalıdır. Dolayısıyla hazırlayacağınız ürün açıklamaları ve listeleri, potansiyel müşterilerinizi ikna edici boyutta olmalıdır.

nasıl yapılır

Sonraki aşamada ise artık ürünlerinizi Amazon’da listeleyebilir ve müşterilerinizin karşısına çıkarabilirsiniz. Bu noktada Google reklam kampanyaları ve sosyal medya uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Böylece ürünlerinizin reklamlarını yapabilir ve daha çok müşteri çekebilirsiniz.

Şuradan Amazon FBA, nasıl satış yapılır ile ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Sık Sık Analiz Yapın

Amazon dropshipping modelinde işletmenizin performansını sık sık analiz edin. Envanter, lojistik, müşteri memnuniyeti vb. süreçlerin doğru bir şekilde ilerlediğinden emin olun. Tüm bu süreçleri yerine getirirken tedarikçinizle iletişim halinde olmanız büyük bir önem taşır. Bu bakımdan iletişiminizi her zaman makul bir seviye ve acil durumlarda hızlı ulaşılabilir bir durumda tutmaya özen gösterin.

Dropshipping dolandırıcılığına karşı dikkatli olun!

Dropshipping modeli, oldukça popüler ve yasal bir gelir elde etme yöntemidir. Fakat dolandırıcıların manipülasyonlarına açık olan bir ticari model olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Aldatma ve dolandırma amaçlı girişimlerin daha çok tedarikçi firma kimliği altında gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Dropshipping ile online satış yapmak isteyen işletmeler, bazı durumlarda işbirliği yaptıkları tedarikçi firmaların dolandırıcı olduklarını fark etmeyebiliyor. Tedarikçi firmalar, işletme taleplerini yerine getirmediği zaman işletmeler müşterilerine karşı zor durumda kalabiliyor.

dropshipping dolandırıcılığına dikkat

Dolayısıyla tedarikçi firmaların kötü niyeti, işletmelerin hanesini yazılıyor ve dürüst işletmeler müşterilerine verdiği sözü yerine getiremedikleri için çabaları sonuçsuz kalıyor. Bu nedenle dolandırıcılık ve aldatmaca gibi durumlarla karşılaşmamak için dropshipping modeli ile satış yapacak işletmelerin tedarikçi firmalarını titiz bir şekilde seçmesi gerekiyor.

Dropshipping ile e-ticaret fikrinizi hayata geçirebilirsiniz.

Dürüst ve doğru kişiler ile yapılan dropshipping, her zaman işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına fırsat verebilir.

Her şeyden önce piyasa analizi ve müşteri beklentilerine cevap vermek, dropshipping ile kazanç sağlamanın en önemli adımları arasındadır. Günümüzün önemli iş modelleri arasında yer alan bu model ile siz de satış yapabilir ve önemli gelir elde edebilirsiniz.