Amerika'da Yatırım

Hiç kukusuz Amerika'da şirket kurmak bir çok kişinin hayali. Ancak dikkat edilmesi gereken bir çok husus ve bilgi kirlilikleri var. Bu yazımızda, VisAmerika ekibi olarak bu bilgi kirliliklerini kaldırarak ABD'de şirket kurmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında doğru bilgiler aktarmak istedik. Faydalı olacağını umuyoruz!

amerikada şirket

1) Şirket Kurma Amacı Belirlenmeli

Amerika’da şirket kurmak hem maliyetli hem de riskli bir konudur. Dolayısıyla sadece Amerika’da bir şirket sahibi olmak için yapılmamalıdır. Çoğu yatırımcı, Amerika’da daimi oturum elde etmek, vize almak, Türkiye’deki operasyonlarını Amerika’ya taşımak ya da Amazon vb. platformlarda e-ticaret yapmak gibi gereksinimlerini karşılamak için Amerika’da şirket kurmaktadır. Yukarıda sayılan konuların birbirinden farklı şirket oluşumları ve gereksinimleri bulunmaktadır. Yapılacak hatalar ileride telafisi mümkün olmayabilecek sorunlara sebep olmaktadır.

2) Şirketin kurulacağı Eyalet Seçilmeli

Şirketin hangi eyalette kurulacağı, yatırımcının şirket kurulum amacına ve Amerika’da yaşamayı planlıyorsa, yaşayacağı bölgeden beklentisine göre değişmektedir. Kimi eyaletler vergi açısından avantajlı olsa da yaşamak için uygun olmayabilir ya da vergi avantajları sanıldığı şekilde olmayabilir. Delaware vb vergi muafiyeti olan eyaletlerde sanıldığının aksine hiç vergi ödememe gibi bir durum söz konusu değildir. Her eyaletin federal hükümetten ayrı olarak değişik vergi kanunları bulunmaktadır. Bu konular iyi bir şekilde araştırılmadan ya da profesyonel yardım almadan şirketin kurulacağı eyalete karar vermemek gerekmektedir.

3) Şirket Kurulumunda Karşılaşılacak Tek Seferlik ve Devam Eden Masraflar

Şirketin kurulum aşamasında, eyalete ödenen başvuru masrafı, EIN vb. kayıtların açılması gibi tek seferlik masraflarla karşılaşılabileceği gibi yılık eyalet vergisi ya da şirket aktif şekilde iş yaptığı sürece ödenmesi gereken eyalet ve federal vergiler, ticaret lisansı yıllık ödemeleri, registered agent masrafları gibi devam eden harcamalar bulunmaktadır. Kurulum kararı verilmesi aşamasında bu tür harcamalar göz önünde bulundurulmalıdır.

4) Vergi konusunda Mutlaka Profesyonel Yardım Alınmalıdır

Amerika’da vergi konusu insanların en çok çekindiği konuların başında gelmektedir. Şirket açtığınız vergi yılından itibaren hiçbir satış yapmazsanız, fatura kesmemiş olsanız da mutlaka federal hükümete vergi bildiriminde bulunulması gerekmektedir. Özellikle yeni başlayanların kendi başına halledebileceğinden daha karmaşık konular olduğundan profesyonel yardım almakta çok büyük fayda vardır. İlerleyen zamanlarda bazı yazılımlar kullanarak ya da bankaların sağlayacağı destekle kendi kendine finansal konuları takip etme imkanı bulunabilir.

5) Belirli Bir Süre Hiç Kar Etmeyecekmiş Gibi Hazırlıklı Olunmalıdır

Hazır bir şirketi ya da iş yerini de alsanız hemen para kazanmaya başlamanız çok zor bir olasılıktır. Çok düşük bir ihtimalle devir teslim işlemi yada kurulum aşamasında para kazanmaya başlasanız da sabit giderleriniz yada sürpriz harcamalar karşınıza çıkabilir. Bu tür durumlara hazırlıklı olmak için en az altı ay hatta bir sene kendi kendine yetecek şirket giderlerini karşılayabilecek sermayeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu nedenle tüm birikiminizi ya da elinizdeki imkanları kurulum aşamasında tüketmemeye özen gösterilmelidir.

6) Mutlaka Bir Çıkış Planı Yapılmalıdır:

Hiçbir yatırımcı başarısız olmak için şirket kurmaz fakat başarısızlıkta ticaret yapmanın bir gerçeğidir. Her zaman için mutlaka bir çıkış planı yapılmalıdır. Çıkış planında şirketin kapatılması, borçların ödenmesi, varsa hissedarlara kapatma maliyetlerinin bölüştürülmesi vb. konular mutlaka önceden planlanmalı ve bu konuda atılacak adımlar için önceden hazırlık yapılmalıdır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Amerika'da yatırım yapmayı hedefliyorsanız deneyimli ve size yol gösterebilecek işletmelerden profesyonel destek almanızı öneririz. Zira destek almadan çok fazla zaman ve para kaybedebilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin.