Amerika'da Yatırım

Amerika’da bir şirket açmak için Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibi olmanıza gerek olmadığını biliyor muydunuz? Buna rağmen Amerika’da şirket açmak oldukça detaylı bir süreç olduğundan, eyalet seçimi ve öngörülen yıllık gelir gibi birçok etkeni göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu yazımızda Amerika’da şirket kurmak isteyenler için bilinmesi gereken noktalara değineceğiz. Böylelikle şirket açma sürecinde karşınıza çıkacak durumlar ve kolaylıklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

şirket kurmadan önce bilinmesi gerekenler

Amerika’da Şirket Kurarken Sizi Neler Bekliyor?

Amerikan eyaletlerinin düşük vergi avantajlarından faydalanmanın yanı sıra, Amerika’da şirket kurmak belki de Green Card’a ya da Amerikan vatandaşlığına giden bir yol olabilir.

Fakat bu ihtimaller ve avantajlar, ABD’de şirket kurmadan önceki birçok karmaşık prosedürü, şirketi yöneterek Green Card veya Amerikan Vatandaşlığına giden yolu ya da şirketiniz ile kar marjı sağlamanın zorluklarını da beraberinde getiriyor.

Bu zorlukları minimize etmek için Amerika’da şirket açmaya kolları sıvamadan önce bilinmesi gereken ve Amerika’da şirket kurma konusunda fikrinizi veya yönteminizi değiştirebilecek birçok ipucu vardır.

1) Amerika’da Şirket Açmak için Eyalet Seçimi

ABD’de şirket kurmadan önce göz önünde bulundurulması gereken ve belki de şirketinizin amacına ulaşmasında en büyük rolü oynayacak seçim şirketinizi hangi eyalette şirket açacağınızdır.

Eğer Amerika sınırları içerisinde yaşıyorsanız, genellikle en iyi seçim yaşadığınız eyalette şirketinizi açmak ve yürütmek olacaktır. Fakat Amerika’da yaşamıyorsanız ve Amerikan Vatandaşı ya da Green Card sahibi değilseniz, şirket açmanıza olanak sağlayan ve vergi avantajlarından en çok yararlanabileceğiniz eyaletleri göz önünde bulundurmalısınız.

Amerika’da şirket açabileceğiniz, vergileri en düşük ve en çok tercih edilen eyaletler göz önünde bulundurulduğunda iki eyalet göze çarpmakta.

Wyoming veya Delaware’de Şirket Kurmak

Wyoming ve Delaware, Amerika’da şirket kurmak isteyen fakat Amerikan Vatandaşı ya da Green Card sahibi olmayanların tercih ettiği eyaletlerin başında geliyor. Bunun birçok sebebi arasından öne çıkanlar ise şunlar;

Hukuki Yapı

Delaware ve Wyoming Eyaletlerinin hukuk yapıları, diğer eyaletlere kıyasla şirket kurmak için daha uygundur. Buna örnek olarak, eyaletlerin içerlerinde açılan şirketlere sağladığı hukuksal avantajlar ve Delaware ve Wyoming’de spesifik olarak iş hukuku üzerinde uzmanlaşmış eyalet mahkemeleri olması verilebilir.

Gelir Vergisinden Muafiyet

Her iki eyaletin de bu kadar popüler olmasının belki de en önemli sebebi, eyaletlerin şirket sahiplerinden herhangi bir gelir vergisi almamasıdır. California gibi birçok eyaletin aksine, Wyoming ve Delaware, şirketinizin eyalet üzerinde bir operasyonu olmadığı sürece gelir vergisi talep etmez.

İşlemlerin Hızı

Her iki eyalet de yatırımcı toplamak ve eyaletleri üzerindeki şirketlerin artması için diğer eyaletler ile bir bakıma rekabet içinde olduğundan, gelir vergisi muafiyeti ve iş hukuku üzerinde uzmanlaşmış eyalet mahkemeleri ile şirket işlemlerini çok hızlı gerçekleştirirler.

Örnek olarak, şirket açma süreci bazı eyaletlerde haftalar sürebilirken, Delaware eyaletinde şirketinizi 1 saat içinde kurmanız mümkündür.

2) Amerika’daki Şirket Tipleri

Amerika’da şirket kurmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar için çeşitli şirket türlerini anlamak, şirketlerin avantajları ve dezavantajları doğrultusunda yatırımcıların amaçlarına uygun olanı seçmeleri için oldukça önemlidir.

Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi olmayan bireylerin en çok kurduğu şirket tipleri, Türkiye’deki karşılığı Limited Şirketi olan LLC, yani Limited Liability Company ve Türkiye’deki Anonim Şirketi yapısına benzeyen Corporation olarak öne çıkmaktadır.

Limited Liability Company (LLC) - Limited Şirketi

LLC, bir şirketin sınırlı sorumluluk korumasını ve bir ortaklığın vergi esnekliğini birleştiren karma bir iş yapısıdır. ABD vatandaşı veya Green Card sahipleri ve hatta göçmen olmayan vize sahipleri, bir LLC şirketi kurabilir ve bu sayede LLC şirketin sağladığı avantajlardan yararlanabilirler.

Amerika’da LLC Şirketi Kurmanın Avantajları:

 • Sınırlı Sorumluluk: LLC şirketi sahipleri, şirketin borçları ve yükümlülükleri için sadece yatırımları ölçüsünde sorumlu tutulur. Böylece şirket sahiplerinin mal varlıkları şirketin borçlarından korunmuş olur.
 • Vergi Esnekliği: LLC şirketleri, Amerikan federal vergilendirmesine yönelik esnek bir yapı sunar, bu da yabancı şirket sahiplerinin vergi avantajlarından faydalanmasına yardımcı olur.
 • Yönetim Esnekliği: LLC şirketleri, yatırmıcının kendi ihtiyaçlarına göre şirketinin yönetim yapısını ve işletme kurallarını belirlemelerine olanak tanır.
 • Üyelik Çeşitliliği: LLC şirketine ABD vatandaşı veya yeşil kart sahibi olmayan bireyler veya şirketler üye olabilir, bu da şirketiniz için yabancı yatırımcılar ve iş ortakları açısından daha fazla imkan sağlar.
 • Basit Şirket Kurma Süreci: Amerika’da LLC şirketinizi herhangi bir sermaye olmadan 100 Dolar kadar düşük bir bütçeyle basit bir şekilde açabilirsiniz.

Corporation - Anonim Şirketi

LLC ile temel olarak vergilendirme ve tüzel kişilik olmaları açısından farklılaşan anonim şirketleri, yani Corporation’lar kendi içinde S-Corp ve C-Corp olarak ikiye ayrılır.

S-Corp ile C-Corp şirketleri temel olarak hisse tipleri ve vergilendirme gibi alanlarda birbirinden farklılaşırlar. Buna ek olarak, Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olmayanlar bir S-Corp şirketi açamazlar.

Bu sebeple eğer göçmen olmayan vizeniz ile Amerika’da bir anonim şirketi açmak istiyorsanız, C-Corp Şirketi açmak durumundasınız.

C Corporation şirketi Kurmanın Avantajları:

 • Hissedar Esnekliği: C-Corp şirketleri, sınırsız sayıda hissedara sahip olabilir ve yabancı bireyler veya şirketler de hissedar olabilir, bu da uluslararası yatırımcılar için daha fazla esneklik sağlar.
 • Hisse Tipleri: C-Corp, birden fazla hisse tipi çıkarabilir ve girişimciler için şirketin kontrolünü ve yönetimini özelleştirebilme imkanı verir.
 • Yabancı Üyeler: Bir C-Corp şirketine Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olmayan yatırımcılar da yatırım yapabilir veya şirket şirket hissesi satın alabilir. Bu yabancı yatırımcılar ve iş ortakları için ABD'li işletmelerle işbirliği yapmayı kolaylaştırır.
 • Büyüme ve Sermaye: C-Corp Şirketleri, hisse senedi satışı ve yatırım fonlarına daha kolay erişim sağlar ve yabancı yatırımcılara işletmelerini büyütme ve sermaye toplama fırsatı sunar.
 • Amerikan Pazarına Erişim: C-Corp olarak yapılandırılmış bir şirket, Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olmayan bireylerin Amerikan pazarında rekabet etmelerine ve hedef kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olur.

3) Türkiye’deki Şirketin Amerika’da Faaliyet Göstermesi İçin Şirket Kurmak

Bireylere ek olarak, tüzel kişiler de Amerika’da şirket açabilirler. Örneğin Türkiye’de bir şirketiniz varsa ve Amerikan pazarına açılmak istiyorsanız, Amerika’daki bir Corporation şirketin hisselerinin tamamını alarak iştirak şirketi sahibi olabilirsiniz. Bu durumda unutulmaması gereken bir nokta, yatırım yaptığınız Amerikan şirketi, kağıt üstünde Türkiye’deki şirketinizin yeni bir şubesi olamaz. O sizin ortaklık ilişkisi kurabileceğiniz farklı bir şirkettir ve hala Amerikan hukukuna göre idare edilmesi gerekmektedir.

Amerika'da şirket açmak isteyen tüzel kişilerin, özellikle yabancı şirketlerin dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da vergi yasalarıdır. Amerika'da şirket açan tüzel kişiler, federal ve eyalet düzeyinde farklı vergi yükümlülüklerine tabi olabilirler.

Örneğin, Amerika'da şirket kurduğunuzda, federal vergi beyannameleri ile eyalet vergi beyannameleri vermeniz gerekebilir. Vergi yükümlülüklerinin yanı sıra, Amerikan şirketlerinin iş yapma ve çalışma koşulları ile ilgili çeşitli yasal gereklilikler de bulunmaktadır. Bu gereklilikler, federal ve eyalet düzeyinde farklılık gösterebilir.

4) Amerika’da Şirket Açarak Green Card Sahibi Olmak

Amerika’da bir şirkete sahip olmak her ne kadar direkt olarak bir göçmen vizesi sahibi olacağınız anlamına gelmese de, çalıştığınız şirket Green Card sahibi olmak için size önemli bir adım olabilir.

Bir şirket sahibi olarak Green Card başvurusunda bulunmanıza imkan sağlayan birkaç seçenek mevcuttur. Bunları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • EB-5 Yatırımcı Vizesi Programı: EB-5 Yatırımcı vizesi, belirli miktarda bir yatırım yapmak ve en az 10 Amerikan vatandaşına tam zamanlı iş imkanı yaratma şartıyla Green Card alma imkanı sunar.
 • L1 Vizesi ve EB-1C Göçmen Vizesi: Mevcut bir şirketiniz varsa ve ABD'de şube veya bir iştirak açmayı düşünüyorsanız, L1 vizesi ile geçici oturum izni sağladıktan sonra EB-1C göçmen vizesine başvurarak Green Card sahibi olabilirsiniz.
 • O-1A ve O-1B Vizeleri: Başarılı ve büyük bir işletmeye sahip olanlar, bu göçmen olmayan vize türlerine başvurarak Amerika’ya gelebilir ve daha sonra EB-1A veya EB-2 kategorileri gibi Green Card başvuruları yapabilirler.

Unutulmamalıdır ki, herhangi bir Green Card başvurusu, bireysel duruma, işletmenin büyüklüğüne ve başarısına ve ABD hükümetinin göçmenlik politikalarına bağlı olarak farklı sonuçlar doğurabilir. Green Card başvurunuzun prosedüre uygun ve başarılı olması için, göçmenlik hukuku konusunda deneyimli bir avukatla çalışmanız önerilir.

5) Şirket Kurarken Danışmanlık Almak

Avukatlar, muhasebeciler, aracı şirket kurma acentaları veya herhangi bir birey Amerika’da şirket kurabilir. Fakat hukuki, vergisel, ve finansal olarak en mantıklı seçim genellikle şirket kurma konusunda yetkin kişiler veya kuruluşlar tarafından hukuki destek alınmasıdır.

Bu hukuki destek, şirket açarken karşılaşılabilecek prosedürel sıkıntıların hızlıca çözülmesine ve bu konuda ileride bir sıkıntı çıkmamasına olanak sağlar. Ayrıca şirketiniz ile ileride bir Amerikan Vizesi ya da Green Card başvurusu yapacaksanız, şirketinizin bu amaç doğrultusunda en optimal şekilde yönetilmesi konusunda da yardımcı olabilir.

Özetle

Yazımızda ABD'de şirket kurmadan önce bilinmesi gereken ipuçlarından detaylı olarak bahsettik. Eğer Amerika’da şirket kurmak için danışmanlık almak istiyorsanız bize ulaşabilir ve profesyonel ekibimizle Amerika’daki hayallerinize mümkün olan en kısa zamanda en etkili şekilde ulaşabilirsiniz.