Amerika'da Yatırım

Bu yazımızda sizlere; Amazon nedir, çalışma mantığı ve işleyiş stratejileri ile ilgili faydalanabileceğiniz bilgilerinin yanı sıra, Amazona nasıl kayıt olunabileceğini, nereden başlanması gerektiği gibi detaylı bilgiler de aktarmaya çalışacağız.

amazon nedir

Amazon nedir?

Amazon, fiziksel ürün satan markalar için büyük bir fırsat sunmaktadır. İyi haber şu ki, Amazon'da satış yapmak yalnızca ABD'de yaşayanlar ve şirketler ile sınırlı değil; ABD topraklarında hiç bulunmadan da ABD'de Amazonlar üzerinden satış yapmak mümkün.

AMAZONA NASIL KAYIT OLUNUR? Süreçler Nasıl İşliyor?

1. BÖLÜM: BİR
AMAZON US / KUZEY AMERİKA HESABI OLUŞTURMAK İÇİN SÜREÇ VE GEREKSİNİMLER

Amazonda satış yapmak için ilk adım bir hesap açmaktır. İkinci adımda ise hesabınızı nasıl oluşturacağınız ile ilgili yapmanız gereken tüm seçenekleri masaya yatırmaktır.

KARAR 1: BİREYSEL VEYA PROFESYONEL SATICI

Bireysel Satış Planı, ayda 40 birimden daha az satış yapacak düşük hacimli satıcılar için uygundur. 40 ünite üzerinde, Profesyonel Satış Planında da olabilirsiniz ve aylık 39.95 $ ücret ödersiniz.

Ayrıca belirli ürün kategorilerinde satış yapmak için Profesyonel Satış Planında olmalısınız. Genelde başlangıç olarak bireyselde kurulum yapmak ve işleri büyüttükçe profesyonele geçiş yapmak mantıklı olacaktır.

amazonda nasıl satış yapılır

KARAR 2: Satış Biçimi - FBA VEYA Kendi Kendine satış

Bu karar, ürünlerinizi müşterilere nasıl ulaştıracağınıza ilişkindir.

Biz FBA’nın (Fulfillment By Amazon) taraftarıyız ve Amazondaki ürünlerin% 90’ını satmanın en iyi yolu olarak görüyoruz. Müşteriler size ve ürünlerinize daha fazla güvenir, nakliye masrafları hem siz hem de müşteri için daha düşük olabilir ve Amazon'un envanterinizi depolamasına ve sizin için siparişleri yönetme kolaylığına sahip olursunuz.

FBA uluslararası bir satıcı olarak nasıl çalışıyor?

 1. O ülke pazarında bir Satıcı hesabı oluşturduktan sonra Amazon FBA programına kaydoluyorsunuz (örneğin ABD)
 2. Ürünlerinizi ABD'ye aktarıyorsunuz ve Amazon'un tedarik merkezlerine / merkezlerine teslim ettiriyorsunuz. Böylece Amazon, ürünleri doğrudan ABD'li müşterilere gönderiyor.
 3. Amazon envanterinizin depolanmasını, müşteri siparişlerinin toplanmasını ve paketlenmesini, müşteri hizmetlerini ve iadelerini gerçekleştirir. Bu hizmetlerin ücretleri, yabancı satıcılar için ABD merkezli satıcılarla aynıdır.
 4. Müşteri iadeleri Amazon tedarik merkezlerine geri gönderilir ve eğer ürün satılabilir ise, yeniden stoklanacak ve tekrar satılacaktır. Ancak hasarlı veya kusurlu stoklar için yalnızca ABD adreslerine iade edilebilir veya Amazon tarafından imha edilebilir.

KARAR 3: MÜKELLEF STATÜSÜ

Tüm Profesyonel Satıcılar ve bir takvim yılında 50'den fazla işlemi olanların vergi bilgilerini Amazon'a iletmeleri gerekir.

Bir hesap kurarken, doldurmanız için bir IRS vergi formu oluşturacak olan online formdan faydalanabilirsiniz. Türkiye’den satış yapacaksanız sistemin size bir W9-BEN formu oluşturması muhtemeldir, bu da ABD vergi raporlama şartlarından muaf olacağınız anlamına gelir.

Bu iyi bir haber, çünkü yabancı şahıslar ABD dışında çalışma yaparlarsa ABD gelir vergisi stopajına tabi değildirler. Elbette, Türkiye’de bu gelir için vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer ABD merkezli bir şirket veya LLC kurursanız, o kuruluş ABD’nin “tüzel kişiliği” olarak kabul edilir ve bu nedenle gelir vergisi ödenir.

Bu yüzden burada alınacak karar ABD'de bir işletme kurmaya mı yoksa yabancı bir birey olma statüsünü korumaya mı karar vereceğiniz adımdır. Bu konu ile ilgili en iyi kararı belirlemek için bir vergi uzmanına başvurduğunuzdan emin olun.

amazonda satış yapmak

ÜRÜN KATEGORİNİZDE ONAY ALMA

Bazı ürün kategorileri satış yapmak için manuel onay gerektirir. Popüler kategorilerden bazıları şunlardır:

 • Güzellik / Sağlık ve Kişisel Bakım
 • Giyim
 • Koleksiyonlar ve Güzel Sanatlar
 • Bakkaliye ve Gurme Yemekleri
 • Mücevher, Saatler
 • Bavul, Ayakkabı, Çanta & Güneş Gözlüğü

* Not: Amazon sürekli olarak kategorileri güncellediğinden son durumu öğrenmek için mutlaka Amazon resmi sayfasından kontrolünüzü yapın.

Bununla ilgili şuraya göz atabilirsiniz: https://www.amazon.com/Best-Sellers/zgbs

 • Otomotiv ve Powersports
 • Giyim
 • Koleksiyon Kitapları
 • Eğlence Koleksiyon
 • Hediye Kartları
 • Endüstriyel ve Bilimsel
 • Takı
 • Bagaj ve Seyahat Aksesuarları
 • Beyaz Eşya
 • Ayakkabı, Çanta & Güneş Gözlüğü
 • Spor Koleksiyonu
 • Oyuncaklar (tatil onay için)
 • Saat

Bu kategorilerde onay almak, Amazon'a meşru bir üretici veya marka olduğunuzu göstermeyi içerir. Ürünlerinizi ve markalarınızı gözden geçirme çabasını garanti altına alacak kadar önemli bir işinizin olmasını ve düşük kaliteli veya kusurlu ürünler sağlama riski altında olmadığınızdan emin olmak istenmesinden kaynaklanmaktadır.

Amazon nedir konusu ile ilgili şu kısa videoya göz atabilir ve sizler için yazdığımız Amazonda satış yapmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İstenilen bilgi türü değişiklik gösterir, ancak tedarikçilerden ve Satın alma Siparişleri veya Makbuzları ve İşletme Kaydı belgelerini içerebilir.

AMAZON US’DE KAYDOLMAYA ÖZGÜ DİĞER GEREKSİNİMLER

Bir hesap oluşturmak için ayrıca aşağıdakileri de yapmanız gerekir:

 • Uluslararası işlemler için kullanılabilen geçerli bir kredi kartı (ücretler vb.)
 • Telefon numarası. Amazon Satıcı Desteğinin yalnızca ABD numaralarını aradığı için Viber Out gibi bir hizmet kullanmak veya bir ABD Skype numarası almak hayatınızı çok kolaylaştıracak.

Tüm bu bilgilerin ışığında bir Amazon Dükkanı kurup ürünlerinizi satmak istiyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçin, sizin gereksinimlerinize uygun en makul seçenekleri sunacağımızdan emin olabilirsiniz.