Amerika'da Yatırım

Bir iş yeri açmak için şirket kurduğunuzda, birçok yasal prosedürle karşılaşırsınız. İşte DBA (İsmiyle İş Yapma) da bunlardan birisidir. Bu makalemizde, işletmenizin buna ihtiyacı olup olmadığını görmek için DBA nedir konusunu ele alacağız.

DBA nedir?

ABD'de bir DBA, insanların bir işletmenin gerçek sahibinin kim olduğunu bilmesini sağlar. DBA ayrıca Fictitious Business Name veya Varsayılan İşletme Adı olarak da adlandırılır.

Bu kavram tüketicileri koruma amacıyla ortaya çıkmıştır, DBA sayesinde dürüst olmayan işletme sahipleri farklı bir ad altında çalışarak yasal sorunlardan kaçınmaya çalışamazlar.

dba nedir

Biri bir DBA için başvurduğunda, DBA gazetede yayınlanır. Halkın bir işletmenin arkasında kimlerin olduğunu tam olarak anlamasını sağlar.

DBA'ya ihtiyacınız var mı?

Genel olarak, ABD’deki bir işletmenin DBA’ya sahip olmasının iki nedeni vardır:

  1. Tek Hissedar olanlar için: İşletmenizi tek hissedar olarak işletiyorsanız, işinizde kendi markanızdan farklı bir isim varsa, bir DBA'ya başvurmanız gerekir. Örneğin, VisAmerika adında bir şirketiniz var, ama Amerika Vize Danışmanı adı altında iş yapıyorsanız VisAmerika sizin Corp isminiz ve Amerika Vize Danışmanı da sizin DBA’nız olacaktır.
  2. Şirketler ve LLC'ler için: Bir şirket veya LLC kurduysanız, işletme adınızı zaten kaydettirdiğiniz için DBA’ya ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, LLC / kurum evrakınızla birlikte verilen addan farklı bir ad kullanarak iş yapmayı planlıyorsanız bir DBA almanız gerekir.

dbanın önemi

DBA'nın önemi

  1. Adınızı kaydetmenin en kolay yolu: Tek hisse sahibi iseniz, bir DBA'ya başvurmak işletme adı kullanmanın en basit ve en ucuz yolu olacaktır. Bir LLC veya kurum oluşturmak zorunda kalmadan ayrı bir profesyonel iş kimliği oluşturabilirsiniz. Tek mal sahipleri için, bir banka hesabı açmak ve işletmenizin adına ödemeleri almak için DBA gerekir.
  2. LLC'ler veya şirketler için bir DBA, her bir işletme için ayrı bir LLC veya şirket kurmanıza gerek kalmadan birden fazla işletmeyi yönetmenize izin verecektir. İşletmenizin birden fazla web sitesi, mağaza, restoran, hizmet vb. alanında faaliyet göstermek istediğini varsayalım. Göreceli olarak genel bir ada sahip bir şirket oluşturabilir ve her bir işletme için bir DBA kullanabilirsiniz. Bu, birden fazla proje yürütürken evrak ve masraflarınızı azaltacaktır.
  3. İşinizin yasa ve kurallara uygun olmasını sağlar: İşletmeniz bir LLC veya şirketse, belirli yasal korumalardan yararlanırsınız. Bununla birlikte, farklı bir ad altında çalışıyorsanız ve bir DBA'ya başvurmadıysanız, bu korumalar geçersiz olabilir.

DBA nedir ile ilgili ek olarak şu videoya da göz atabilirsiniz: