Amerika vizesi alırken karşılaşabileceğiniz 20 soru ve cevapları

Amerika'da Yaşam

ABD Vize mülakatına gitmek hele de ilk ise korkutucu olabilir. Eşinizden dostunuzdan ret hikayeleri dinlediyseniz ve bunlar sizi umutsuzluğa sevk ettiyse sizi biraz olsun rahatlatmak için bir yazı hazırladık. Aşağıda bulacağınız sorular konsolosluk görevlileri tarafından sıklıkla kullanılabilecek türdendir. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki sorular bunlarla sınırlı olmayabilir ya da hiçbiriyle karşılaşmaya da bilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gerekli en önemli husus da sakin ve kendinizden emin bir şekilde sorulara kesin cevaplar verebilmenizdir.

Amerika vizesi çeşitleri hakkında bilgi almak için şu resmi kaynağa https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/ göz atabilirsiniz.

amerika vizesi alırken karşılaşabileceğiniz 20 soru ve cevapları

Şimdi Amerika vizesi başvurusu sırasında karşılaşabileceğiniz muhtemel sorulara geçelim:

1. NEDEN ABD'YE GİTMEK İSTİYORSUNUZ?

Bir tura katılmak ve ABD'nin neler sunabileceğini görmek istediğinizi söyleyin. Sonuçta, ABD TURİZM vizesi için başvuruyorsunuz, bu nedenle cevabınız bu kadar basit olmalı.

2. DAHA ÖNCE ABD'YE GİTTİNİZ Mİ?

En iyi cevabın EVET olduğunu düşünebilirsiniz. Maalesef! ABD’ye gitmediyseniz, yalan söylemeyin. Sadece dürüst olun çünkü yalan söylediğiniz anlaşılır ya da karşı taraf hissederse sadece bu sefer için değil belki ömür boyu vize alamayabilirsiniz.

3. NEDEN BU ZAMANDA SEYAHAT ETMEYİ PLANLIYORSUNUZ?

Basitçe en uygun zamanınız olduğunu veya işten yıllık izin aldığınızı söyleyin. Başka nedenleriniz varsa, o zaman onları da eklemeyi unutmayın.

4. ABD'YE KİMİNLE GİDECEKSİNİZ?

Akrabalarınız ya da arkadaşlarınızla ​​mı gidiyorsunuz? Sadece birlikte gideceğiniz kişilerin temel bilgilerini bildiğinizden emin olun.

5. HANGİ YERLERİ ZİYARET ETMEYİ PLANLIYORSUNUZ?

Mülakata gitmeden önce ziyaret etmeyi planladığınız yerler hakkında araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

6. ABD'DE NE KADAR KALMAYI PLANLIYORSUNUZ?

Seyahat planınızı dikkatlice inceleyin ve cevabınızı buna göre verin. Yıllık izin kullanacaksanız izin planlamasıyla ilgili belgelerinizi yanınızda getirmeyi unutmayın.

7. DAHA UZUN KALMANIZ MÜMKÜN MÜ?

Yukarıdakilere benzer şekilde, güzergahınızı temel alarak kalmak istediğiniz süreyle ilgili karşı taraf açısından bir fikir oluşturabilirsiniz. Eğer grup olarak hareket edeceğiniz bir tura katılacaksanız daha uzu süre gerektiren bir vizeye ihtiyacınız olabilir.

8. ABD'DE KALMANIN SİZE NE KADARA MAL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Bu soruya cevap verebilmeniz için mutlaka bir seyahat planı yapmış olmanız gerekmektedir. Bu size tatil boyunca ne kadar harcama yapmanız gerektiği konusunda bir fikir verecektir.

amerika vizesi alırken karşılaşabileceğiniz 20 soru ve cevapları

9. NE İŞ YAPIYORSUNUZ?

Amerika’ya iş aramaya gitmediğinizden emin olmak için mülakat görevlisi Türkiye’de mevcut bir işinizin olduğu kanısına varabilmelidir.

Bu fikri oluşturabilmek için:

  • İş yerinden alacağınız çalışma belgesi
  • Bordro
  • SGK kaydı
  • Vergi iadeleriniz
  • İş kontratlarınız

Gibi belgeleri yanınızda bulundurmanızda fayda var.

10. GELİRİNİZ NE KADAR?

Sadece doğru rakamları söyleyin. Sonuçta, bunların tümü başvurunuz sırasında sunduğunuz belgelerde görülebilir.

11. SEYAHATİNİZİ NASIL FİNANSE EDECEKSİNİZ?

Maaş bordrosu, banka dekontu, üzerinize kayıtlı menkul değerler vb. ile ilgili dokümanları temin etmeyi unutmayın.

12. ABD'DE AKRABALARINIZ VAR MI?

Seyahatiniz sırasında onları ziyaret etmeseniz bile, asla yalan söylemeyin ya da inkar etmeyin, isimlerini ve ABD'deki durumları dahil birkaç temel bilgiyi bilmelisiniz.

13. ABD'DE ARKADAŞLARINIZ VAR MI?

Yukarıdakilere benzer şekilde, adlarını ve ayrıca temel bilgilerini de öğrenin, ancak sizin için gerçekten önemli değilse, sadece söyleyin.

14. KESİN ADRESLERİ NELERDİR?

Görüşme öncesinde kesin adreslerini almaya çalışın. Sadece Los Angeles'ta veya New York'ta yaşadıklarını söylemeyin, daha doğrusu spesifik olun. Mülakata gitmeden önce bilgileri gözden geçirin ve başvurunuzda onlardan bahsettiyseniz, özellikle hazırlıklı olun.

amerika vizesi alırken karşılaşabileceğiniz 20 soru ve cevapları

15. (AKRABALARI / ARKADAŞLARI ZİYARET ETMEK MAKSADIYLA GİDİYORSANIZ) ABD'DE NE ZAMANDIR YAŞIYORLAR VE BUGÜNKÜ DURUMLARI NEDİR?

Ziyaretinizin amacı eş dost akraba ziyareti ise, bu kişilerle ilgili ihtiyacınız olacak bilgileri edinin ve ismi geçebilecek kişilere başvuru esnasında kendisinden bahsettiğinizi mutlaka hatırlatın. Konsolosluk ya da gümrük memurları emin olmak için bu kişilerle iletişime geçmek isteyebilir. ve görüşmek için zaman

16. (AKRABALARI / ARKADAŞLARI ZİYARET ETMEK İÇİN) NEREDE ÇALIŞIYORLAR VE ÇALIŞMA SAATLERİ İÇİNDE NE YAPACAKSINIZ?

Sizi yanına davet eden kişi nerede çalışıyor ve çalışma saatleri nelerdir?

Bu tip bir soruya verebilecek bir cevabınız olmalı zira günde 12 saat çalışan birini tatili beraber geçirmek maksadıyla ziyarete gitmeniz pek anlam ifade etmeyebilir.

17. ABD'DE ÇALIŞMA PLANLARINIZ VAR MI?

Kesinlikle cevabınız ‘’Hayır ‘’ olmalı aksi takdirde büyük ihtimalle turist vizesi başvurunuz reddedilecektir.

18. UÇAK BİLETLERİNİZİ şimdiden REZERVE ETTİNİZ Mİ?

Olası rezervasyon tarihlerini ayarlayın ve ABD seyahatiniz için bu tarihlerde Amerika’da bulunacağınızı söyleyin.

Uçak biletinizi almış olmanız şart değil fakat rezervasyon yaptırmanız sizin lehinize olacaktır.

19. DAHA ÖNCE BAŞKA ÜLKELERE SEYAHAT ETTİNİZ Mİ?

Daha önce başka bir ülkeye gitmiş olmanız size avantaj sağlayabilir ama gitmediyseniz yalan söylemeyin çünkü bu beyanınızı doğrulamak ya da tersi konsolosluk için çok zor olmayacaktır. Şunu da unutmayın, eğer başka ülkeye gitmediyseniz de vize alabilirsiniz yeter ki hazırlıklı gidin ve elinizde gerekli kanıtlarınız bulunsun.

20. EVE DÖNECEĞİNİZDEN NASIL EMİN OLABİLİRİZ?

Mevcut işiniz, aileniz, sahip olduğunuz gayrimenkuller vb. sizi Türkiye’ye bağlayacak kanıtlar öne sürebilmelisiniz. Konsolosluk görevlisi sizin Türkiye’ye döneceğinizden emin olmak isteyecektir.

UNUTMAYIN: BU SORULARLA HİÇ KARŞILAŞMAYABİLİRSİNİZ

Makalenin başında da belirttiğimiz gibi, şunu aklınızdan çıkarmayın ki sorular bunlarla sınırlı olmayabilir ya da hiçbiriyle karşılaşmaya da bilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gerekli en önemli husus da sakin ve kendinizden emin bir şekilde sorulara kesin cevaplar verebilmenizdir.

Bu konular ile ilgili sorularınızı yorum kısmında belirtirseniz Visamerika Amerika ve E2 yatırımcı vizesi danışmanlığı adı altında cevaplamaktan mutluluk duyarız.

KONU İLE İLGİLİ YORUM YAPIN:
Yorumlar
ZEHRA

Merhaba ben turizm vizesi alacağım sanırım? Ama amacım gezmek değil, ablam çok rahatsız ve acil gitmem gerekiyor. Gerekli evraklar da var hastaneye ait. Vize süresi minimum 3 hafta diyorlar. Daha erken olamaz mı?

Selamlar, Öncelikle çok geçmiş olsun. Sorunuzun cevabı; Duruma uygun bütün gerekli evrakları tamamlayıp açık şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Sizin durumunuz gibi hastalık, ölüm, doğum, kaza gibi durumlar evraklarla kanıtlanabiliyorsa acil randevu talebi oluşturulur. Böylelikle randevu, başvuru tarihinden birkaç gün sonra verilebilmektedir. O sebeple gezmeye gidiyorum vb. yalanlarla kesinlikle başvuruda kullanılmamalı, amaç açıkça dile getirilmelidir. Üstelik böyle bir durumda yalan söylemek, size de zaman kaybettirecektir. Sevgiler.


SİNEM SARIGÖL

Merhaba, geçen yıl kardeşimle birlikte ABD vize başvurusunda bulunmuştuk. Bu blog yazısında paylaştığınız soruların bazıları ile karşılaştık. Sorun şu ki bu yazıları, vize başvurumuzun reddedilme sebebi ile ilgili araştırma yaparken daha sonradan bulduk. Keşke daha önce okusaydık işimize yarayabilirdi. Vize başvurusu esnasında sorulan sorular bizi biraz tedirgin etti ve başvurumuz reddedildi. Biz gelirimiz ile ilgili bilgileri doğru vermemiştik ondan olabileceğinden şüpheleniyoruz sizce bu mümkün mü?

Merhabalar. Öncelikle ABD vize talebinizin reddedilmesine çok üzüldük. Keşke Profesyonel yardım alsaydınız. Bundan sonraki adımları atarken çok daha temkinli olmalısınız çünkü ikinci defa reddedilme olasılığınız oldukça fazla. Sormuş olduğunuz sorunun cevabı kesin olmamakla birlikte evet, Amerika vize talebiniz bu gibi sebeplerden dolayı reddedilebilir. Reddedilme sebebi doğrudan "gelir durumunuz ile ilgili sorulan soru" ile ilgili olmayadabilir. O an ki tedirgin yaklaşımınız veya farklı bir soruya yanlış cevap vermiş de olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu alanlarda deneyimli birilerinden danışmanlık hizmeti almanızı öneririz. En kısa sürede vizenize kavuşmanızı dileriz. İyi günler.


ÜCRETLER