Amerika'da Yaşam

Amerika sanatçı vizesi; müzisyen, dansçı, yazar gibi sanatçı gruplarına ek olarak kültürel ve sanatsal alanlarda görevli ya da katılımcı olacak bireylere de verilebilen vizelerin genel adıdır. Bu vizeler genel olarak O-1B vizesi ve P vizeleri (P-1B, P-2 ve P-3) olarak sıralanabilir.

Bu yazımızda ABD Sanatçı vizesi nedir, nasıl alınır, bunun için gereken belgeler hangileridir, istenen şartlar nelerdir, başvuru ücreti ne kadardır ve bu tür bir vize sahibinin aile bireyleri için vize süreci nasıl işler gibi sorularını cevaplandıracağız.

abd sanatçı vizesi

ABD Sanatçı Vizesi Nedir?

ABD sanatçı vizesi, profesyonel olarak sanat ya da zanaat icra eden bireylere amaçları doğrultusunda verilebilecek vize türlerini betimlemek için kullanılan bir terimdir. Profesyonel ve tanınmış sanatçılar için O1B vizesi, profesyonel bir grubun üyesi olanlar için P1B ve P2 vizeleri, Amerika’ya sanatsal bir programa katılmak için gelen bireylere ise P3 vizesi uygun olabilir.

Sanatçıların Alabileceği Amerika Vize Çeşitleri Nelerdir?

Sanatçıların alabileceği Amerika vize çeşitleri O-1B, P-1B, P-2, P-3 vizeleridir. Bu vizelerin detayları ise şu şekildedir:

O-1B Vizesi

O-1B vizesi, oldukça tanınmış ve başarıları belgelendirilebilecek sanatçılara verilen bir göçmen olmayan çalışma vizesidir. Vize ile birçok yayınlanmış ve ödül almış sanat eserleri olan bireyler vize alabilirler. İlgili eserlere örnek olarak edebiyat, resim ve sinema gibi birçok alan örnek verilebilir.

P-1B Vizesi

P1B vizesi ise müzik, dans vb. sanatsal faaliyetler yürüten ulusal veya uluslararası düzeyde tanınmış bir grubun parçası olarak Amerika’ya geçici olarak gösteri yapma amacı ile gelen bireylere verilen vize türüdür. Vizeye kabul almak için grubunuzun tanınırlığı oldukça önemli olmakla beraber, grubunuz en az bir senedir fââl olmalı ve grubun %75’i en az bir senedir bu grubun bir parçası olmalıdır.

P-2 Vizesi

P2 Vizesi, bireysel ya bir grubun parçası olarak değişim programları vasıtasıyla Amerika’ya kültürel bir gösteri yapmak ya da sanatsal faaliyetlerinde bulunmak amacıyla gelen bireylere verilen ziyaret vizesidir.

P-3 Vizesi

P3 vizesi de aynı P-2 gibi sanat odaklı bir değişim programı ile Amerika’ya grup olarak gelecek sanatçılara verilir. Ek olarak P-3, bireysel olarak ilgili olduğu sanat alanında eğitim, workshop ve gösteri düzenleyecek bireylerin de başvurabileceği bir vize türüdür.

ABD Sanatçı Vizesi Nasıl Alınır?

ABD sanatçı vizesi almak, diğer vize türlerine kıyasla, şartlar karşılandığı sürece, kolay bir süreçtir. Bunun en büyük sebebi ise bu vize türlerinin bir sponsor gerektirmesi ve özellikle sürecin başlangıçta bu sponsorlar tarafından yönetilmesidir.

Sürecin ilk adımı olarak sponsor olan hükümet, kuruluş ya da kişi I-129 formunu doldurup başvuruyu başlatmalıdır. Buna ek olarak sponsor, istenen şartları kanıtlayan belgeleri de I-129 formu ile başvuruya eklemelidir. Ardından sanatçı vizesi almayı hedefleyen kişinin tek yapması gereken ise, vize görüşmesine katılmaktır.

Gereken Belgeler Hangileridir?

Sanatçı vizesi almanız için ihtiyacınız olan belgeler genel olarak şu şekilde olacaktır:

  • Seyahat edilecek zamanlar, tarihler ve sergilenecek performansların lokasyonları.
  • Program gereksinimlerini ve kurallarını kapsayan, sponsor ile vize adayının arasındaki sözlü ya da yazılı anlaşma.
  • P-1B için, grubun en az 1 yıldır faal olduğunu kanıtlayan belgeler.
  • Grubun ya da bireyin kendi alanlarında uluslararası seviyede tanınırlığını kanıtlar nitelikte belgeler, ödüller ve sertifikalar. Bunun örnekleri Emmy, Grammy ve Nobel gibi uluslararası olarak saygınlık gören ödüller olabileceği gibi kendi alanınızdaki saygın kuruluşlardan başarı belgeleri ve ödüller de olabilir.
  • Başvuranın alanına yönelik yatkınlığını ve tanınırlığını destekleyecek belgeler. Buna örnek olarak, bir gazete yazısı, makale ve başvurana ya da grubuna yapılan atıflar gösterilebilir

Tanınırlığı kanıtlar nitelikte başarılar konusunda insanlar genel olarak dünyaca tanınan büyük ödüllere ya da başarılara imza atmaları gerektiği yönünde yanlış bir algıya sahip olabiliyor. Kendi alanınızda saygın bir kuruluştan aldığınız lokal ve global ödüller de sanatçı vizesi almak için yeterli olabilir. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İstenen Şartlar Nelerdir?

Sanatçı vizesi için istenilen şartlar şu şekildedir:

  • Olağanüstü Yetenek veya Tanınma

Uluslararası tanınırlık P vize türlerinde aransa da, O-1B için ek olarak alanında olağanüstü yetenek ibaresi de dikkate alınması gereken noktalardandır. Ayrıca O-1B başvuru sahiplerinin, ülkesinde meslektaşlarına kıyasla iyi bir maaş aldığını da kanıtlayabilmesi gerekmektedir.

“Olağanüstü” ifadesi de yukarıda bahsettiğimiz gibi yanlış algılanan noktalardan birisi. Bu noktada sizden beklenen alanınızda önemli başarılarınızın olmasıdır.

  • Tanınmışlık ve Başarı

P-1, P-2 ve P-3 Vizeleri için başvuracak gruplar veya topluluklar sadece çevreleri tarafından değil, geniş kitleler tarafından ulusal ya da uluslararası olarak tanınıyor olmalıdır. Tanınırlığın kanıtlanması amacı ile ulusal ya da uluslararası ödüller ve etkinlikler gösterilebilir.

  • İşveren veya Sponsor İlişkisi

Sanatçı vizeleri için bir işveren ya da sponsor gerekmektedir. P vizeleri için bu sponsorlar sanatçı ya da grubun ABD'deki etkinliklerini destekleyen ve düzenleyen organizasyonlar olabilmekle beraber, O-1B vizesi için işvereni olmalıdır.

  • Dönüş Niyeti

P vizeleri göçmen olmayan vize türünde oldukları için aranan önemli şartlardan bir diğeri ise, vize sahiplerinin belirlenen program süresi sonunda ülkelerine geri dönmelerini beyan etmeleridir.

O-1B vizesi bu noktada P vizelerinden ayrılmaktadır. O-1B vizesi göçmen olmayan bir vize türü olsa da, vize “Dual Intent” bir vize olduğu için dönüş niyeti diğer göçmen olmayan vize türlerinin aksine aranmamaktadır.

Başvuru ücreti ne kadardır?

Amerika sanatçı vizelerinin başvuru ücreti 2023 Temmuz güncellemesiyle 205 dolara yükselmiştir. Aksi belirtilmediği sürece bu ücret vizeye sponsor olan kurum veya kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır.

Amerika Sanatçı Vizesi Sahibinin Aile Bireyleri için Vize Süreci Nasıl İşler?

Amerika sanatçı vizelerinden birine sahip olan bir bireyin eş ve çocukları ilgili vize türünün aile kategorisine başvurmalıdır. Bu kategoriler O-1B için O-3, P sanatçı vizeleri içinse P-4 vizesidir. Vize başvurusu için aile bireyleri, aile bağlarını kanıtlayan nitelikte belgeler ile Amerikan Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine başvururlar.

Sanatçı Vizesi ile Amerika’da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Sanatçı vizesi ile Amerika’da ne kadar kalınabileceği, vize türüne göre değişiklik gösterir. Süre, O-1B için ilk seferde 3 yıla kadar çıkabilir. O1B için bilinmesi gereken noktalardan birisi, vizenin yenilenebilir veya H-1B göçmen vizesine statü değişikliği yapılabiliyor olmasıdır. P vizeleri için programın kapsayacağı süre ile sınırlıdır. Bazı başvurularda 5 yıla kadar vize verilebilmektedir.

Özetle

Bu yazımızda sanatçı vizesi ile Amerika’ya gitmek isteyenler için vize türlerini ve genel anlamıyla özelliklerini inceledik. ABD Sanatçı Vizesi, yabancı sanatçıların Amerika Birleşik Devletleri'nde sanatsal etkinliklerde yer alabilmelerini sağlayan bir kapıdır. Siz de yeteneklerinizi Amerika’da sergilemek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve başvuru sürecinin başından sonuna profesyonel destek ile hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.