Amerika'da Yatırım

Amerika’ya gitmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yollar arasında bulunan sponsor işveren ile vize almak için pek çok yöntem bulunmakta. Bunların bir kısmı size daimi göçmenlik yani Green Card elde etme imkanı da sunabilirken, göçmen olmayan vize türleriyle de Amerika’da yaşamı hem iş hem de sosyal olarak deneyimleyebilirsiniz.

Elbette bu yeni maceranıza adım atabilmek için bazen zorlayıcı olabilen bir yol kat etmeniz gerekiyor. Öncelikle Amerika'da sponsor şirket aracılığıyla çalışmak için bir işveren ile anlaşmış olmalısınız. Sponsorluk ile Amerika'da çalışmak, çalışan olarak hayalini kurduğunuz bir fırsat olsa da işveren tarafından aşılması ve tamamlanması gereken pek çok aşamayı içeren karmaşık bir süreçtir.

amerikada sponsor şirket bulmak

Her adımın dikkatle atılması ve doğru tamamlandığından emin olunması başvurunuzun kabul alabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle karmaşık süreçlerin üstesinden gelebilecek deneyimli avukatlarla çalışmak hem sizin hem de sponsor işvereninizin başarıya ulaşabilmesi adına önemli olacaktır.

Yazımızın detaylarına geçmeden önce büyük resmi görmek için sponsor şirket aracılığıyla elde edebileceğiniz vize ve Green Card türlerini sıralayalım.

Sponsor Şirket ile Alabileceğiniz Göçmen Olmayan Vize Türleri

  • H-1B Vizesi - Uzmanlık Alanında Nitelikli Pozisyon Sahibi Kişiler
  • H-2B Vizesi - Tarım Dışında Geçici, Mevsimlik Çalışan Kişiler
  • L-1 Vizesi - Ülkesinden ABD'deki İlişkili Şirkete Transfer Olan Kişiler
  • O-1 Vizesi - İş Dünyası, Bilim, Atletizm, Eğitim ve Sanat, Film Endüstrisi gibi Alanlarda Üstün Yetenekli Kişiler

Sponsor Şirket ile Alabileceğiniz Green Card Türleri

  • EB-1 Vizesi - Kendi Alanında Seçkin Akademi, İş, Spor, Sanat Dünyasından Kişiler
  • EB-2 Vizesi - Lisans Üstü Eğitime Sahip Profesyoneller, Sanatçılar, Bilim İnsanları
  • EB-3 Vizesi - Lisans Dereceli, İş Deneyimi Olan, Deneyimsiz Kişiler
  • EB-4 Vizesi - Dini Görevliler ve İstisnai Duruma Sahip Kişiler
  • EB-5 Vizesi - Yüksek Miktarda Sermaye Sahibi Yatırımcılar

EB-1 vizesi gibi bu vizelerden bazıları için başvuru sahiplerinin sponsor olmadan kendi dilekçelerini verebilme fırsatları bulunmaktadır. Diğer bir deyişle bu, kendi vizenize sponsor olabileceğiniz anlamına gelir.

Amerika'da Sponsor Bulmak Nedir?

Sponsor şirket bulmak ya da istihdam sponsoru bulmak olarak bahsedilen konu, ABD'de bir şirket ya da kuruluşun Amerikan vatandaşı olmayan kişilere sponsor olarak onların kendi bünyelerinde istihdam edilmesini sağlamasıdır.

Bu sayede yasal olarak Amerika'da yaşamanıza ve çalışmanıza olanak sağlamaktadırlar. Bir şirket yada kuruluş size sponsor olduğu zaman bir Amerikan vatandaşı ile aynı çalışma koşullarında ve aynı ücret aralığında çalıştırılacağınızı garanti etmiş olur.

Bunu sağlamak için de sponsorunuzun tamamlaması gereken aşamalar ve bu aşamaların sonunda elde etmesi gereken belgeler vardır. Sponsor işverenin, Amerika'da çalışmak üzere ülke dışından yapılacak istihdamın ülkedeki işçilerin durumunu olumsuz yönde etkilemeyeceğini kanıtlaması sponsorluk sürecinin önemli aşamalarındandır.

Bunun için sponsorun Amerika'da iş ilanları yayınlaması ve potansiyel adaylarla görüşmesi gibi süreçler bulunmaktadır.

Ülke dışından yapılacak bir istihdamın ülkedeki işgücü için bir sorun olmayacağı belirlendikten ve Amerika'da istenilen nitelikte kişilerin bulunamadığına dair kanıtlar oluşturulduktan sonra diğer belgelerle birlikte işvereniniz size sponsor olmaya hazırdır.

Tüm bu süreçler çok fazla detay içerdiği ve izlenmesi gereken uzun bir yol olduğu için Amerika'da sponsor işveren bulmak size zorlu bir süreç gelebilir. Umuyoruz yazımızdaki tavsiyeler ve fikirler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Amerika’da Sponsor Şirket Nasıl Bulunur?

Geçici vize türleri, Amerika'da iş, seyahat ya da eğitim amaçlı yapılan kısa süreli ziyaretler için kullanılır. Göçmen olmayan vizeler ile elde edilen ülkede bulunma, genel olarak süre bitiminde ülkeden ayrılma niyetiyle verilir.

Her biri farklı amaçlar ve buna bağlı olarak değişen şartlara sahip olan bu vize türleri arasında iş yapmak amacıyla ya da Amerika'da çalışmak amacıyla alabileceğiniz vizeler bulunmakta.

Aşağıda sponsor şirket ya da işverenler aracılığıyla elde edebileceğiniz vizeler ve nasıl sponsor bulabileceğiniz konularına değineceğiz.

H-1B Vizesi - Uzmanlık Alanında Nitelikli Pozisyon Sahibi Kişiler

H1B sponsor şirketi bulmak için kullanabileceğiniz birkaç yol bulunmakta.

Bunun en ideal yollarından birisi USCIS H1B vize sponsoru veri tabanını (H-1B Employer Data Hub) kontrol etmektir.

Bu veri tabanları üzerinde geçmiş dönemlerde H1B ile Amerika'da sponsor olan şirketleri görebilirsiniz. Bu tür şirketlerin her zaman için gelecekte de sponsorluk ile Amerikan vatandaşı olmayan kişileri istihdam etme olasılıkları vardır. Aramanızı kendi sektörünüze göre filtreleyerek daha da belirli alanlarda şirketleri bulabilirsiniz.

Eğer Amerika'da özellikle bir şehirdeki H1B sponsoru şirketlere bakmak istiyorsanız aramanızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Bulacağınız veriler üzerinden maaş bilgileri ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri tarafından geçmişte bu şirket üzerinden yapılmış başvuruların olup olmadığını bile öğrenebilmeniz mümkün.

Size uygun olan şirketleri bulduktan sonra daha derin araştırmalar yapabilir, çalışanların memnun olup olmadığına dair pek çok bilgiye internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca doğrudan internet üzerinden arama yaparak da faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin "H1B Visa Sponsor Database Miami" araması size bazı sonuçlar verecektir.

Amerika'da Bir İş Teklifi Almış Olmak

Amerika'da çalışmak için sponsor bulmak isteyenlerin gözden kaçırmaması gereken bir diğer fırsat kariyer platformları olmalıdır.

LinkedIn ya da Indeed gibi popüler pek çok kariyer platformunda güçlü bir profile sahip olmak, yayınlar yapmak ya da network kurmak uluslararası şirketlerin dikkatini çekebilmeniz için iyi bir yol olabilir.

Ayrıca şirketler tarafından farkedilmeyi beklemek yerine sektörünüzdeki şirketlere doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer güçlü bir deneyiminiz de varsa bir iş fırsatı yakalamanız muhtemel.

Elbette bu noktada yeterli bir İngilizce dili beceriniz olmalı ve sizinle iletişime geçen şirketlere H1B sponsorluğu ile gelebileceğinizi belirtmelisiniz.

Böylece ne siz ne de Amerika'daki potansiyel yeni şirketiniz eğer H1B ile alım yapmıyorsa boşuna zaman harcamamış olacaksınız.

Staj Bulmak

H1B sponsor şirketi bulmanın diğer iyi bir yolu da staj programlarını araştırmaktır. Bu noktada eğer F-1 öğrenci vizesi gibi bir vizeyle halihazırda Amerika'da bulunuyorsanız ve Amerika'da kalmak ya da kendi ülkenizden farklı bir yerde deneyim kazanmak istiyorsanız size sponsor olabilecek şirketlerin staj programlarına göz atabilirsiniz.

Bunun için de geçmişte H1B sponsoru olan şirketleri araştırabilir ve varsa bu şirketlerin staj programlarına göz atabilirsiniz.

Son olarak kariyer günleri ya da iş fuarları gibi etkinlikler de Amerika'da sponsor şirket bulmak isteyenler için iyi fırsatlar olabilir.

H-2B Vizesi - Tarım Dışında Geçici, Mevsimlik Çalışan Kişiler

Tarım dışındaki sektörlerde geçici işler bularak Amerika'da kısa dönemli çalışmak istiyorsanız H-2B İşveren Veri Merkezini (H-2B Employer Data Hub) kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Site üzerinde lokasyon ve iş koluna göre filtreli aramalar yapabilir ve size en uygun iş fırsatlarını görebilirsiniz. H-2B İşveren Merkezi üzerinde, mali yıla, işveren adına, şehre ve eyalete göre aramalar yaparak 2022 yılına kadarki işverenleri sorgulayabilmeniz mümkün.

Bir diğer göz atabileceğiniz yer ise ABD Çalışma Bakanlığına ait Yabancı İşçi Alımı Listesidir. (Foreign Labor Recruiter List)

Bu web sitesi üzerinden geçmiş dönemlere ait Amerikalı sponsor işverenleri görebilir ve onlarla iletişime geçerek H2B vizesi alma şansınızı artırabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki H2B ile yapılan istihdam tek seferlik ve sınırlı ihtiyaç için olmalıdır. Yıllık H2B vizesi sponsorluğunda yasal bir kota bulunmaktadır.

L-1 Vizesi - Ülkesinden ABD'deki İlişkili Şirkete Transfer Olan Kişiler

L1 vizesi aracılığıyla Amerika'da sponsor şirket ile çalışmak için halihazırda uluslararası bir şirkette çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Şirket içi transfer vizesi olarak da adlandırılan bu vize türünde Amerika'daki şirket ile ülkenizdeki şirket arasında üst şirket, ortaklık, şube ve benzeri bir bağ olması ve sizin bir yönetici ya da uzman olarak Amerika'daki şirkete transfer edilmeniz gerekir.

Şirket içi transfer vizesi için şirketinizde geçen 3 yılın en az bir yılı sürekli çalışıyor olmalısınız. Eğer sponsor şirket ile Amerika'ya gitmek istiyorsanız bunu gelecekte gerçekleştirmek üzere ülkenizdeki global firmalara göz atabilir ve kariyer planlarınızı bu yönde şekillendirebilirsiniz.

O-1 Vizesi - İş Dünyası, Bilim, Atletizm, Eğitim ve Sanat, Film Endüstrisi gibi Alanlarda Üstün Yetenekli Kişiler

Kendi alanında öne çıkan ve ulusal-uluslararası başarılarla yeteneklerini kanıtlamış kişiler O1 vizesi ile Amerika'da sponsor şirketler aracılığıyla çalışabilmektedir. O1 vizesinin avantajı sürecin hızlı ilerlemesi ve sınırsız bir yıllık uzatmalarla alınabilmesidir.

Olağanüstü yetenekli kişiler için O1 vizesi sponsoru bulmak istiyorsanız Amerika'daki bu vize türüne özel çalışan ajanslarla iletişime geçebilirsiniz. Amerika'daki ajansınız sizin işvereniniz olarak sizi istihdam edebilir.

Bir ajans ile çalışmanın avantajı size iki seçenek sunmasıdır. Birinci seçenek bahsettiğimiz üzere sizin doğrudan işvereniniz olarak görünebilir. İkinci seçenekte ise Amerika'daki işvereninizin temsilcisi olarak süreçleri yönetir pozisyonda Amerika'ya gelişinize katkıda bulunabilir.

Göçmen olmayan vize türleri ile Amerika'da nasıl sponsor şirket bulabilirsiniz bahsettiğimize göre Amerika'da Green Card sponsoru şirket nasıl bulunur kısmına geçiş yapabiliriz.

Amerika'da Green Card için Sponsor Şirket Bulmak

Green Card programları kendi içinde temel olarak iki kola ayrılmaktadır. Bunlar akraba yoluyla ve istihdam temelli olarak adlandırılabilir.

Adından da anlaşıldığı üzere akraba yoluyla Green Card almak istediğinizde akrabalarınız yakınlığına göre değişen şartlar içinde size sponsor olabilmektedir. İstihdam temelli Green Card almak istediğinizde de size Amerika'da sponsor olacak bir işverenin bulunması gerekir.

Burada bir parantez açarak bazı istihdam temelli Green Card seçeneklerinde sponsor işvereniniz olmasa da Amerika'da çalışabilmenizin mümkün olduğunu belirtelim.

Aşağıda yazımızın konusu olan Amerika'da sponsor işveren ile Green Card alabileceğiniz programlar ve şirketlere nasıl ulaşabileceğiniz yer almaktadır.

EB-1 Vizesi - Seçkin Profesörler, Araştırmacılar, Olağanüstü Yeteneklere Sahip Kişiler

EB1 vizesi istihdam temelli Green Card programları arasında yer alsa da sponsorunuz olmadan da elde edebileceğiniz bir daimi göçmenlik vizesidir.

Olağanüstü Yetenek Sahibi Kişiler

Ulusal veya uluslararası başarılarınız ile bilim, sanat, eğitim, iş dünyası veya atletizmde olağanüstü yetenekler göstermiş olmalısınız. Elbette bu başarılarınızın belgeler ile kanıtlanmış olması gerekmektedir.

Eğer sahip olduğunuz başarılar sizi alanınızda çok iyi bir noktaya taşımışsa Einstein Vizesi de denilen EB1 vizesiyle sponsorunuz olmadan da, Amerika'da çalışmalarınızı yürütmek istediğinizi belirterek yapacağınız başvuruya kabul alabilirsiniz.

Bir diğer seçenek de Amerika'daki bir şirketin size sponsor olması ile EB1 vizesi elde etmektir. Bunun için Amerika'da sizin olağanüstü yetenek gösterdiğiniz alanda faaliyet gösteren şirketlerle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Seçkin Profesör ve Araştırmacılar

EB1 vizesi almanın bir diğer yolu akademik alanda uluslararası başarılar göstermenizdir. Amerika'daki üniversitelerde eğitim görevlisi olarak ya da uluslararası araştırma kuruluşları gibi organizasyonlarda çalışmak için bu vize türünü kullanabilirsiniz.

Çalışma alanınızla ilgili açık pozisyonları olan kuruluşları ve üniversiteleri araştırmak bu konuda atacağınız ilk doğru adımlardan birisi olacaktır.

Global Şirket Yöneticileri

Amerika'da sponsor olacak şirketin yönetici bir pozisyonunda geçmiş üç yılın bir yılında çalışmış kişiler ABD'de yönetici olarak çalışmak üzere transfer edilmek için EB1 Green Card fırsatını kullanabilirler. EB1 ile yönetici olarak Green Card alabilmek için ülkenizdeki şirket ile şube, alt şirket, ofis yada ortaklık gibi kurumsal bağı olan Amerika'daki şirkete transfer olmanız gerekmektedir.

Bu noktada EB1 kategorisinin L1 göçmen olmayan vizesiyle benzerlikler taşıdığını söyleyebiliriz. EB1 programıyla Amerika'da sponsor şirket ile çalışabilmek için halihazırda bir şirkette yönetici pozisyonda olmalısınız. Global bir şirkette yönetici pozisyonuyla ülkenizde çalışmak üzerine yapacağınız bir kariyer planı bir kaç yılın ardından size Amerika'da Green Card alma fırsatı verebilir.

EB-2 Vizesi - Lisans Üstü Eğitime Sahip Profesyoneller, Sanatçılar, Bilim İnsanları

EB2 vizesi alanında lisansüstü dereceye ya da buna denk olacak iş deneyimine sahip kişilerin elde edebileceği bir fırsattır. Akademik başarılarınız sayesinde EB2 vizesi sponsorluk ile Green Card alma fırsatının yolunu açabilir.

EB2 vizesi için lisansüstü, master gibi, bir derece sahibi değilseniz 5 yıl ve üzeri olmak kaydıyla alanınızdaki deneyiminiz de Amerika'da çalışabilmeniz için yeterli olabilir.

Bunun için Amerika'da sizin olağanüstü yetenek gösterdiğiniz alanda faaliyet gösteren şirketlerle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorsuz EB2 Vizesi Almak için NIW

Eğer çalışma alanınızda Amerika Birleşik Devletleri'ne ulusal çıkar sağlayacak bir katkınız olacağını kanıtlarsanız, sponsor şirket ya da kuruluşlara ihtiyaç duymadan EB2 başvurusu yapabilirsiniz. Bu durum National Interest Waiver olarak geçmektedir.

EB-3 Vizesi - Lisans Dereceli, İş Deneyimi Olan, Deneyimsiz Kişiler

EB3 vizesi kendi içinde üniversite mezunları, en az 2 yıllık iş deneyimine sahip kişiler ve herhangi bir eğitim ve deneyim şartı aranmayan kişiler için ayrılan 3 alt kategoriye sahip bir Green Card programıdır.

Diğer sponsorluk ile Amerika'da çalışma seçeneklerine nazaran çok daha az şart ile alınabilmesiyle öne çıkan bu program için en önemli nokta sponsor bir işveren bulabilmektir.

Açıkça konuşmak gerekirse doğrudan sponsor olacak şirketlerle iletişime geçmeniz EB3 için çok etkili bir yol olmayacaktır. Sponsor işverenin tamamlaması gereken pek çok aşamanın bulunduğu bu programda pek çok işveren doğrudan tüm süreci kendisi yürütmekten kaçınmaktadır.

Bunun yerine EB3 sponsorluk firması araması yaparak, işveren ile sizin aranızda aracı olacak firmaları bulabilir ve onlar üzerinden tercihinize uygun işler için başvurularda bulunabilirsiniz.

EB-4 Vizesi - Dini Görevliler ve İstisnai Duruma Sahip Kişiler

EB4 programı istihdam temelli seçenekler arasında yer alsa da daha çok istisnai durumların bir araya getirildiği bir programdır.

Bununla birlikte genel kullanımı, dini kuruluşlar gibi kar amacı gütmeyen kuruluşların Amerika'daki faaliyetlerinde istihdam etmek istedikleri kişiler için kullandığı bir Green Card türüdür.

EB-5 Vizesi - Yüksek Miktarda Sermaye Sahibi Yatırımcılar

EB5 Green Card programı ya da yaygın kullanımıyla yatırım yoluyla Green Card programı, hedefli istihdam bölgelerinde (TEA) minimum 800 bin dolar ya da diğer bölgelerde minimum 1 milyon 50 bin dolar yatırım yaparak Green Card alabilmenize olanak tanır.

EB5 programının temel amacı Amerika'daki işgücüne istihdam olanakları yaratmaktır bu nedenle yatırım yapılan şirketin ya da projenin en az 10 kişiyi istihdam etmesi gerekir.

EB5 ile yatırım yoluyla Green Card almak için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri onaylı EB-5 Bölgesel Merkezleri'ne bakılabilir. Amerika'da size sponsor olacak şirket ya da projeler için bu noktada karşımıza iki yol çıkmaktadır. Birinci yol kendi bölgesel merkezinizi kurmanız ve ikinci yol da mevcut bir bölgesel merkeze yatırım yapmanızdır.

Yeni Bir EB-5 Bölgesel Merkezi Kurmak

Maliyet ve zaman konularında kendi bölgesel merkez kurma talebiniz dezavantajınıza olabilir. Bunun için Göçmen Yatırımcı Pilot Programı kapsamında yeni bölgesel merkez başvurusu yapmanız gereken karmaşık bir süreci aşmanız gerekecektir.

Eğer EB5 vizesi ile Green Card almak istiyorsanız Amerika yatırım vizesi üzerine uzmanlaşmış firmalarla iletişime geçebilir ve profesyonel destek ile en kısa ve doğru yoldan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım yoluyla Green Card almak için bir diğer seçenek de halihazırda var olan projelere yatırım yapmaktır.

USCIS onaylı bir EB5 bölge merkezi ararken, her merkez belirli bir coğrafi lokasyon ve belirli endüstri sektörü ile sınırlı olduğundan, projelerin türü ve yeri dikkate alınmalıdır. Bu sınırlamalar, büyük ölçüde, bir yatırımcının belirli bir proje üzerinde hangi bölgesel merkezlerle çalışabileceğini belirleyecektir.

Özetle

Bu yazımızda Amerika’da sponsor şirket ile çalışabilmek için kullanabileceğiz yöntemlere değindik. Siz de şartlarını karşıladığınız ve size uygun olduğunuz yolları seçerek kariyer planlarınızı yapabilir ve ardından istihdam temelli göçmenlik yollarını kullanabilirsiniz.

Göçmenlik süreçleri hem sponsorunuz hem de sizin için tamamlanması gereken karmaşık süreçler içermektedir. Hızlı ve en kolay yoldan hayallerinizi gerçekleştirebilmek için bizimle iletişime geçebilir ve uzman avukatlarımızın yardımıyla yeni hayatınızın ilk adımından son adımına kadar profesyonel destek alabilirsiniz.