Amerika'da Yaşam

Günümüz ekonomisinde birçok insan Amerika’da çalışmak, orada yaşamak istiyor ve bunun yollarını arıyor. Bu hayali gerçekleştirmek ise aslında oldukça kolay. Öncelikli olarak bu hayalinizin kısa vade (geçici) mi yoksa uzun vade (göçmen) mi olduğuna karar vermelisiniz. Buna karar verdikten sonra ise alabileceğiniz vize çeşitlerine bakabilirsiniz.

Eğer siz de Amerika’da çalışmak için gitmeyi düşünüyorsanız ve kararınızı vermeden önce konu hakkında bilgi almak isterseniz, bu yazımızda kolayca alabileceğiniz 5 farklı vizeyi bulabilirsiniz.

Kolaylıkla Alabileceğiniz Geçici (Göçmen Olmayan) Çalışma Vizeleri

Amerika’da çalışmaya, geçici ve göçmen olmak üzere iki farklı şekilde gidebilirsiniz. Burada geçici olarak ele alınan kişiler, ABD’ye yerleşmeyi düşünmeyen, belirli bir süreliğine, sağlık hizmeti almaya, iş seyahatine veya turistik geziye gitmiş yabancı kişiler olarak tanımlanabilir. Göçmen olarak gitmiş yabancı kişiler ise Amerika’da yaşayacak ve çalışacak kişilerdir. İki grupta Amerika’ya çalışmaya gidiyor olabilir ancak bu statülere göre vize başvurusunda bulunurlar.

amerikada çalışma izni alma

Göçmen olarak daimi çalışma vizesi almak için olan süre daha uzunken geçici çalışma vizesi almak daha kolay ve hızlıdır. Geçici olarak kolaylıkla alabileceğiniz başlıca birkaç vize vardır.

H-1B: Amerika Çalışma Vizesi

Geçici olarak Amerika’da çalışmak isteyenlerin en çok başvurduğu vize ise H-1B vizesidir. Belirli bir meslekte yüksek eğitim almış ve yüksek derecede uzmanlaşmış özel mesleğe sahip olan kişiler Amerika H-1B Vizesi başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir. Devletler arası araştırma geliştirme ve özel üretim projelerinde görevli olan seçkin manken ve modeller H-1B vizesine başvurabilmektedir. Amerika H-1B vizesi ABD’de 3 yıl boyunca yaşama ve çalışma hakkı tanır. Eğer gerekirse vize süresi 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Amerika H-1B vizesine başvurabilmek için başvuru sahibinin Amerika'da çalışacağı meslekte en az lisans eğitimini tamamlamış olması koşulu aranmaktadır. Bu pozisyonda çalışacak kişi Amerikan eyaletlerinde farklılık gösteren asgari ücret tutarından daha azına çalıştırılamaz. H-1B vize başvurusunun konsolosluk tarafından kabul edilmesi için öncelikle uygun diploma ve iş tecrübesi sahibi olunması gereklidir.

H-2B: Tarım Dışı İşçi Vizesi

H-2B vizesi, Amerika’daki tarım dışı sektörlerde sezonsal oluşabilecek işçi açığını kapatmak üzere oluşturulmuş geçici bir göçmenlik vizesidir. Bu vize türünde işveren ve işçi için koşullar vardır. İşveren, pozisyonun mevsimsel, aralıklı, yoğun yük ya da tek seferlik olduğunu için 1 seneyi geçmeyeceğini ve bu pozisyona uygun Amerikalı bir işçinin olmadığını gösterirken, işçi de bu sorumlulukları yerine getirebilecek biri olduğunu göstermeli ve vize süresinin dışına çıkmamalıdır.

Siz de bu şekilde geçici bir iş bularak Amerika’ya H-2B vizesiyle gelebilir, ailenizi de H-4 vizesi ile getirebilirsiniz. Alacağınız H-2B vizesinin süresinin de maksimum 3 yıla kadar uzatılabileceğini ve ailenizin H-4 vizesinin de bu süreye bağlı olacağını lütfen unutmayın.

F-1 / M-1: Öğrenciler ve Değişim Vizeleri için Çalışma İzni

Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı zamanda tam zamanlı akademik veya mesleki eğitim almak istiyorsanız, iki göçmen olmayan öğrenci kategorisinden birine hak kazanabilirsiniz. “F” kategorisi akademik öğrenciler, “M” ise meslek öğrencileri içindir. Bu vizelere başvurduktan sonra belli koşullarla çalışma iznine sahip olabilirsiniz.

İş için Amerika’ya Gelen Geçici Ziyaretçiler için Çalışma İzni

Amerika Birleşik Devletleri'ni iş amacıyla ziyaret etmek için, Vize Muafiyet Programı kapsamında vizesiz giriş hakkı kazanmadığınız sürece, iş vizesi için geçici bir ziyaretçi statüsü edinmeniz gerekir. B-1, WB, GB vizeleri bu kapsama girmektedir.

O-1: Olağanüstü Yetenek Vizesi

Amerika’da çalışmak için yararlanabileceğiniz bir diğer vize türü ise O-1 vizesidir. Olağanüstü Yetenek Vizesi olan O-1 vizesine eğitim, iş Bilim, atletizm, sanat, sinema veya TV alanlarında olağanüstü yeteneğe ya da başarılara sahip kişiler başvurarak Amerika’da çalışma iznine sahip olabilirler.

O-1A vizesi bilim, eğitim,iş ve atletizm alanlarını kapsarken O-1B vizesi ise sanat, sinema ve TV alanlarını kapsar. Bilim, eğitim, iş gibi alanlarda uzmanlaşmış kişiler için bir üniversite diplomasına sahip olması koşul olabilecekken her alan için bu geçerli değildir. En önemli ve tek koşul, yeteneğinizin ya da başarınızın olağanüstü olduğunu kanıtlamanızdır. Bu sebeple, bilim, iş, eğitim gibi alanlarda Nobel, Pulitzer ve Olimpiyat madalyasına, sanat sinema veya TV için Tony, Grammy, Emmy, Golden Globe, Oscar gibi ödüllere sahip kişiler O-1 vizesi için oldukça uygun adaylardır.

Eğer sizin de bu alanlardan birinde kanıtlayabileceğiniz ortalamanın üzerinde bir başarınız varsa, Amerika’da çalışmak için O-1 vizesine başvurabilirsiniz.

Diğer Geçici Vize Türleri

  • H-2A: Geçici veya mevsimlik tarım işçilerine verilmektedir.
  • H-2B: Tarım dışı geçici işçilere verilmektedir.
  • H-3: Tıbbi veya akademi alanı dışındaki stajyerlere verilir. Bu sınıflandırma, engelli çocukların eğitiminde uygulamalı eğitimi için de geçerlidir.
  • I: Yabancı basın, radyo, film veya diğer yabancı bilgi medyasının temsilcilerine verilir.
  • L-1A: L1 Vizesi, yönetici veya yönetici pozisyonlarında şirket içi transferler için verilen vizedir.

Daimi İşçi (Göçmen) olarak Vize Almak

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan göçmenler ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmek isteyen yabancı uyruklular, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden izin almadan çalışamazlar. Bu izin, İstihdam Yetki Belgeleri (EAD) şeklinde verilir ve "Çalışma İzinleri" olarak bilinir. Çalışma İzinleri, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından verilen fotoğraflı kimlik kartlarıdır ve sürücü belgesine çok benzerdir.

Amerika’da göçmenlik statüsüne sahip olduktan sonra çalışma izni başvurusunda bulunmak için USCIS I-765 formu kullanılır.

İş becerilerine bağlı olarak göç etmek isteyen yabancı insanlar ve aileleri için her mali yılda yaklaşık 140.000 göçmen vizesi verilir. Kategorilere uyan beceri, eğitim ve/veya iş deneyimi kombinasyonuna sahipseniz, siz de ABD’de yaşamak ve çalışmak için bu vize türlerine başvurabilirsiniz.

Çalışma Hayatınızı Amerika’ya Güvenle Taşımak için Yanınızdayız

Eğer Amerika’da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, bunu mümkün kılacak birçok seçenek vardır. Geçici (non-immigrant) ya da göçmen olarak Amerika’ya gelebilir ve bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek eğitim almış ve yüksek derecede uzmanlaşmış özel mesleğe sahip birisiyseniz geçici olarak H-1B vizesinden yararlanabilir, daimi gelmek istiyorsanız da göçmen statüsünü aldıktan sonra USCIS I-765 formunu kullanarak çalışma iznine başvurabilirsiniz.

Amerika’da geçici ya da göçmen olarak çalışabilmek için uymanız gereken koşullar, dolduracağınız formlarla başvurmanız gereken yerleri bilmeniz ve düzgün bir şekilde prosedürü izlemeniz yeterlidir. Bu konuda kafa karışıklığı yaşıyorsanız, bu konuda uzman avukatlarımızdan hukuki rehberlik almak isterseniz randevu oluşturarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu zorlu süreçte size hukuki olarak gereken her desteği vermek isteriz.