$15.000 ve Üstü Sermaye ile Amerika`da Yapabileceğiniz 7 İş

Amerika'da Yatırım

15.000 dolar veya daha fazla sermayeniz var ve Amerika’da iş kurmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda, ABD’de yapabileceğiniz 7 iş fırsatından bahsedecek, ortalama maliyetlerinize ve kazançlarınıza değineceğiz.

Yazımızda farklı ilgi alanlarından seçenekleri bir araya getirdik. Böylece çeşitli sektörlerden fikirler edinebilir ve Amerika'da yaşama ve çalışma hayalleriniz için güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

amerikada yapaileceğiniz 7 iş

Amerika'da İş Kurarken Dikkate Almanız Gereken Noktalar

Yazımızın devamında bahsedeceğimiz Amerika’da yapabileceğiniz işlere geçmeden önce 5 madde ile aklınızda tutmanız gereken bazı noktalara bir göz atalım.

 • Kuracağınız işe çok fazla para yatırmadan önce iş fikrinizi test edin.
 • Ortalama aylık maliyetlerinizi ve ilk altı aylık sabit maliyetleri hesaplayın.
 • Tek seferlik ve devamlı harcamalar dahil olmak üzere sahip olacağınız farklı maliyet türlerini araştırın.
 • Küçük işletme kredileri, hibeler ve kitle fonlaması gibi finansman seçeneklerini unutmayın.
 • Ortaya çıkabilecek beklenmedik maliyetleri de göz önünde bulundurun.

Yukarıda bahsettiğimiz noktalar elbette kuracağınız işin yapısına, lokasyonuna ve büyüklüğüne göre değişecektir. Siz de Amerika’da iş kurmak istiyorum diyorsanız, gerekli araştırmaları yaparak ve düşündüğünüz iş planına benzer projelerin maliyetlerini hesaplayarak genel bir başlangıç tablosu çıkarabilirsiniz.

15 Bin Dolar ve Üzeri Sermaye ile Amerika’da Yapabileceğiniz 7 İş

Dikkat etmeniz gereken noktalara da göz attığımıza göre artık Amerika’da iş kurma planlarınızda fikir edinmenize yardımcı olacak 7 işe yakından bakalım.

1. Moda Danışmanlığı

Moda danışmanlığı, küçük girişimlerin ve yeni e-ticaret sitelerinin yükselişiyle giderek daha popüler hale gelmektedir. Dünyada görsellik önem kazandıkça moda danışmanları, imaj danışmanları ve imaj koçları giderek daha büyük bir talep görmeye başladı.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 4 Bin Dolar
 • Başlangıç Maliyeti - 15 Bin Dolar
 • Brüt Kar Marjı - %32
 • Ortalama Ürün/Hizmet Fiyatı - 300 Dolar
 • Ortalama Büyüme Zamanı - 270 Gün

Bir moda danışmanı olarak çeşitli iş alanlarında bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekir. Bunlara örnek olarak; ürün tedarik etmek, moda trendleri ve stilleri hakkında önerilerde bulunmak, renkler, kumaşlar, kesim, boyutlandırma ve kalite konularında tavsiyelerde bulunmak söylenebilir. Moda danışmanlığı, Amerika’da sevdiğiniz işi yapmak için oldukça iyi bir seçenek olabilir.

Bir moda danışmanlığı işi, üst seviye giyim sektöründe çalışmanın karlı ve eğlenceli bir yolu olabilir. Dahası moda danışmanlığını online olarak ya da pasif gelir olarak da yapabilmeniz mümkün. Elbette moda danışmanlığı yapmak için moda konusunda özverili ve tutkulu olmak gerekmektedir.

Moda Danışmanlığı Yapmanın Avantajları

Kendi Evinizden İşinizi Başlatabilme Fırsatı

Moda danışmanlığı Amerika’da online işler yapmak isteyenler için iyi bir seçenektir. İşinizi başlatmak için fiziksel bir mağaza veya ofis alanına sahip olmak zorunda değilsiniz. Bilgisayar ve internet gibi temel gereklerinizi sağladıktan sonra, tüm işlerinizi evinizde, online ortamda yürütebilirsiniz.

Yüksek Müşteri Bağlılık Oranları

Bir müşteriniz sizinle çalışmaya başladıktan ve memnun kaldıktan sonra uzun süre boyunca sizinle çalışmaya devam edecektir. Böylece birikerek ilerleyen bir müşteri potansiyeline sahip olabilirsiniz. Genel olarak, sunduğunuz ürünler veya hizmetler bir noktadan sonra müşterilerinizin vazgeçilmezleri olabilir ve böylece uzun yıllar beraber çalışabilirsiniz.

Hızlı İş Kurma ve Büyüme

Moda danışmanlığı 9 ay gibi bir sürede size memnun edici kazançlar getirme potansiyeli olan başlaması kolay bir iştir. Bu sayede edineceğiniz ilk birkaç müşteri ile hızlı bir büyüme yakalayabilirsiniz.

2. Güneş Paneli Kurulumu Yapmak

Güneş paneli kurulumu oldukça hızlı büyüyen bir endüstridir. Son on yılda, güneş panelleri tüketiciler için daha uygun fiyatlı ve cazip hale geldi. Bu sayede güneş paneli kurulum hizmetlerine olan talep de aynı oranda artış göstermiştir.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 40 Bin Dolar
 • Başlangıç Maliyeti - 18 Bin dolar
 • Pazar Büyüklüğü - 164 Milyar Dolar
 • Brüt Kar Marjı - %10
 • Ortalama Büyüme Zamanı - 270 Gün

Güneş enerjisi, günümüzde mevcut olan en sürdürülebilir ve çevre dostu enerji türlerinden biridir. Çevreye ve insan sağlığına zarar verebilecek sera gazı emisyonu veya diğer zehirli kimyasallar üretmez.

Bir güneş paneli kurulum işletmesi planınız varsa, hedef kitlenize ulaşmak ve hizmetlerinizi etkin bir şekilde satmak için pazarlama stratejilerine yatırım yapmanız oldukça önemli.

Güneş Paneli Kurulum İşinin Avantajları

İş Yükü Kontrolü

Bir güneş paneli kurulum işine başladığınızda, ne kadar çok çalışmak istediğinizi seçme konusunda özgür olursunuz. Böylece tatile çıkmak ya da farklı projelere de girişmek konusunda zamanınız olur. Ayrıca hangi projeler üzerinde çalışmak istediğinize karar verme özgürlüğüne sahipsiniz ve size karlı gelmeyen teklifleri geri çevirebilirsiniz.

Sınırsız Gelir Potansiyeli

Bir güneş paneli kurulum işine başladığınızda, ne kadar gelir elde edebileceğinize dair bir sınırlama yoktur. İş planlamanız ne kadar iyiyse ve işinizi geliştirmek adına ne kadar çok zaman harcarsanız o kadar çok kazanırsınız.

Güçlü Talep ve Resesyona Dayanıklı İş

Güneş paneli kurulum işine olan talep yıldan yıla artıyor ve ekonomik durgunluğun olduğu dönemlerde bile güçlü kalabilen bir sektör olduğu biliniyor.

3. Ortak Çalışma Alanı Kiralama

Pandemi sonrası dünyada ortak çalışma alanları oldukça popülerleşti. Uzmanlar, sadece Amerika'da önümüzdeki birkaç yıl içinde beş milyon insanın ortak çalışma alanlarına ihtiyacı olacağını belirtiyor. Yapılan araştırmalar artan taleple birlikte bu yönde projelerin de hızlıca yükselişe geçtiğini göstermekte.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 25 Bin Dolar
 • Başlangıç Maliyeti -18.9 Bin dolar
 • Pazar Büyüklüğü - 1.8 Milyar Dolar
 • Brüt Kar Marjı - %43
 • Ortalama Büyüme Zamanı - 270 Gün

Ortak çalışma alanları kiralama işi artan taleple birlikte ABD'de yeni bir iş kurmak için harika bir yatırım fırsatı olabilir. Elbette kuracağınız işin hedef bölgenizde ne kadar talep edildiğine dair sıkı bir araştırma yapmanız gerekecektir. Örneğin üniversitelerin bulunduğu bölgeler bu konuda iyi bir başlangıç noktası olabilir.

İşinizi kuracağınız bölgeyi de bulduktan sonra maksimum müşteri kabul edebileceğiniz ve uygun koşulları sağlayan bir alan bulmanız gerekecektir.

Ortak Çalışma Alanı Kiralama İşinin Avantajları

Sıkı İş Bağlantıları Fırsatı

Ortak çalışma alanı kiralama işinizde kiminle tanışacağınızı asla bilemezsiniz. Farklı iş kollarından insanlarla kuracağınız bir ilişki ile kendinize yeni iş alanları yaratabilirsiniz.

Kendi İşinin Patronu Olmak

Ortak çalışma alanı kiralama işinizle birlikte, neredeyse tüm operasyonlar için karar verici siz olursunuz. Tüm kararlarda etkin olmak, düşüncelerinizi ortaya koymak ve işinizi büyütmek için iyi bir potansiyel olacaktır.

Sevdiğiniz İşi Yapmak

Amerika'da bu türden bir iş kurarak enerjinizi gerçekten yapmaktan keyif aldığınız bir noktaya yönlendirebilme imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede başarınızı devam ettirebilmek için kendinizi işinize mümkün olduğunca fazla zaman ve enerji ayırırken bulacaksınız.

4. Yemek Aracı İşi Başlatmak (Food Truck)

Yemek araçları, müşterilere genel olarak ufak bir kamyon ile çeşitli yemek seçenekleri sunan oldukça karlı bir iştir. Temel olarak, mutfak ekipmanları ve gıda ürünleri ile donatılmış bir aracın içinde çalışıyor olursunuz.

Bir yemek kamyonu sahibi olmak ABD’de iş kurmak isteyen pek çok insanın hayalini kurduğu özgür bir meslek olsa da çaba gerektirdiğini belirtmek gerekir. Önemli iki kriter olarak çok iyi bir lokasyon ve iyi bir menüye sahip olmanız gerektiğini belirtelim.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 20 Bin Dolar
 • Başlangıç Maliyeti - 25+ Bin Dolar
 • Pazar Büyüklüğü - 1.3 Milyar Dolar
 • Brüt Kar Marjı - %43
 • Ortalama Büyüme Zamanı - 270 Gün

Belirli bir şehirde bir yemek aracı işine başlamak için, ne tür yemek araçlarının halihazırda çalıştığını araştırmak, iyi bir yer belirlemek ve müşterilere bazı yeni, farklı deneyimler sunmak gereklidir. Ardından, doğru plan ve doğru yaklaşımla hızlıca büyüyen bir iş kurabilir ve hatta ilerleyen zamanda bir restorana bile dönüştürebilirsiniz.

Yemek Aracı İşinin Avantajları

Müşteri Memnuniyeti ile Hızlı Büyüme

Konu yemek olunca hepimizin bildiği gibi kulaktan kulağa yayılma ile bir müşteri kitlesi oluşturmak iyi bir menü ve lezzet ile oldukça mümkündür. Yemek sektöründe insanların birbirine tavsiyelerinin oldukça önemli olduğu bir gerçek. Bu nedenle marifetinize güvendiğiniz sürece büyümemeniz için bir neden yok.

Yüz Yüze Etkileşim

Eğer sosyal ilişkilere önem veren birisiyseniz yemek aracı işiniz sizi oldukça memnun edecektir. Her gün farklı insanlarla tanışabilir ve güçlü bir network oluşturabilirsiniz.

Başlaması Kolay

Yemek aracı işinize başlamadan önce online olarak ulaşabileceğiniz pek çok Facebook grubu, Youtube videosu, Başarı Hikayesi ve benzeri bilgi edinme kanalları bulunmaktadır. Böylece iyi ve kötü yönleriyle detaylı bir ön bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu sayede kafanızdaki soruları, şüpheleri veya endişeleri kolayca giderebilirsiniz.

5. Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama şirketleri, yerel ve uluslararası şirketlere online varlıklarını geliştirme konusunda hizmet vermektedir. Dijital pazarlama sürekli büyümesi ve öğrenme kolaylığıyla son yılların popüler mesleklerinden birisidir.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 4 Bin Dolar
 • Başlangıç Maliyeti - 20.6 Bin dolar
 • Brüt Kar Marjı - %23

Bir dijital pazarlama işine başlamayı planlıyorsanız, sıkı bir araştırma süreciyle kendinizi geliştirmeniz ve dijital pazarlama ajanslarının nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Ayrıca, dijital pazarlama kursları dijital becerilerinizi geliştirmeye ve kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olabilir.

Öne çıkmak için ilginizin olduğu bir dijital pazarlama alanı bulmalı ve hizmetlerinizle ilgilenen hedef kitleye odaklanmalısınız.

Dijital Pazarlama İşinin Avantajları

Esneklik

Dijital pazarlama işiyle kendi çalışma gün ve saatlerinizi ayarlayabilme imkanınız bulunmaktadır. Başlangıç için belirli bir deneyim edindikten sonra küçük adımlarla başlayabilir ve zamanla işinizin tüm yönlerini kendi kendinize yönetebilirsiniz.

Kendi Evinizden İşinizi Başlatabilme Fırsatı

İşinizi başlatmak için fiziksel bir mağaza veya ofis alanına sahip olmak zorunda değilsiniz. Dijital pazarlama ile Amerika’da online işler yapabilirsiniz. Bilgisayar ve internet gibi temel gereklerinizi sağladıktan sonra, tüm işlerinizi evinizde, online ortamda yürütebilirsiniz.

Sıkı İş Bağlantıları Fırsatı

Dijital pazarlama işinizde karşınıza nasıl bir proje çıkacağını asla bilemezsiniz. Farklı iş kollarından insanlarla kuracağınız bir ilişki ile kendinize yeni iş alanları yaratabilirsiniz.

6. Emlakçı Olmak

Emlakçılar, müşterilere mülklerini pazarlama ve satma konusunda yardımcı olan profesyonellerdir. Ayrıca alıcıların mülk satın alımlarında rehberlik ederler.

Hizmetleri arasında müşterilerle piyasa koşulları hakkında tavsiyelerde bulunmak ve mülk satın alma veya satma sürecinde yardım etmek yer alır.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 7500 Dolar
 • Başlangıç Maliyeti - 21.2 Bin Dolar
 • Brüt Kar Marjı - %5

Emlakçı olmak maddi açıdan sizi oldukça memnun edecek bir iş fırsatı olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki; iyi organizasyon becerilerine sahip olmak, müşteri ile güçlü bir iletişim kurmak, karışık evraklarla ilgilenebilmek ve sosyal olmak oldukça önemlidir.

Emlakçı Olmanın Avantajları

Sıkı İş Bağlantıları Fırsatı

Bir emlakçı olarak çeşitli sektörlerden insanlarla sıkı bir iletişim içine girebilmeniz mümkündür. Farklı iş kollarından insanlarla kuracağınız bir ilişki ile kendinize yeni iş alanları yaratabilirsiniz.

Öngörülebilir Gelir Akışı

Bir emlakçı olarak geliriniz, sahip olduğunuz müşteri sayısına bağlı olarak tahmin edilebilir. Bu sayede finansal planlamanızı sağlıklı bir şekilde yapabilir ve maddi sıkıntıya düşme riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Hızlı Büyüyen Bir İş

Diğer mesleklerin aksine bir emlakçı olarak kısa zamanda çabalarınızın meyvesini toplamaya ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

7. Catering Hizmeti Vermek

Catering (yeme-içme hizmetleri) işletmeleri, çeşitli etkinlikler için yiyecek ve içecekle ilgili hizmetler sunar. Catering işletmeleri diğer türden işletmelere göre daha esnektir çünkü konum veya fiyatlandırma konusunda geniş bir yelpazede seçenekler sunarlar ve 7/24 çalışabilirler. Dahası, her türden müşteriye hitap edebilir ve müşteri tercihlerine göre istedikleri herhangi bir fiyat sunabilirler.

Önemli Noktalar:

 • Aylık Kazanç - 20 Bin Dolar
 • Başlangıç Maliyeti - 46.8 Bin dolar
 • Brüt Kar Marjı - %11
 • Ortalama Hizmet Fiyatı - 1500 Dolar
 • Ortalama Büyüme Zamanı - 180 Gün

Unutmamak gerekir ki, bir catering işine başlamak çok fazla planlama gerektirir. Başarılı bir catering işine başlamak için menüler hazırlamak, bütçe ayarlamak, müşterilerle sıkı iletişime girmek gibi zaman alan noktaları iyi belirlemeniz gerekir. Öte yandan catering işinizle birlikte pek çok insanla tanışabilir ve aşçılık yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz.

Catering İşinin Avantajları

Farklı Alanlarda Deneyim

Bu türde bir iş tercihiyle, yönetim, planlama ve organizasyon gibi farklı alanlarda deneyim kazanabilme imkanınız bulunmaktadır.

Sınırsız Gelir Potansiyeli

Bir catering işine başladığınızda, ne kadar gelir elde edebileceğinize dair bir sınırlama yoktur. İş planlamanız ne kadar iyiyse ve işinizi geliştirmek adına ne kadar çok zaman harcarsanız o kadar çok kazanırsınız.

Yüz Yüze Etkileşim

Eğer sosyal ilişkilere önem veren birisiyseniz catering işiniz sizi oldukça memnun edecektir. Her gün farklı insanlarla etkileşime geçebilir ve güçlü bir network oluşturabilirsiniz.

Eğer Amerika’ya çalışmak için gelmek istiyorsanız bu konu ile ilişkili olarak daha önce hazırladığımız ABD’de en çok kazandıran meslekler adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Özet

Bu yazımızda Amerika'da 15k ve üzeri parayla yapabileceğiniz 7 mesleğe değindik. Önemli bir hatırlatma olarak, bir işe başlamadan önce, maliyetleri hesaplamak, maliyet türlerini anlamak ve finansman seçeneklerini araştırmak gibi faktörleri unutmamak gerekir. Ön araştırmanızı yaptıktan sonra eğer bütçenize uygunsa ve seçtiğiniz işin sizin için iyi bir kariyer hedefi olduğuna inanıyorsanız hemen ABD’de iş kurmak için adımlarınızı atmaya başlayabilirsiniz.