İşletme devralırken karşılaşabileceğimiz 3 muhtemel sorun ve çözüm yolları

Amerika'da Yatırım

Mevcut bir işletme satın alma veya satma ile ilgili konular hakkında sıkça sorulan sorulur ve karşılaşılabilecek sorunları sizler için derledik. Bu sayede en doğru yatırımı yapacağınızı umuyoruz!

1. Gizlilik

Gizlilik, bir işletmenin başarılı bir şekilde devredilmesi için kritik öneme sahiptir. Eğer bir işletmenin satışta olduğu ortaya çıkarsa, karşılaşılabilecek sorunlar hem alıcı hem de satıcı için sıkıntılı bir sürece sebep olabilir.

gizlilik

İlk olarak, çalışanlar başka bir iş aramaya başlar ve yeni sahibin onları elinde tutmayacağından korkabilir. Belirsizlik durumunda, müşteriler başka bir yerden alışverişe başlayabilir.

Tedarikçiler endişelenir. Rakipler durumdan faydalanabilir.

Bu nedenle, potansiyel bir alıcıdan, olası bir işletme satın alma işlemine başlamadan bir gizlilik sözleşmesi imzalaması istenecektir.

2. Değer biçme

Satış-Alış aşamasında karşılaşılabilecek en büyük sorun satış fiyatının belirlenmesidir.

değer biçme

Satış fiyatının belirlenmesinde Profesyonel yardım alınması bazı kuşkuları ortadan kaldırabilir. Özellikle bir muhasebeci tarafından hazırlanmış imzalı bir doküman çok daha inandırıcı olabilir. Bazı matbu evraklar da fiyatlama konusunda yardımcı olabilir.

Dondurma tezgahlarından üretim tesislerine kadar hemen hemen tüm iş kategorileri için genel kurallar vardır. Ancak bu kurallar sadece genel tahminler vermektedir.

Ve yazılı, tamamen belgelendirilmiş iş değerlendirmeleri, emlakçılar, muhasebeciler ve benzer bir maliyetle saygın ulusal firmalar tarafından yapılmaktadır.

3. Finansman

Finansman bir endişe kaynağı olabilir; çünkü neredeyse hiç bir işletme alıcısı, bir işletmenin satın alma fiyatını kontrol etmek için finansal kapasiteye sahip değildir. Olurlarsa, büyük olasılıkla bir işletme satın almak yerine yatırım geliri ile karşı karşıya kalacaklardı.

finansman

Bunlar işletme satın alma kredileri için beş olası kaynaktır

  • Bankalar - Bir işletme satın almak için borç almak isteyen çoğu kişi ilk olarak bir banka kredisini düşünecektir.
  • SBA SBA - SBA, onaylı borç verenleri aracılığıyla, işletme satın alma kredileri sağlar. SBA doğrudan borç vermez, fakat onaylanan borç veren tarafından yapılan kredinin bir kısmını garanti eder. SBA 7 (a) programı olarak bilinir. Wells Fargo Bank şu anda ulusal olarak SBA kredisi veren en yüksek hacimli bankadır.
  • Aile - Bir ailedeki yaşlı kuşak çoğu zaman ailenin genç kuşağının gelecek vaat eden üyesine peşinat veya gerekli tutarı ödünç verir.
  • Satıcı – Bir işletme sahibi, alıcı için satın alma fiyatının bir kısmını finanse edebilir. İşletme sahibinin, şirketinin satışını finanse etmeye istekli olması, uygun bir finansman planından daha fazlasını sağlar. Daha da önemlisi, işletme sahibinin sahibini destekleyeceği ve krediyi geri ödemeye yetecek kadar para kazanacağı inancının güçlü bir şekilde doğrulanmasını sağlar. İşle ilgili bundan daha iyi bir öneri alamazsınız.

Bunlara ek olarak bir işletmeye başlamak için değerli ipuçları bulabileceğiniz makalemize de göz atmanızı öneririz.