Amerika'da Yaşam

Amerika’da yeni bir hayata başlamak ya da vizenizi Daimi İkametgah iznine dönüştürmek istiyor olabilirsiniz. Peki daimi ikametgah size ne tür avantajlar sunuyor? Bu yazımızda detayları ve sıkça sorulan sorularıyla Amerika'da sürekli oturum almanın size sunduğu 9 avantajdan bahsedeceğiz.

yeşil kartın sağlayabileceği avantajlar

Green Card ile Sahip Olacağınız Ayrıcalıklar

 • Amerika’da Çalışabilmek
 • Aileniz ile Amerika'da Yaşayabilmek
 • Vize Süresi Sıkıntısı Yaşamadan Amerika’da Kalabilmek
 • Yargı Önünde Eşitlik
 • Amerika Dışına Seyahat Edebilmek
 • Amerika’da İstediğiniz Şehirde Yaşabilme ve Seyahat Özgürlüğü
 • Amerika’da Eğitim Alabilmek
 • Federal Yardım ve Avantajlardan Faydalanabilmek
 • Amerika Vatandaşı Olmak

ABD Green Card Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Daimi ikametgah ile Amerika’da yaşamanın sosyal yaşamda, iş - eğitim hayatında ve maddi konularda göçmen olmayan vize türlerine kıyasla size sunduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu avantajları detaylı bir şekilde inceleyecek ve sık sorulan soruları cevaplayacağız.

Amerika’da Çalışabilmek

Amerika Yeşil Kartınızı aldıktan sonra çok çeşitli iş kollarında çalışabilirsiniz. Sürekli oturum sahipleri, göçmen olmayan vize sahiplerine nazaran çok daha geniş ve serbest bir istihdam alanına sahiptir. Örneğin daimi ikametgah sahibi olan bireyler çeşitli güvenlik izinleri de gerektiren devlet sektöründe işlere başvurabilirsiniz.

Bu konuda bir parantez açarak hangi tür Yeşil Kart programıyla ülkede bulunduğunuza göre çalışma alanlarınızda belirli sınırlamalar olacağını belirtelim.

Örneğin EB-3 İstihdam Temelli Oturum İzni ile ülkede bulunuyorsanız, size sponsor olan işvereniniz için bir yıl süreyle çalışmanız gerekiyor. Öte yandan akrabalarınız ya da evlilik yoluyla daimi ikametgah edindiyseniz böyle bir şart bulunmamaktadır.

Green Card Başvuru Sürecindeyken Amerika'da Çalışabilir miyim?

Özellikle halihazırda Amerika bulunuyorken Statü Değişikliği (Adjustment of Status) ile daimi ikametgah almak için başvuru yapacak kişilerin merak ettiği soruların başında, başvuru yaptıkları süreçte ABD’de çalışıp çalışamayacakları gelmektedir.

Evet, Amerika'da çalışma izniniz olduğu sürece, sürekli oturum sahibi olmasanız bile vizenizin sınırları dahilinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Öte yandan Amerika dışından daimi ikametgah başvurusu yapıyorsanız, başvurunuz onaylanmadan ve ülkeye gelmeden çalışma izni alabilmeniz mümkün değildir.

Green Card Başvurusu Onaylandıktan Sonra Çalışma İznime Ne olur?

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) başvurunuzu onayladıktan sonra, daimi ikametgah sahibi olarak ayrı bir çalışma iznine ihtiyacınız olmadığından, çalışma izni belgeniz geçerliliğini yitirecektir.

Ayrıca bir kez daimi ikametgah onayınızı aldıktan sonra, henüz Yeşil Kartınız size ulaşmamış olsa bile ABD'de çalışmaya hak kazanmış olursunuz.

Aileniz ile Amerika'da Yaşayabilmek

Bir Green Card sahibi olarak, belirli aile üyeleriniz de sizinle birlikte daimi ikametgah ile Amerika'ya gelebilir, çalışabilir ve eğitim görebilirler.

Elbette aile üyeleriniz konusunda belirli sınırlamalar vardır. Amerika’daki hayatınızda size öncelikli olarak eşlik edebilecek kişiler eşiniz ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarınızdır.

Green Card Sahibi Olarak Anne Babama Sponsor Olabilir miyim?

Hayır, Green Card sahibi olarak ebeveynlerinize sponsor olup onlar için de sürekli oturum hakkı alabilmeniz mümkün değildir. Ebevenylere Green Card sponsoru olabilmek için dilekçe sahibi en az 21 yaşında Amerikan vatandaşı olmalıdır.

Green Card Sahibi Olarak Akrabalarıma Sponsor Olabilir miyim?

Hayır, sürekli oturum izni sahibi olarak eşiniz ve çocuklarınız dışındaki akrabalarınıza doğrudan daimi ikametgah sponsoru olamazsınız. Öte yandan eğer Amerikan vatandaşıysanız, örneğin kardeşiniz için Yeşil Kart sponsoru olabilmeniz mümkündür.

Bu tür sponsorluklar için sınırlı sayıda Göçmen vizesi mevcuttur, bu nedenle işlem süresi, sponsor olduğunuz kişiyle olan akrabalık ilişkinize dayalı olarak, birinci dereceden aileniz için Yeşil Kart almaktan çok daha uzun sürecektir.

Vize Süresi Sıkıntısı Yaşamadan Amerika’da Kalabilmek

Bir kez sürekli oturum izni aldıktan sonra kurallara uyduğunuz sürece geçici vize türlerinin aksine ülkede yasal olarak bulunabilmeniz için belirlenen bir süre sınırı yoktur.

Green Card İptal Edilebilir mi?

Amerika'da daimi ikametgah için kullanılsa bile Green Card elde etmek size %100 bir koruma sağlamaz. Hukuka aykırı durumlarda ya da bazı ikamet izninin koşulları karşılanmadığında yetkililer tarafından Green Card’ınız iptal edilebilmektedir.

Green Card sahibinin sınır dışı edilmesine neden olabilecek eylemler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Bir ABD Vatandaşı Yerine Oy Kullanmak: Eğer daimi ikametgah statünüzü yanlış beyan edip seçimlerde oy kullanırsanız ve bu tespit edilirse, kartınız iptal edilecektir.
 • Adres Değişimini Zamanında Bildirmemek: Amerika’dayken adresinizi değiştirdiğinizde bunu 10 gün içinde USCIS'e bildirmeniz gerekmektedir.
 • Daimi İkamet Edilmemesi: Yeşil Kart, sadece Amerika'ya serbestçe giriş çıkış yapmak için kullanılma amacıyla verilmemektedir. Gerçek anlamda ülkede yaşamalısınız. Bunun kanıtı olarak, vergilerinizi ödemeli ve ilgili belgeleri saklamalı, bir işte çalışmalı ve örneğin, ehliyet edinmelisiniz.
 • Daimi İkametgahın Uzun Süreli Terk Edilmesi: 6 aydan uzun bir süre ABD dışında kalacaksanız yeniden giriş izni almanız gerekmektedir. Aksi halde oturum izniniz riske girecektir.
 • Suç İşlemek: Yasa dışı uyuşturucularla yakalanmak ya da başka türden ağır bir suç işlemek sınır dışı edilmenize neden olabilir.

Ancak endişlenmeye gerek yok. Kurallara uygun bir şekilde ABD’de yaşadığınız ve ikamet izninizin koşullarını yerine getirdiğiniz sürece daimi ikametgah hakkınız riske girmeyecektir.

Yargı Önünde Eşitlik

Daimi ikametgah sahibi olarak yasa önünde bir Amerikan vatandaşı ile eşit şartlara sahipsinizdir. Amerikan vatandaşı olmamak sizi diğer kişilerden ayırmaz. Bu durum haksızlığa uğradığınız ya da haklarınız ihlal edildiği zaman geçerli olduğu gibi bir suç işlediğinizde de geçerlidir.

Amerika Dışına Seyahat Edebilmek

Yeşil Kart ile süre sınırlarına dikkat ederek ülke dışına seyahatler düzenleyebilirsiniz. Ancak bu seyahatler geçici olmalıdır ve 1 yılı geçmemelidir.

Eğer uzun süre ülke dışında kalırsanız, geri döndüğünüz zaman Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) sürekli oturum hakkınız ile ülkede kalıcı olarak ikamet etme amacınız olmadığı düşüncesine varabilir ve kartınız iptal edilebilir.

Bir yıldan uzun sürecek ülke dışı ziyaretleriniz için I-131 Formu ile yeniden giriş izni başvurusu yapmanız önemlidir. Bu sayede ülkeye geri dönüşünüzde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız ve geri dönüş yapan yerleşimci vizesi almanıza gerek kalamayacaktır.

Yeniden giriş izni 2 yıl için verilmektedir. Eğer bu süreden daha uzun zaman Amerika dışında kalacaksanız SB-1 (Geri Dönüş Yapan Yerleşimci Vizesi) için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ülkede ABD elçilik ve konsolosluğuna gitmeniz gerekir.

Amerika’da İstediğiniz Şehirde Yaşamak ve Seyahat Edebilmek

Sürekli oturum hakkı elde ettikten sonra ABD'de istediğiniz şehirde yaşayabilirsiniz. Ülke içi seyahatlerde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Amerika’da Eğitim Alabilmek

Amerika'da üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler genel olarak ABD vatandaşlarına göre daha yüksek ücretler ödemektedir. Ancak Amerika’da Yeşil Kart sahibiyseniz, bu siz, çocuğunuz ya da eşiniz olabilir, durum tam aksine oldukça cazip hale geliyor.

Green Card ile üniversite eğitim ücretleriniz %80'e kadar düşürülebilmekte. Ayrıca daimi ikametgah sahibi olarak F-1 ya da J-1 gibi öğrenci vizelerine başvurmanız ve beklemeniz gerekmemektedir.

Eğer eğitim finansmanınız yeterli değilse de federal öğrenci kredileri için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu sayede yeterlilikleri gösterdikten sonra Stanford ya da Harvard gibi dünya standartlarında bir Amerikan kolejine ya da üniversitesinde eğitim almak için hiçbir engeliniz kalmaz.

Daimi ikametgah ile Amerika'ya yerleştikten sonra geleceğinizi sağlam bir eğitim hayatı ile devam ettirebilmeniz mümkün.

Green Card Sahibi Bir Öğrenci Olarak Amerika'da Çalışabilir miyim?

Amerika'ya öğrenci vizesi ile gelen kişiler genel olarak çalışabilecekleri alanlara dair bazı kısıtlamalara sahiptir. Öğrenci vizelerine kıyasla Sürekli Oturum İzni sahibi öğrenciler ise kampüs dışında da serbestçe çalışabilmektedir. Bu sayede binlerce iş seçeneği arasından eğitim yaşamınızı aksatmayacak tercihlerle maddi zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Bir diğer avantaj ise, örneğin Green Card ile Amerika'ya geldiniz ancak İngilizceniz yeterli değil. Hem iş hem de eğitim yaşamınızda kısıtlama yaşamadan toplumun bir parçası olabileceğiniz için global markette büyük bir parlama gösterebilirsiniz.

Federal Yardım ve Avantajlardan Faydalanabilmek

Daimi ikametgah ile ABD'ye geldiğinizde her gününüz güneşli geçmeyebilir. Bir süre iş bulamayabilir, işinizi kaybedebilir ya da çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda da elde edebileceğiniz bazı destekler bulunmaktadır.

 • İşsizlik Ödeneği: Bir işte çalışıyorsanız ve işinizi sizden kaynaklı olmayan bir nedenle kaybederseniz, bir Amerikan vatandaşı gibi işsizlik ödeneği alma hakkınız bulunmaktadır. Burada konu biraz "federal yardım" dışındadır çünkü her eyalette işverenlerin farklı kurallara dayalı olarak ödemesi gereken bir sigorta programı vardır. İşten çıkarıldığınızda bu programdan faydalanarak iş arama sürecinizde maddi kaygılarınızı bir nebze azaltmış olursunuz.
 • Eğitim Hakkı: Green Card sahibi, örneğin çocuğunuz, siz ya da eşiniz, Amerikan okullarında eğitim görebilir ve herhangi bir vize ihtiyacı ya da özel izin gerekmeden okullar arasında geçiş yapabilir. Üstelik eğitim fırsatlarından da yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi, geçici vizeler ile ülkede bulunan kişilere göre çok daha düşük öğrenim ücretleri ile faydalanırsınız.
 • Sosyal Yardımlarına Erişim: Yeşil Kart sahipleri, yaklaşık 10 yıla eşdeğer olan 40 kredilik çalışma hayatını tamamlamışlarsa, sosyal yardımlara hak kazanırlar. Bu sosyal yardımlar arasında emeklilik ödemeleri, engelli yardımları ya da eşini kaybeden kişiler için maddi yardımlar sayılabilir.
 • Medicare'a Erişim: En az beş yıldır Amerika'da bulunan Green Card sahibi 65 yaş üzerindeki ya da çeşitli engel durumları olan kişiler Medicare almaya hak kazanabilmektedir. Bu sayede bazı sağlık masraflarınız devlet tarafından karşılanır.

Elde edebileceğiniz devlet yardımları yukarıda saydığımız maddelerle sınırlı olamayıp, çocuk yardımı gibi daha pek çok alanı kapsamaktadır. Alabileceğiniz yardımlar ihtiyacınıza, ülkede kaldığınız süreye ve eyalete göre değişiklik gösterebilir.

Amerika Vatandaşı Olmak

Son olarak daimi ikametgah sahibi kişilerin büyük çoğunluğunun hayallerinin başında Green Card ile Amerikan vatandaşı olabilmek gelmektedir. Evlilik yoluyla elde edilen daimi ikametgahta 3 ve diğer sürekli oturum izinlerinde 5 yıl sonra Naturalization süreci ile ABD vatandaşı olabilirsiniz.

Elbette bunun için karşılamanız gereken çeşitli kriterler bulunmaktadır. Örneğin 5 yılın en az 30 ayı boyunca fiziksel olarak ABD'de yaşamış olmalısınız.

Evlilik yoluyla Green Card sahibi olduysanız da 3 yılın en az 18 ayı boyunca Amerika'da fiziksel olarak bulunduktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu türden vatandaşlık başvurularında ayrıca eşinizin de en az 3 yıldır Amerika vatandaşı olması gerekir.

Green Card Sahibi Olarak Dikkat Etmeniz Gerekenler

Daimi ikametgah size pek çok avantaj sunmanın yanında, ABD vatandaşlarının mükellef olduğu gibi uyulması gereken kurallar ve sorumluluklar da yüklemektedir.

 • Bir Amerikan vatandaşı gibi gelir vergisi beyannamesi vermeli, federal ve eyalet vergilerinizi ödemelisiniz.
 • Yaşadığınız eyalete ve devletin kendisine ait (federal) yasalara bir vatandaş gibi uymakla yükümlüsünüz.
 • 18-25 yaş arasındaki erkek Daimi İkametgah sahipleri Selective Service System'e (Seçmeli Hizmet Servisi)kayıt olmalıdır. Seçmeli Hizmet kısa bir tanımla askere alınabilme yaşındaki kişilerin kaydını tutmak içindir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Amerika'da askerlik gönüllülük esasına dayalıdır. :)
 • Green Card Amerika'da sizi tanımlayan kimliktir. Bu nedenle sürekli yanınızda taşımalısınız. Talep edilmesi durumunda yanınızda bulunmaması ceza almanıza neden olabilir.

Görüldüğü üzere aslında standart bir vatandaş olarak herhangi bir ülkede yapmanız gerekenler dışında çok fazla bir yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Green Card Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son olarak Sürekli Oturum İzni sahibi olarak Amerika'da yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Üstelik ülkedeki haklarınız bir Amerikan vatandaşı ile neredeyse aynıdır. Yine de sürekli oturum sahipleri ABD vatandaşı değildir ve bazı hakları kullanamazlar.

Sürekli Oturum hakkı sahibi kişileri Amerikan vatandaşlarından ayıran temel bazı farklar şunlardır:

 • Green Card sahiplerinin oy kullanma hakları yoktur.
 • Daimi ikametgah sahibi olarak aile üyelerinize Green Card sponsorluğu konusunda ülke vatandaşları kadar yüksek bir önceliğiniz ve hakkınız yoktur.
 • Sürekli oturum hakkınızı bir başkasına devredemezsiniz ve ülke dışında doğan çocuklarınız otomatik olarak ABD vatandaşı ya da Green Card sahibi olamaz.
 • Siyasi bir görev için aday olamazsınız.
 • Green Card üzerinden Amerikan pasaportu alamazsınız.
 • Green Card sahibi olmak size sınır dışı edilme konusunda %100 bir garanti sunmaz. Yine de yasada olacak bir değişimle sınır dışı edilmeye karşı güvence altında olursunuz.
 • Green Card her 10 yılda bir yenilenmelidir.

Özetle

Bu yazımızda Green Card elde etmenin size ne tür avantajlar sağlayacağına değindik. Siz de İstihdam yoluyla, akrabalık yoluyla ya da statü değişikliği ile Amerika’da Sürekli Oturum İzni elde etmeyi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve deneyimli ekibimizin yardımıyla sorunsuz bir şekilde daimi ikametgahınızın sunacağı ayrıcalıklara ulaşabilirsiniz.