Amerika'da Yaşam

Bu yazımızda, Amerika turist vizesi ile statü değişikliği yaparak ülkede kalmak için kullanabileceğiniz eğitim, çalışma ve akrabalık fırsatlarını detaylı olarak yazdık!

turist vizesi ile abd de kalma

Turist Vizesi ile Amerika'da Kalmak için birbirinden farklı 8 Yol

Amerika turist vizesi maksimum 6 ay süre için kalabileceğiniz, göçmen olmayan vizelerden birisidir. Resmi adıyla B-2 vizesi, Amerika’ya yapacağınız kısa turistik ziyaretlerinizde kullanabilmeniz için tasarlanmıştır.

Öte yandan Amerika’ya geldikten sonra turist vizesinden statü değişikliği yaparak farklı vize ve Green Card türlerine geçiş yapabilir ve Amerika’da kalma sürenizi geçiş yaptığınız statüye bağlı olarak uzatabilirsiniz.

Yazımızın devamında, Amerika’da turist vizesi sonrasında kalmak isteyen kişiler için seçenekleri inceledik. Farklı yöntemlerle elde edebileceğiniz bu avantajlardan sizin için en uygun olanını kullanarak Amerika’ya turistik ziyaretinizi statü değişikliği ile bir eğitim, iş ya da Green Card fırsatına dönüştürebilir, kalış sürenizi uzatabilirsiniz.

B2 Turist Vizesiyle ABD'de Nasıl Kalınır?

Yasal olarak Amerika turist vizeniz ile size verilen sürenin sonunda ülkeyi terk etme niyetinde olduğunuz varsayılır. Diğer bir deyişle istisnai durumlar dışında Amerika’da turist vizesi uzatmanız çok mümkün değil. Bunun nedeni B2 vizesinin kısa süreli ziyaretler için tasarlanmış olmasıdır.

Ancak Amerika'da uzun süre kalmayı planlıyorsanız ya da ülkeye geldikten sonra bu yönde bir karar verdiyseniz kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmakta. Aşağıda üç ana başlık altında topladığımız 8 yöntem ile Amerika'ya gelirken kullandığınız turist vizenizi statü değişikliğiyle başka bir göçmenlik kategorisine çevirebilmeniz mümkündür.

Eğitim Yoluyla Amerika'da Kalmak

Amerika vatandaşı ya da Green Card sahibi olmadan ülkede bulunuyorsanız yasal olarak Amerika'da eğitim alabilmek ve izin verilen ölçüde çalışabilmek için B2 turistik vize statünüzü F1, M1 ya da J1 statülerine dönüştürebilmeniz mümkündür.

Bu sayede turist vizenizi öğrenci vizesine çevirerek Amerika’da kalma sürenizi uzatabilirsiniz. Elbette bu sahip olduğunuz göçmenlik statüsünün size verebileceği süreler içinde olacaktır. Statü değişikliği yaparak kullanabileceğiniz vize türlerini sırasıyla inceleyelim.

F-1 Öğrenci Vizesi

İlk ve orta öğretim, üniversite ya da seminer programları gibi eğitim fırsatlarını kullanarak turistik vizenizi öğrenci vizesine dönüştürebilir ve bu sayede Amerika'daki kalma sürenizi uzatabilirsiniz.

F1 Öğrenci Vizesi hakkında temel olarak aşağıdaki önemli noktalardan bahsedilebilir.

 • F1 öğrenci vizesi ile başlamış olduğunuz eğitim bitene kadar yasal olarak Amerika’da bulunabilirsiniz.
 • Uygulamalı Eğitim (OPT) başvurusu yapmanız durumunda tercihe bağlı pratik eğitim süreciniz de ülkede bulunabilme sürenizin uzamasını sağlayacaktır.
 • Amerika'daki bir okul tarafından kabul aldıktan sonra başvuru süreci oldukça hızlı ve basittir.
 • Eğitim süreci sonunda derece ya da sertifika alacağınız bir programa, tam zamanlı olarak kayıt olmanız beklenmektedir.
 • Yetişkin eğitim programları ya da ilkokul gibi bir akademik seviyede eğitim alınacaksa, kuruluşun devlet tarafından fonlanmıyor olması gerekir. Ortaokul seviyesi için devlet okullarında devam edilebilir ancak maksimum bir yıla kadar olan eğitim maliyetleri önceden ödenmiş olmalıdır.
 • Bir eğitim programına kayıt olduktan sonra ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) bildirerek bir okuldan diğerine geçiş yapabilirsiniz.
 • F1 öğrenci vizesi ayrıca kampüs içi bir işte yarı zamanlı olarak çalışabilmeniz için de kullanabileceğiniz bir fırsattır. Eğer maddi durumunuz hayatınızı devam ettirmeye yeterli değilse ya da aldığınız eğitimin bir parçası olarak uygulamalı eğitim ile çalışabilme şansınız varsa, başvuruda bulunarak kampüs dışında da çalışabilirsiniz.
 • F1 öğrenci statüsü ile ülkede bulunduğunuz sürede Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş çıkış yapmanıza izin verilir.

Turist vizesinden öğrenci vizesine geçiş için önemli avantajlardan birisi de F1 başvurularında yıllık bir kişi sınır bulunmamasıdır. Bu sayede uygun bir eğitim programı bulduğunuzda doğrudan statü değişikliği başvurusu yapabilirsiniz.

M-1 Öğrenci Vizesi

Turistik vize ile Amerika'ya geldikten sonra mesleki eğitim alabileceğiniz onaylı programlara kayıt olarak M1 statüsüne geçiş yapabilir ve Amerika'da eğitim alarak bir süre daha kalabilirsiniz.

Mesleki eğitim öğrencisi statüsünün öne çıkan noktaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Başvuru süreci hızlı ve basittir.
 • Amerika'da eğitim süreci sonunda derece ya da sertifika alacağınız bir program ile tam zamanlı mesleki bir eğitim almak için M1 statüsü kullanılabilir.
 • Bir mesleki okula kayıt olduktan sonra başka bir okula geçiş yapabilmeniz mümkündür ancak bunu önceden USCIS'e bildirmeniz gerekmektedir. Ancak eğitim programınızın son 6 ayında, istisnai durumlar dışında, başka bir programa geçiş yapmanız yasaktır.
 • İçeriği farklı bir eğitim programına geçiş yapma hakkınız bulunmamaktadır.
 • Eğitim süreniz boyunca eğitim aldığınız alanda uygulumalı eğitim olarak çalışabilirsiniz.
 • Eğitim sürecini tamamladıktan sonra da 6 aya kadar çalışma hakkınız bulunmaktadır. Ancak çalışacağınız iş, eğitim aldığınız alanda olmalıdır.
 • Bir yılı aşmamak kaydıyla Amerika dışına çıkabilir, ülkeye birden fazla defa giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Eğer programı bir yıl içinde ya da okulunuzun öngördüğü süre içinde tamamlayamadıysanız, hangisi daha azsa, statünüzü uzatmak için başvuruda bulunmanız gerekir.

M1 öğrenci vizesinin yıllık herhangi bir kişi kabul kotası bulunmamaktadır. M1 öğrenci vizesi genel olarak tavsiye edilen çalışma programlarını da tamamlayabileceğiniz tahmini süreyi de kapsayacak şekilde verilir. İzin verilebilecek maksimum uzatma süresi başlangıç tarihinden itibaren üç yıldır.

J-1 Değişim Ziyaretçisi Vizesi

J1 vizesi, ziyaretçi değişim programı olarak Amerika ile diğer ülkeler arasındaki eğitim ve kültür alışverişini artırmak amacıyla oluşturulmuş bir göçmen olmayan vize kategorisidir. B2 turist vizesi ile Amerika'da bulunurken eğitim, öğretim ve araştırma odaklı, onaylı bir programa kayıt olarak J1 vizesine statü değişikliği yapabilirsiniz.

J1 ziyaretçi değişim programı konusunda bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • J-1 statüsüne sahip olan kişi onaylı bir programın parçası olarak, sponsor adına çalışabilir.
 • Amerika'ya sahip oldukları vize programının sınırları dahilinde istedikleri gibi giriş-çıkış yapabilirler.

J1 vizesi ayrıca işbaşı eğitimleri ve staj imkanları sunan Amerikalı işverenler tarafından da kullanılmakta. Özellikle Work and Travel programı ile bilinen J1 vizesi, mevsimlik ve nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak için çokça tercih edilen vize kategorilerinden birisidir. Ziyaretçi değişim programı kapsamında Amerika'da kalabileceğiniz süre maksimum 4 aydır.

Öne çıkan bir avantaj olarak yıllık verilen J1 vizesi sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Yazımızın konusu dışında olsa da B-2 vizesi ile Amerika'da belirli koşullarda eğitim alabilme imkanınız olduğunu hatırlatmak isteriz. Haftada 18 saatten az olmak kaydıyla bir eğitim programına kayıt olabilir ve turist vizeniz ile Amerika'da eğitim alabilirsiniz. Bu durum Amerika'da bulunma statünüzü olumsuz etkilemeyecektir.

Çalışma Yoluyla Amerika'da Kalmak

B2 turist vizesi ile Amerika'da bulunurken bir iş fırsatı yakaladıysanız, Amerika turist vizesini çalışma vizesine çevirmek ülkede kalış sürenizi uzatmak için iyi bir yol olabilir. Statü değişikliği ile kullanabileceğiniz çalışma vizeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

H-1B Çalışma Vizesi

Amerika'da göçmen olmayan çalışanların en çok kullandığı vize türlerinden birisi olan H1B vizesi, turistik amaçla ülkeye geldikten sonra bir sponsor işveren bularak ülkede kalmaya devam edebileceğiniz çift amaçlı bir vize türüdür.

Burada bahsettiğimiz çift amaç kavramı, bu vize ile Green Card elde edebilmenizin mümkün olmasıdır.

H1B çalışma vizesi hakkında bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • H1-B vizesi belirli bir iş alanında ve lokasyonda sunulan iş teklifleri için kullanılabilmektedir. Eğer iş alanı ya da lokasyon değişirse bu durumun sponsor işvereniniz tarafından ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) bildirilmesi gerekir.
 • Sponsor işveren aynı ya da benzer iş alanında istihdam edilen kişilerden daha düşük bir maaş teklifinde bulunamaz.
 • H1B ile Amerika'da yaşamına devam eden kişi ilk seferde 6 yıla kadar kalış süresi elde eder ve 3 yıllık sürelerle uzatılabilir.
 • H1B sponsoru iş akdini feshederse, çalışanın en son ikamet yerine dönebilmesi için ödeme yapmalıdır.
 • İstihdam sona erdiğinde sponsor işveren durumu USCIS'e bildirmelidir. H1B başvurusu resmi olarak aktif olduğu sürece işveren sponsor olduğu kişiye maaş ödemesini yapmalıdır.

H1B vizesi turist olarak geldikten sonra Amerika'da kalmak isteyenlerin tercih edebileceği bir program olsa da her yıl sınırlı kişiye verildiği unutulmamalıdır.

H-2B Çalışma Vizesi

Kendi içinde H-2A ve H-2B olarak ikiye ayrılan bu vize türünde H-2A mevsimlik tarım işçileri için kullanılırken, H-2B tarım dışı kısa süreli istihdamlar için kullanılmaktadır. Amerika’da vize statüsü değişimi ile kısa bir süre daha kalmayı planlıyorsanız H2B sizin için uygun vize olabilir.

Statü değişikliği ile H-2B çalışma vizesine geçiş yapmak istiyorsanız, bu vize türü hakkında temel olarak bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Sezonluk işgücü vizesi olarak da bilinen H2B ile Amerika'da yasal oalrak çalışma hakkı elde edersiniz.
 • İşveren sözleşme süresinin en az dörtte üçü kadar süre için ücretlerin ödenmesini garanti etmelidir. Verilecek ücret bu iş kolu ya da benzer pozisyonlardaki maaş ortalamasından düşük olamaz.
 • Tarım dışı sezonluk işçi vizesi ile vize statünüz sona erene kadar ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

H-2 konusunda yazının başında da bahsettiğimiz gibi H2A programı ile tarım işçisi olarak da Amerikalı çiftçilerin istihdamıyla ülkede bir süre daha kalma ve çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.

O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

Bilim, sanat, atletizm, eğitim ve iş dünyasından kişiler olağanüstü yetenek ya da profesyonel başarılarını göstererek Amerika'daki B2 turist statülerini O1 statüsüne dönüştürebilirler.

Amerika turist vizesini O1 çalışma vizesine çevirmenin sizin için bazı avantaj ve dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • O1 vizesi sahibi olarak Amerika'da sponsorunuz için çalışabilirsiniz.
 • O1 vize süreci diğer vizelere kıyasla çok daha hızlı tamamlanabilmektedir.
 • Bir yıllık artışlarla en fazla üç yıla kadar O1 vizesi ile Amerika'da bulunabilirsiniz.
 • Vize statünüzü koruduğunuz sürece özgür bir şekilde Amerika'ya giriş çıkış yapabilmeniz mümkündür.

O1 vizesi için en temel kriterlerden birisi ABD'li bir işverenin size sponsor olmasıdır. Yıllık verilen O1 vizesi için herhangi bir kota bulunmadığından yetenek ve yetkinliğinizi göstererek turist vizesini çalışma vizesine çevirmek için iyi bir yol olacaktır.

Evlilik Yoluyla Amerika'da Kalmak

Bir evlilik yaparak Amerika'ya geldiğiniz turist vizenizi Green Card'a dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca bir Amerikan vatandaşı ile nişanlıysanız K-1 vizesiyle de B2 turist vizesine hiç ihtiyaç duymadan Amerika'ya gelebilmeniz mümkün.

Ancak özellikle belirtmek gerekir ki evlilik yoluyla Amerika'da kalmak oldukça dikkat etmeniz gereken bir konudur. Suistimal edilmesi oldukça mümkün olduğu için evlilik yoluyla Green Card ya da K1 nişanlılık vizesi almak istemeniz durumunda yetkililer ilişkinizin gerçekliğini sorgulayacaktır.

Green Card Alırken 90 Gün Kuralı

Amerika’da vize statüsü değişikliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi 90 gün kuralıdır. Bu kural, Amerika’ya göçmen olmayan bir vize ile gelerek 90 gün içinde evlilik yoluyla Green Card almak için statü değişikliği başvurusu yapan kişileri etkilemektedir.

Bu durumdan dolayı 90 gün geçmeden yapılacak bir Green Card’a geçiş başvurusu, ülkeye geliş amacınızı yanlış beyan ettiğiniz şüphesiyle karşılaşmanıza neden olacaktır. Sonuç olarak başvurunuz reddedilebilmektedir.

Aile Sponsorluğuyla Amerika'da Kalmak

Amerikan vatandaşı kişilerin eşi, çocukları, ebeyenleri ve kardeşleri önceliklendirilmiş kategorilere göre Amerika turist vizesini Green Card'a çevirebilmek için başvuruda bulunabilirler.

Aile yoluyla turist vizesini Green Card’a çevirmek isteyen kişiler eğer Amerikan vatandaşının eşi, 21 yaşın altında bekar çocuğu ya da ebeveyni ise süreç diğer akrabalara kıyasla çok daha hızlı ilerlemektedir. Bu noktada altı çizmek gerekir ki ebeveynlerine sponsor olarak onların turist vizesini Green Card'a dönüştürmek isteyen ABD vatandaşlarının 21 yaşından büyük olması şartı bulunmaktadır.

Eğer Amerika'ya turist olarak geldikten sonra aile sponsorluğu yoluyla Green Card almak istiyorsanız turist vizenizin süresini uzatmak gibi bir hataya düşmemeniz gerektiği konusunda sizi uyaralım.

Green Card başvurusu yapabilmek için turist vizenizin süresini uzatırsanız, açıkça ülkeye gelme amacınızın turistik ziyaret değil, Green Card almak olduğunu göstermiş olursunuz. Bu da turist vizesinin verilme amaçlarına aykırı olduğu için yalan beyanda bulunma ile sonuçlanabilir.

Konuya ilişkin sıkça sorulan sorular

Statü Değişikliği Nedir?

Statü değişikliği (Adjustment of Status) örneğin, Amerika’da turist vizesini çalışma vizesine çevirmek istediğinizde yaptığınız başvurudur. Bu sayede varolan göçmen olmayan vizenizi başka bir vize türüne ya da Green Card’a çevirebilirsiniz.

Turist Vizesiyle Amerika'da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

B2 turist vizesi ile ABD'de maksimum 6 ay kadar kalabilme hakkınız bulunmaktadır. Ancak şunu unutmamalısınız, Bazı durumlarda ABD Gümrük ve Sınır Koruma görevlisi size 6 aydan daha kısa bir ülkede kalış süresi verebilir.

Öte yandan 6 aylık kalış hakkı elde ettiyseniz, konsoloslukta bir kaç hafta kalacağınızı belirtmiş olsanız bile size verilen süre boyunca ülkede yaşayabilirsiniz. Elbette pasaportunuzda belirtilen vize tarihini geçmemeniz oldukça önemli.

Turist Vizesi ile Amerika'da 6 Aydan Fazla Kalabilir miyim?

Turist vizesi maksimum 6 ay için verilse bile bazı istisnai durumlar nedeniyle kalış sürenizi uzatabilmeniz mümkündür.

Amerika Turist Vizesiyle Birden Çok Kez Giriş Yapılabilir mi?

Amerika turist vizesi için size verilen süreyi aşmadığınız sürece ülkeye birden çok kez giriş çıkış yapabilirsiniz.

Turist Vizesi Kalış Süresi Aşılırsa Ne Yapılmalı?

Eğer B2 turist vizeniz ile size verilen Amerika'da kalış sürenizi aştıysanız göçmenlik avukatlarımızla görüşerek vize süresi uzatmak için uygun olup olmadığınıza bakabilir ya da mümkün değilse kullanabileceğiniz alternatif yolları öğrenebilirsiniz.

Özetle

Bu yazımızda Amerika’da turist vize süresi dolduktan sonra size ülkede kalma fırsatı sunabilecek yöntemlerden bahsettik. Siz de kriterlerini karşıladığınız bir vize türü sayesinde turist vizenizi statü değişikliğiyle başka bir vize türüne çevirerek Amerika’daki hayatınıza devam edebilirsiniz.

Statü değişikliği ile Amerika’daki hayatınıza ara vermeden devam etmek için uzman avukatlarımızla görüşebilir ve sahip olduğunuz imkanları hızlı, etkin ve profesyonel yaklaşımla değerlendirebilirsiniz.