Amerika'da Yatırım

Amerika Birleşik Devletleri, girişimcilerin, yeni iş fırsatları peşindeki insanların ve ABD’de şirket kurmak isteyenlerin ABD'de bir iş kurması ve işletmesi için birden fazla vize kategorisine sahiptir.

şirket kurarak alınabilecek vizeler

ABD’de Şirket Kurarak Alınabilecek Çalışma Vizeleri

 • E1 Vizesi - Uluslararası Ticaret İçin ve İşini Büyütmek İsteyenlere Fırsat
 • E2 Vizesi - Sermaye Sahibi Girişimciler için Uygun Seçenek
 • EB-5 Vizesi - Green Card Elde Etme İmkanı Veren Girişimci Vizesi
 • L1 Vizesi - Şirket Transferiyle Amerika’ya Gitme İmkanı
 • Uluslararası Girişimci Düzenlemesi - Startup Projeleriniz ile ABD’de Yaşama İmkanı

ABD’de iş ortaklığı bulunan bir şirkette çalışıyorsanız, kendi yatırımlarınızla Amerika’daki büyük iş potansiyelini kaçırmak istemiyorsanız ya da zaten ABD’de bulunan bir projeye dahilseniz ve Amerika’ya gitmek istiyorsanız, farklı statüleri bulunan vize türlerinden ihtiyacınıza uygun olana başvurmanız gerekir.

Bu yazımızda sizlere bu imkanları sunan 5 ABD çalışma vizesinden bahsedeceğiz.

1) E1 Vizesi

ABD'de kendi işinizi kurmak için E1 vizesi değerlendirebileceğiniz vize türlerinden birisidir. E1 geçici vize statüsündedir ancak E1 vize gerekliliklerini koruduğunuz sürece sınırsız olarak beş yıllık uzatmalarla uzun süre ABD’de kalabilirsiniz. Bu sürede aileniz de Amerika’daki yaşamınızda size eşlik edebilir ve eğitim alabilirler.

E-1 geçici vizesi, Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret ve seyrüsefer antlaşması olan bir ülke vatandaşının ABD'ye kabul edilmesine izin verir. Güzel haber Türkiye 1933 yılında bu anlaşmayı imzalamıştır. Bu vizeyi kendi adınıza uluslararası ticaret yapmak, şirketinizdeki konu uzmanı kişileri Amerika'ya transfer etmek ya da Amerika'ya şirket kurması için personel göndermek adına kullanabilirsiniz.

E-1 Yatırımcı Vizesi, yatırımcılara ve aile üyelerine 5 yıla kadar vize imkânı sağlar ve Amerika’ya her girişte iki yıllık kalış süresi verilir. E-1 için kalış süresinin uzatılması veya statü değişikliği talepleri Amerika’dayken alınırsa 2 yıl, konsolosluktan alınması durumunda ise 5 yıldır.

E1 Vize Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle, ABD ile ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmanız gerekir. Türkiye ile ABD arasında geçerli antlaşma sayesinde Türk vatandaşlığınız varsa bu fırsattan yararlanabilirsiniz.
 • Ticaret yürüteceğiniz şirket, antlaşma ülkesinde ya da ABD’de kurulmuş olmalıdır. Örneğin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşecek ticaret üzerine kurulan bir şirketiniz varsa, şirketinizin Türkiye’de ya da ABD’de kurulmuş olması gerekir.
 • Ticaret hacmi yeterince büyük ve devamlı olmalı. Şirketiniz üzerinden yapacağınız ticaret aktif olarak yüksek ticari değer içermelidir. Kısacası sadece vize alabilmek adına ufak ticari ilişkilere izin verilmemektedir.
 • Yaptığınız uluslararası ticaretin yüzde 50'sinden fazlası ABD ile ülkeniz arasında olmalıdır.
 • Yürütülen iş kolunda deneyim ve yetenek sahibi olmalısınız. Yapılan ticareti ve operasyonları yönetebilmelisiniz.

2) E2 Vizesi

E2 vizesi elinde sermaye bulunduran girişimciler için mükemmel bir seçenek. E2 vizesinin temel kullanım amacı, ABD’deki bir işe para yatırmanıza ve işletmenizi yönetmenize izin vermesidir.

Bu vize kategorisi yalnızca ABD ile anlaşmalı ülkelerden gelen kişiler tarafından kullanılabilir. Vizeyi elde edebilmek için vatandaşı olduğunuz ülkenin Amerika Birleşik Devletleri ile bir E2 anlaşması olması gerekir. Güzel haber Türkiye 1990'da yapılan anlaşmayla bu vizeyi elde etme şansı sunuyor. Ayrıca bu vize, eşinizin ve çocuklarınızın ABD göçmenlik hizmetlerinden faydalanmasına da olanak tanıyor. E2 vizesini siz elde ettikten sonra eşiniz de Amerika’da çalışabilir ve çocuklarınız ABD'deki okullarda okuyabilir.

E2 vizesi elde etmekte kuracağınız iş için gerekli miktarda yatırım yapmış olmanız gerekmektedir. Örneğin, bir fabrika kurmak için birkaç milyon dolar gerekirken, ufak bir işletme için 50 bin dolar civarında yatırım yeterli olabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir unsur, E2 vizesi elde etmek için öncelikle yatırımın yapılması ve sonrasında vize başvurusunun yapılmasıdır. Bu nedenle vize başvurunuzun kabul edileceğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde yatırım yapsanız bile vize alamama ihtimaliniz bulunmakta.

E2 vizesi “non-immigrant” statüsünde yani göçmen olmayanlar için oluşturulmuş geçici bir vize olarak ele alınır. Bunun anlamı Green Card elde edip, sürekli ABD'de yaşama izni sunmaz. Ancak, bunu yapmak isterseniz, ilerleyen süreçte bir E2 vizesini Green Card'a dönüştürmenin yolları vardır.

E-2 Yatırımcı Vizesi, yatırımcılara ve aile üyelerine 5 yıla kadar vize imkanı sağlar ve Amerika’ya her girişte iki yıllık kalış süresi verilir. E-2 için kalış süresinin uzatılması veya statü değişikliği talepleri Amerika’dayken alınırsa 2 yıl, konsolosluktan alınması durumunda ise 5 yıldır.

E-2 vizesi için verilebilecek uzatmalarda herhangi bir sınırlama yoktur.

E2 Vize Şartları Nelerdir?

 • Amerika Birleşik Devletleri ile E2 anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmalısınız. Türkiye vatandaşıysanız bu şartı karşılıyorsunuz.
 • Genel olarak, E-2 vizesi için tavsiye edilen yatırım tutarı $100.000 ya da yukarısında olsa da 50.000$ gibi bir yatırımla da vize için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Başvuru sahibi, sahip olduğu veya bir ABD vatandaşına ait olan şirketin en az %50'sine sahip olarak ABD'de çalışmaya geliyor olmalıdır.
 • E-2 yatırımlarının aktif ve operasyonel bir iş oluşturması gerekir. Pasif yatırımlar E-2 vizesi almak için kullanılamaz.
 • Yatırım yaptığınız şirketi geliştirme ve yönetme gibi konularda aktif olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Burada amaç sadece vize alabilmek için yapılan yatırımların önüne geçmektir.
 • Yaptığınız yatırım geri döndürülemez şekilde, şirkete yatırım yaparak risk alınan bir durumda olmalıdır. Bunun anlamı, yatırım fonlarının gerçekten harcanması gerektiği, şirketin hesabında pasif olarak bırakılmamasıdır. Kısaca yatırdığınız paranın sistemde çalışıyor olması gerekir.
 • Yapılan yatırım yasal prosedürlere uygun olarak yapılmış olmalıdır.
 • E2 vizeniz sona erdiğinde ABD'den ayrılma niyetiniz olmalıdır.

3) EB-5 Vizesi

Girişimciler için bir diğer harika seçenek EB-5 vizesidir. EB-5 vizesi kendi içinde Bölgesel Merkezler ve Doğrudan Yatırım olarak ikiye ayrılmaktadır. EB-5 Bölgesel Merkezler özel ya da kamuya ait ekonomik birimleri ifade eder. Bu merkezler kongre tarafından belirlenmiştir ve yatırım yaparak EB-5 Bölgesel Merkezler programına dahil olabilirsiniz. Ancak bu yazımızda, kendi şirketinizi kurabileceğiniz Doğrudan Yatırım konusuna değineceğiz.

Aslında EB-5 USCIS’in bilgilerine göre vize değil bir göçmen yatırımcı programıdır. EB-5, birkaç önemli fark dışında E2 vizesine oldukça benzer. EB-5’in temel amacı, bir ABD şirketine yatırım yapmaya ve ABD'de iş yaratmaya dayanarak; kendiniz, eşiniz ve 21 yaş altındaki çocuklarınız için ABD'de Green Card almanıza izin vermesidir.

E2 vizesinin aksine, EB-5 göçmen statüsü sağlar, bu nedenle Yeşil Kart elde edebilirsiniz. EB-5 vizesi için minimum yatırım tutarı E2 vizesinden çok daha yüksektir. EB-5 için gerekli minimum sermaye miktarı standart yatırımlar için 1.050.000 dolardır. Bir hedeflenen istihdam alanına yapılan yatırımlarda ve altyapı projelerinde miktar 800.000 dolara düşmektedir. Eğer 15 Mart 2022'den önce dilekçenizi sunduysanız bu miktarlar sırasıyla 1.000.000 ve 500.000 dolardır. Ayrıca, EB-5 vizesi elde etmekte kullandığınız yatırımın 10 ABD'li çalışan için tam zamanlı istihdam yaratması gerekir.

EB-5 Vize Şartları Nelerdir?

 • Yeni bir ticari işletmeye en az 1.050.000 dolar yatırım yapmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz özel durumlarda miktar düşmektedir.
 • Yatırımınız geri çekilemez biçimde olmalıdır. Yatırım yürütülen iş üzerinde aktif olmalıdır. Bir şekilde harcanmalı veya işlenmelidir.
 • Yatırım fonlarınız yasalara uygun alınmış olmalıdır.
 • Yatırımınız, 10 ABD'li çalışan için tam zamanlı istihdam vermelidir.
 • İşletmenin yönetim ve işleyişinde aktif olmalısınız.

4) L1 Vizesi

L1 vizesi göçmen olmayan statüsünde bir vizedir. Bu vize yabancı bir şirketin bir yöneticiyi, ABD şirketlerine devretmesine izin vermesi durumunda elde edilir. ABD merkezli şirketin yabancı şirketle ana - yan kuruluş ilişkisi, şube veya bağlı kuruluş ilişkisi gibi nitelikli bir iş birliği olmalıdır. ABD'de iş kurmak isteyenler için L1 vizesi, ABD dışındaki şirketin yeni bir ofis ya da şube açmak üzere ABD'ye bir yönetici transferine izin verir.

L1 Vize Şartları Nelerdir?

 • Yabancı şirket ile ABD merkezli şirketi arasında nitelikli bir ilişki olmalıdır.
 • Başvuran kişi, L1 vizesine başvurmadan önceki 3 yıl içinde en az 1 yıl boyunca bahse konu şirkette tam zamanlı yönetici ya da belirli bir konuda uzman olarak çalışmış olmalıdır.
 • Başvuran kişi ABD’deki şirket için yönetici veya uzman olarak çalışmak üzere ABD'ye gelmelidir.

5) Uluslararası Girişimci Düzenlemesi

Uluslararası Girişimci Düzenlemesi, uluslararası girişimcilerin Amerika Birleşik Devletleri'nde geçici olarak yaşamaları ve çalışmaları için bir yoldur. Uluslararası Girişimci Düzenlemesi vize değildir, İçişleri Bakanlığı (DHS) tarafından verilen geçici olarak ülkede bulunma süresidir. Bu kural ile DHS 30 aya kadar yetkili kalma süresi verebilir ve bu süre ihtiyaç halinde 30 ay için bir kez daha yenilenebilir.

Uluslararası Girişimci Düzenlemesini elde etmek için başvuran kişi, ABD'de kalmasının hızlı iş büyümesi ve iş yaratma potansiyeli sayesinde önemli bir kamu yararı sağlayacağını göstermelidir.

Uluslararası Girişimci Düzenlemesinden Faydalanmak için Gerekenler

 • Başvuru sahibinin, ABD'de son 5 yıl içinde kurulan bir start-up şirketinde payının olması gerekir.
 • Şirket, hızlı büyüme ve iş yaratma için önemli bir potansiyele sahip olmalıdır.
 • Başvuran kişi, start-up şirketinde merkezi ve aktif bir role sahip olmalıdır.
 • Yararlanıcı, ABD'deki kalışının, ABD'ye önemli kamu yararı sağlayacağını göstermelidir. Bu durumu kanıtlamak amacıyla aşağıdaki yolları izlemeniz gerekir.
  • Nitelikli yatırımcılardan önemli sermaye yatırımlarının alınması.
  • Federal, eyalet veya yerel yönetim kuruluşları tarafından önemli ödüllerin veya hibelerin alınması.
  • 1. ve 2. maddede belirtilen şartlardan birisini ya da her ikisini kısmen karşılar belgeler, ayrıca start-up projesinin hızlı büyüme ve iş fırsatı oluşturma potansiyelinin kanıtlanması.
Özet Olarak

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir şirket kurmak isteyen bir girişimci olarak, değerlendirebileceğiniz pek çok seçenek var. Eğer çalıştığınız şirketin ABD'de bir şirket ile ortaklığı varsa ya da yeterli sermaye ve iyi bir projeye sahipseniz, siz de bu fırsatları değerlendirerek ABD'deki yaşamınıza ilk adımı atabilirsiniz.