ABD Yatırımcı Vizeleri

Amerika’ya gitmek ve Amerika’da kendi işini kurmak pek çok insanın hayali. Bunu sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri pek çok farklı kategoride fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar arasından elinizdeki imkanlara en uygun seçeneği bulmak ve gereklilikleri yerine getirdikten sonra Amerika’da bir yaşam kurmak zor değil.

Önemli olan bu yolda doğru adımları atabilmek ve süreci mümkün olan en az hata ile tamamlamaktır. Yanlış atılan bir adım size para ve zaman yönünden zarar olarak dönebilir. Bu yazımızda işinizi Amerika’ya taşımak ya da Amerika’da iş kurmak için hangi vize türlerini kullanabilirsiniz inceleyeceğiz.

amerika iş vizeleri

İşini Amerika’ya Taşımak İsteyenler İçin 4 Vize Türü

 • L-1A Vizesi – İşini Amerika’da Büyüt ya da Şirketinin Amerika Operasyonlarını Yönet
 • E-1 Vizesi – Ticaretini Amerika’da Büyüt
 • E-2 Vizesi – Yatırımlarını Amerika’da Değerlendir
 • EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı – Yatırımlarla Amerika’da Yaşama Fırsatı

Sahip olduğunuz imkanlara ve maddi duruma göre size en uygun fırsatla Amerika’da bir yaşama başlayabilirsiniz.

Şimdi bu fırsatların detaylarına, avantajlarına ve gerekliliklerine bakalım.

L-1A Vizesi

L-1A vizesi, şirketlerinin ABD ofislerine transfer edilen yöneticiler için geçici bir vize türüdür. Bu vize ile ABD'li işverenlerin yönetici veya yönetici pozisyonlarındaki çalışanları ABD'deki bağlı ofislerinden birine transfer etmeleri sağlanabileceği gibi, henüz Amerika’da bağlı ofis ya da şubeleri bulunmayan örneğin bir Türk firmasının da çalışma yapmak için yönetici transfer edilebilmesine olanak tanır.

Yönetici ve yönetici pozisyonları terimlerini biraz açmak gerekirse, şirketin kritik karalarını içeren kapsayıcı ve daha serbest hareket alanına sahip yöneticiler executive olarak tanımlanır. Şirket personel ve işleyişinin denetim ve yürütülmesiyle ilgili konulara bakan kişiyi ise manager olarak isimlendirilir.

Executive ve manager kişileri şirket içindeki pozisyonlarının ötesinde, yasal olarak da birbirinden farklı değerlendirilmektedir. Bu nedenle şirket içi transfer vizesi ile yönetici atanırken izlenmesi gereken prosedüre dikkat edilmelidir.

L-1A Vizesinin Avantajları Nelerdir?

 • Vize sahibi ABD'de yasal olarak çalışabilir, yaşayabilir ve seyahat edebilir.
 • Vize sahibi ailesini de ABD'ye getirebilir ve vize sahibinin eşi ABD’de çalışabilir.
 • İlerleyen süreçte daimî ikamet için başvuru yapılabilir.
 • Yabancı bir şirketin ABD'de bir şube kurmasına olanak tanır.

L-1A Vize Şartları Nelerdir?

Çalışanlar için L-1A Vize Şartları:

 • Çalışan, ABD'ye gelmeden önceki üç yıl içinde en az bir yıl kesintisiz olarak şirket için çalışmış olmalıdır.
 • Aynı şirketin yönetim veya yürütme pozisyonunda çalışmak üzere ABD'ye gelmesi gerekir.

İş Verenler için L-1A Vize Şartları:

 • Amerika'da bulunan şirketin, transfer yapılan şirket ile ana/yan kuruluş ya da şube türünde bir ilişki içinde olması gerekir.
 • Çalışanın Amerika'da bulunduğu süre zarfında, işverenin halihazırda ABD'de ve diğer ülkede iş yapıyor ya da yapacak olması gerekir.

ABD'deki işveren, yabancı çalışanı yeni ofis kurmak amacıyla transfer ediyorsa, aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir.

 • İşveren, ofis kiralamak, çalışma alanı sağlamak gibi temel gereklilikleri karşılamış olmalıdır.
 • İşveren, başvuru öncesindeki üç yıl içinde çalışanın bir yıl sürekli yönetici pozisyonunda çalıştığını kanıtlamalıdır.
 • İşveren, başvuru onayından sonraki bir yıl içinde ABD ofisindeki yöneticiyi veya işi yürütecek kişiyi destekleyeceğini göstermelidir.

L-1A Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

L-1A vizesi olan çalışanlar ABD'de en fazla 7 yıl kalabilirler. Yeni bir ofis kurmak için transfer edilen L-1A vize sahiplerine bir yıl, yönetici olarak var olan bir şirkete transferlerde ise üç yıla kadar ilk kalış izni verilir.

L-1A vize uzatmaları, maksimum 7 yıllık sınıra ulaşılana kadar bir seferde 2 yıl kadar olacak şekilde verilebilir. 7 yılın dolması durumunda tekrar yenilenemez ve yeniden L1 vizesine ya da farklı bir vize türüne başvuru yapılması gerekir.

E-1 Vizesi Nedir?

E1 vizesi, ABD ile ticaret anlaşmasına sahip ülkelerden gelen vatandaşların, ABD ile kendi ülkeleri arasında ticaret yapmak üzere ABD'de bulunmalarına izin verir.

E1 Vizesinin Avantajları Nelerdir?

 • Geçerli bir E1 vizesiyle ABD'ye serbestçe girip çıkabilirsiniz.
 • E1 vize gerekliliklerini koruduğunuz sürece sınırsız olarak beş yıllık uzatmalarla uzun süre Amerika'da kalabilirsiniz.
 • Ayrıca aileniz de ABD'deki yaşamınızda size eşlik edebilir, eğitim alabilirler.
 • Eşiniz de vizenizin sunduğu avantajdan faydalanarak Amerika'da çalışabilir.

İşini Amerika’ya Taşımak İsteyenler için E1 Vize Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle, ABD ile ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmalısınız. Türkiye'nin ABD ile E1 vizesi almanızı sağlayacak ticaret anlaşması vardır. Türk vatandaşlığınız varsa bu fırsattan yararlanabilirsiniz.
 • Ticaret yapacağınız şirket, antlaşma ülkesinde ya da ABD’de kurulmuş olmalıdır. Örneğin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürüteceğiniz ticaret üzerine kurulan bir şirketiniz varsa şirketinizin Türkiye ya da ABD’de kurulmuş olması gerekir.
 • Ticaret hacmi yeterince büyük ve devamlı olmalı. Şirketiniz üzerinden yapacağınız ticaret aktif olarak yüksek ticari değer içermelidir. Kısacası sadece vize alabilmek adına ufak ticari ilişkilere izin verilmemektedir.
 • Yaptığınız uluslararası ticaretin yüzde 50'sinden fazlası ABD ile ülkeniz arasında olmalıdır.
 • Yürütülen iş kolunda deneyim ve yetenek sahibi olmalısınız. Yapılan ticareti ve operasyonları yönetebilmelisiniz.

E-1 Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

E1 vizesi sadece 5 yıl geçerlidir, ancak süreyi uzatmakta şartları karşıladığınız sürece herhangi bir sınırlama yoktur. Eğer Amerika’dayken E-1 vize statüsüne başvurulursa yalnızca 2 yıllık oturum alınabilir ancak burada da şartlar sağlandığı sürece yenileme yapılabilir.

E-2 Vizesi Nedir?

E-2 Yatırımcı Vizesi, ABD ile ticaret anlaşmaları bulunan 30'dan fazla ülkenin vatandaşlarına sunulan ABD vizesi kategorisidir. Türkiye de bu ülkeler arasındadır.

Elinde yatırım için yeterli miktarda fona sahip kişiler, bir iş kurmak veya bir iş devralmak için ABD'ye E-2 vizesi ile gelebilir.

E-2 vizesi daimi ikamet izni sağlamaz yani Green Card sunmaz ancak önemli bir avantaj olarak, E-2 vizesini sınırlama olmadan uzatabilirsiniz.

E2 Vizesinin Avantajları Nelerdir?

 • E-2 yatırımcısı başvurduğu şirket üzerinden çalışma izni elde eder ve sosyal güvenlik numarası alabilir.
 • Evliyseniz eşinize de Amerika'da çalışma fırsatı verir.
 • E-2 vizesi sahiplerinin çocukları ABD devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir ve ABD üniversitelerinde indirimli eğitim olanağı elde eder.
 • E-2 vizesi sahipleri, vize alımının sağlandığı iş kolu üzerindeki işlerinde çalışmak üzere kendi ülkelerinden çalışanlara sponsor olabilirler.
 • E-2 vizesine başvurmak için tavsiye edilen minimum yatırım genellikle $100.000 ancak bu bir alt limit değildir. Elinizdeki yatırım miktarı daha düşük de olsa E-2 vizesi için başvurabilirsiniz.

E-2 Vizesi için Yatırım Şartları Nelerdir?

 • Amerika Birleşik Devletleri ile E2 anlaşması olan bir ülkenin vatandaşlığı gerekir. Türkiye vatandaşıysanız bu şartı karşılıyorsunuz.
 • Genel olarak, E-2 vizesi için tavsiye edilen yatırım tutarı $100.000 ya da yukarısında olsa da 50.000$ gibi bir yatırımla da vize için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Başvuru kişi, sahip olduğu veya bir ABD vatandaşına ait olan şirketin en az %50 payına sahip olmalıdır.
 • E-2 yatırımlarının aktif ve operasyonel bir iş olması gerekir. Pasif yatırımlar E-2 vizesi almak için kullanılamaz.
 • Yatırım yaptığınız şirketi geliştirme ve yönetme gibi konularda aktif olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Burada amaç sadece vize alabilmek için yapılan yatırımların önüne geçmektir.
 • Yaptığınız yatırım geri döndürülemez şekilde, şirkete yatırım yaparak risk alınan bir durumda olmalıdır. Bunun anlamı, yatırım fonlarının gerçekten harcanmalı, şirketin hesabında pasif olarak bırakılmamalıdır.
 • Yapılan yatırım yasalara uygun olarak yapılmış olmalıdır.
 • E2 vizeniz sona erdiğinde ABD'den ayrılma niyetiniz olmalıdır.

E-2 Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

E-2 Yatırımcı Vizesi, yatırımcılara ve aile üyelerine 5 yıla kadar vize imkanı sağlar ve Amerika’ya her girişte iki yıllık kalış süresi verilir. E-2 için kalış süresinin uzatılması veya statü değişikliği talepleri Amerika’dayken alınırsa 2 yıl, konsolosluktan alınması durumunda ise 5 yıldır. E-2 vizesi için verilebilecek uzatmalarda herhangi bir sınırlama yoktur.

EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı Nedir?

ABD'de daimi ikamet yani Green Card statüsü elde etmek isteyenler için, EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı bu statüyü elde etmenin en etkili yoludur. 1990 yılından bu yana her yıl, ABD hükümeti, ülke ekonomisi için iş yaratabilecek önemli ve nitelikli yatırım yapmak isteyen bireylere vize sağlamaktadır. Bu program kapsamında, bireyler ve yakın aile üyeleri kısa bir süre içinde Amerika’da daimi ikamet hakkı elde edebilir.

EB-5, Doğrudan Yatırım ve Bölgesel Merkezler olarak kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

Doğrudan Yatırım yaparak elde edeceğiniz EB-5 programı kendi işinizi kurmak için kullanabileceğiniz yöntemdir. Doğrudan yatırımların karlılığı potansiyel olarak Bölgesel Merkezler’e yapılan yatırımlardan daha yüksektir.

Kendi sıfırdan işinizi kurmak yerine Bölgesel Merkezler’e yatırım yaparak varolan bir projeye katılmak isterseniz de Bölgesel Merkezler’e yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. EB-5 yatırımlarının büyük çoğunluğu Bölgesel Merkezler’e yapılan yatırımlar ile olmaktadır.

EB-5 Göçmen Yatırımcı Programının Avantajları Nelerdir?

 • 21 Yaşından küçük çocuklar ve Green Card sahibinin eşi de bu fırsattan yararlanabilmektedir.
 • Başvuru gereksinimleri vize türlerine göre daha azdır. İş deneyimi veya dil yeterliliği gerekmez.
 • Beş yıllık yasal ikamet süresinden sonra vatandaşlık alma imkanı sunar.

EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı Yoluyla ABD'de İkamet Etmenin Şartları Nelerdir?

 • Hedeflenmeyen istihdam alanı projelerinde $1.050.000 yatırım gerekir. Hedeflenmeyen istihdam alanları, hükümetin yüksek işsizlik belirlemediği alanlardır. Kısacası oluşturduğunuz iş bu bölgede büyük bir istihdam artışı sağlamayacaktır.
 • Kırsal alanda veya işsizliğin yüksek olduğu bir alanda hedeflenen istihdam alanı projesine $800.000 yatırım gerekir.
 • 10 nitelikli Amerika vatandaşı için tam zamanlı iş imkanı yaratmalıdır.
 • Fonun yasal kaynaklardan elde edildiğine dair kanıt sunulmalıdır.

Onaylanan adaylar iki yıllık bir süre için şartlı Yeşil Kart sahibi olacaktır. Yeşil kart üzerindeki şart, ABD göç idaresi makamlarına kurulan işin gerçekten istihdam yarattığı gösterildikten sonraki iki yılın sonunda kaldırılır.

EB-5 Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Başvurunun başarılı olması durumunda, başvuru sahibi ve başvuruya dahil aile üyeleri, 2 yıl boyunca geçerli kalacak koşullu bir Yeşil Kart sahibi olacaktır. İki yılın ardından ise daimi Yeşil Kart için süreç başlatılabilir.

Var olan işinizi büyütmek, Amerika’da yeni bir iş kurmak, yatırım ya da ticaret yoluyla Amerika’ya gitmek farklı vizeler ve programlarla bu yolda kararlı insanlara sunulmaktadır. Siz de bunların içinden size en uygun olanı seçip, gerekli adımları şimdiden atabilirsiniz.

Son Sözler

Yazımızda, ABD’ye giderek kendi işini kurmak ya da işini Amerika’ya taşımak isteyenler için hangi vize türlerinin uygun olabileceği konusunda detaylı bilgiler verdik. Size sunulan imkanlara en uygun seçeneği bulmak ve gereklilikleri yerine getirmek için profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır.