ABD Yatırımcı Vizeleri

Amerika’da Green Card sahibi olmaya giden yol genellikle karmaşık gelebilir ve karşınıza çıkacak birçok vize kategorisi, şartları ve hukuki süreçler oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Birçok seçeneğin arasında yatırım yoluyla alabileceğiniz ve 5 yılın ardından Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanabileceğiniz EB-5 Vizesi, diğer seçeneklere kıyasla bazı özellikleri ile öne çıkıyor.

ABD ekonomisini sermaye yatırımı yoluyla canlandırma ve istihdam artışı sağlama amacı ile oluşturulan EB-5 Vize Yatırımcı Programı, her yıl binlerce bireyin ve ailelerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir hayata başlamalarına olanak tanırken, ülkenin ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunuyor.

EB-5’in avantajları ve potansiyel zorlukları dahil olmak üzere EB-5 Programının detaylarını anlamak ABD’de kalıcı oturma izni ve ardından Amerikan vatandaşlığı elde edebilmek için oldukça önemli.

Visamerika olarak kısaca EB-5 Vizesi nedir, ABD yatırımcı vizesi için ne kadar sermaye gerekli ve EB-5 yatırım yoluyla Green Card nasıl alınır gibi soruların cevabını bulacağınız bu inceleme yazımızı derledik.

eb5 green card

EB-5 Vizesi Nedir?

Göçmen Yatırımcı Programı olarak da bilinen EB-5, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından yürütülen bir yatırım programıdır. EB-5, Amerika’da yatırım yaparak istihdam sağlayacak ve sermaye yatırımı ile Amerikan ekonomisini güçlendirecek yatırımcılar için Amerika’da kalıcı oturma ve çalışma izni sağlamaktadır.

Amerika Yatırımcı Vizesi EB-5’in Amacı

EB-5 Programı, ABD'ye yabancı yatırımcı çekmek ve istihdam yaratmak için bir ekonomik teşvik programı olarak ortaya çıkmıştır. EB-5’in açılımı, istihdam bazlı daimi göçmenlik programları arasındaki beşinci seçenek olduğunu gösteren "Employment-Based Fifth Preference” olarak açıklanabilir.

EB-5 Programının Temel Özellikleri

EB-5 vizesi, yatırım ve istihdam yaratma kriterleri göz önünde bulundurulduğunda diğer programlardan ayrılmaktadır. Programın son güncellemesine göre, işletme hükümet tarafından Targeted Employment Area (TEA) olarak belirlenen yüksek işsizliğin olduğu bir bölge veya kırsal alanda bulunuyorsa minimum 800.000 dolar, bu bölgelerde bulunmayan bir işletme ise minimum 1,050.000 dolar yatırım yapılması gerekmektedir.

Buna ek olarak, Amerika’da yatırım yapan başvuru sahibine Amerika’da Şartlı Green Card tahsis edildikten sonraki iki yıl içinde, Amerikan vatandaşları için en az 10 tam zamanlı istihdam sağlamalıdır.

Şartlı Green Card Nedir?

Şartlı Green Card, içinde EB-5 gibi seçili göçmenlik başvurularında tahsis edilen geçici, 2 yıl süresi olan bir Green Card türüdür. Şartlı Green Card’ın 2 yıl süreyle verilmesi ve bazı şartların yerine getirilmesi durumunda şartsız Green Card’a dönüştürülebilmesi dışında aralarında bir fark yoktur.

EB-5 vizesindeki şartlar, yatırımın 2 yıl boyunca yönetilmesi ve bu sürede 10 adet tam zamanlı iş sağlanmasıdır. Şartlı Green Card tahsis edildikten 2 yıl sonra bu şartların karşılanıp karşılanmadığı kontrol edilir ve eğer karşılanmışsa üzerindeki şartlılığın kaldırılması için yapılan başvuru onaylanır.

EB-5 Programı ile Diğer Green Card Edinme Yöntemleri Arasındaki Farklar

Diğer kalıcı oturum ve çalışma izni edinme yöntemlerinden farklı olarak EB-5 yatırımcı vizesi, ABD'li bir işverenden bir iş teklifi mektubu gerektirmemesine ek olarak belirli bir eğitim düzeyi, dil bilgisi ya da bir mesleki deneyim gerektirmez.

EB-5 Programının bir diğer farkı ise yıllık 10,000 vize kontenjanı ile sınırlı olmasıdır. Bu 10,000 kontenjanın 3,000’i ise işsizlik oranı yüksek olan ya da kırsal bir alanda bulunan TEA bölgelerine yapılan yatırımlar için ayrılmıştır.

EB-5 Vize Programı için Uygunluk Kriterleri

Amerika Vatandaşlığında giden yolda EB-5 Yatırımcı Programını düşünen herhangi bir yatırımcının, programın uygunluk kriterlerini anlamak oldukça önemlidir. EB-5 programı ile kalıcı oturma izni almaya hak kazanmak için, yatırım miktarı, istihdam yaratma, fon kaynağı ve ticari girişimin doğası ile ilgili birkaç temel kriter vardır.

Yatırım Gereksinimleri

Daha önce de bahsedildiği üzere, EB-5 vizesi ile Amerika’da kalıcı oturma ve çalışma izni elde etmenin temel kriterlerinden biri yatırım tutarıdır. 2023 itibariyle, başvuru sahiplerinin bir işletmeye 1,050.000 dolar ya da bir TEA bölgesine 800.000 dolar yatırım yapmaları gerekmektedir.

Bu yatırım, nakit para yatırımına ek olarak, ekipman, envanter, diğer maddi mallar, nakit benzerleri ve borçlanma şeklinde olabilir.

İstihdam Yaratma

Amerika’da yatırım yaparak EB-5 ABD Yatırımcı Vizesi Programına uygun olmak için ikinci en önemli kriter ise yatırımın zamanla istihdam yaratması gereksinimidir. Başvuru sahibi şartlı Green Card aldıktan sonra 2 yıl içinde yaptığı yatırım ile 10 Amerikan vatandaşına ya da daimi oturma izni sahibine tam zamanlı iş sağlamalı ya da sağlanmış olan istihdamı sürdürmelidir.

Bu 2 yıllık süre bazı durumlarda uzatılabilmekle beraber, bu süreçte uzatılan süre içerisinde 10 ABD vatandaşına ya da daimi oturma ve çalışma izni sahibine istihdam sağlanabileceğinin kanıtlanabilir olması gerekmektedir.

Yatırımın Kaynağı

Yatırım yoluyla Amerikan Vatandaşlığı almaya hak kazanmak için EB-5 Programına başvuranların yatırılan sermayenin yasal yollar ile elde edildiğini kanıtlaması da oldukça önemlidir. Diğer bir deyişle bu durum paranın yasa dışı faaliyetlerle doğrudan veya dolaylı olarak elde edilemeyeceği anlamına gelir. Başvuru sahipleri yaptığı yatırımın yasal yollar ile elde edildiğini kanıtlamak durumundadır.

Yeni Kurulan Bir Ticari İşletmeye Yatırım Yapmak

Yatırım, 29 Kasım 1990 tarihinden sonra kurulan işletmelere yapılmalıdır. Fakat işletme bu tarihte veya daha önce kurulmuş olabilir. Bu durumda alternatif bir yol olarak işletmenin net değerinde veya çalışan sayısında yüzde 40 artış sağlanması için işletme, yapılacak yatırım ile yeniden yapılandırılabilir ya da büyütülebilir.

EB-5 Programı ile Nasıl Green Card Alınır?

EB-5 Programı ile yatırım yoluyla Amerikan Vatandaşı olmak için uygun bir işletme bulmalı, gerekli yatırımı yapmalı ve I-526 formunu doldurmalısınız. Ardından şartlı Green Card’ınız için başvuru yaptıktan ve başvurunuz onaylandıktan sonra bu şartları kaldırmak için başvuru yapıp şartsız Amerika’da daimi oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

EB-5 ABD Yatırımcı Vizesi ile Amerika’da oturma ve çalışma sahibi olmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Yatırım İçin Uygun Bir İşletme Bulun

EB-5 başvurusunun ilk adımı yatırım için EB-5 yatırım kriterlerine uygun olacak bir işletme tespit etmektir. Bu işletme yeni kurulmuş veya yapılacak yatırım ile yeniden yapılandırılabilir ya da büyütülebilir olmalıdır. Ayrıca seçilen işletmenin gerekli istihdamı sağlayacak potansiyeli olmasına da dikkat edilmelidir.

  1. Gerekli Yatırımı Yapın

Yatırım yapılacak işletme seçildikten sonra, o işletmeye belirlenen miktarda yatırım yapılmalıdır. Daha önce belirtildiği gibi bu miktar 1,050.000 dolardır fakat seçilen işletme TEA alanında bulunuyorsa yatırım miktarı 800.000 dolara düşer.

  1. I-526 Formunu Doldurun

Gerekli yatırım yapıldıktan sonra yatırımcı I-526 Yabancı Yatırımcılar için Göçmenlik formunu doldurmalıdır. Bu formda yatırımcıdan; kendisi, yaptığı yatırım, ve istihdam yaratma planı hakkında bilgiler istenir. Yatırımcı bu bilgileri yatırımı kanıtlayan belgeler, yatırım fonunun kaynağı ve yatırımın nasıl istihdam sağlayacağına dair bir yol haritası ile desteklemelidir.

  1. Şartlı Green Card Başvurusu Yapın

I-526 başvurusu onaylandıktan sonra, yatırımcı kalıcı oturma izni için başvuru yapmalıdır. Yatırımcı ABD dışında ise Amerikan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine göçmenlik vizesi başvurusu yapmalıdır. Eğer yatırımcı ABD içinde bulunuyorsa, şartlı Green Card almak için statü değişikliği başvurusu yapmalıdır.

  1. Oturma İzninizin Şartlarını Kaldırın

Şartlı Green Card aldıktan 2 yıl geçmesine 90 gün kaldığı zaman yatırımcı şart ibaresini kaldırmak için I-829 formunu doldurmalıdır. Bu form başvurandan yapılan yatırımın devamlılığını ve gerekli istihdamın yaratıldığını kanıtlayan belgeler ister.

Eğer başvuru kabul edilirse, Kalıcı Oturma İzninin şartları kaldırılır ve yatırımcı birinci derece akrabaları ile birlikte Amerika’da kalıcı oturma iznine sahip olur. Böylece Amerika’da 5 yıl bulunduğunuz sürenin ardından Amerikan Vatandaşı olabilirsiniz.

EB-5 Yatırım Yoluyla Green Card Edinmek Ne Kadar Sürer?

EB-5 başvuru sürecinin ne kadar süreceği, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) işlem süreleri ve yoğunluğu, vize kotası ve yatırımcının hangi ülkeden olduğu gibi kriterler doğrultusunda farklılık gösterebilir. Ortalama olarak bu süre 2 yıl kadar sürebilmektedir.

Özetle

EB-5 başvuru süreci oldukça karmaşık olduğundan ve en ufak bir hatanın bile bu sürecin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabileceğinden, bu süreçte uzman bir göçmenlik avukatından danışmanlık veya destek alınması önerilir. Amerika göçmenlik uzmanlarımızdan profesyonel destek almak ve Green Card sahibi olmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.