Amerika'da Yatırım

Bu makalede sizlere adım adım Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden biri olan California'da nasıl şirket kurulabileceğini 7 başlıkta topladık.

californiada şirket

1. Adım: Bir İşletme Yapısına Karar Verin

Şirket çeşidini seçerken 3 alternatif bulunmaktadır. DBA, Corporation veya LLC.

  • DBA veya "Doing Business As" ("Fictitious Business Name" veya FBN olarak da bilinir) gerçekten ayrı bir yapı değildir, ancak bir kişinin veya ortakların işletme adı olarak kullandığı farklı bir addır.
  • Corporation hissedarları, yöneticileri ve memurları içeren bir yapıya sahip ayrı bir varlıktır (sahiplere sorumluluk koruması sağlar). DBA'dan daha karmaşık, ancak büyük şirketler ve fon yaratmayı amaçlayan girişimler için tercih edilen bir varlık türüdür.
  • LLC veya “Limited Şirket”, hem ayrı bir işletme olan, hem de çok kolay yönetim (yöneticiler veya memurlar gerektirmez) ve vergilendirme sağlayan daha yeni bir iş türüdür.

Amerikada şirket kurma seçeneklerinden DBA, CORP ve LLC ile ilgili ek bilgi alabileceğiniz şu videoya göz atabilirsiniz:

2. Adım: Bir İşletme Adı Seçin

Bir işletme adı seçmek, görünenden daha kolaydır - birçok yasal ve işletme sorunu, yanlış adın seçilmesinden kaynaklanabilir.

  1. Temel bilgileri anladığınızdan emin olun: benzersiz, kolay anlaşılır / telaffuz edilebilir ve zaman içinde anlamını yitirmemelidir.
  2. Düşündüğünüz ad için web’de arama yapın. Karşınıza aklınızdan geçen isim çıkarsa başka alternatifleri deneyin.

3. Adım: Şirketinizi Kaydettirin

Her eyaletin şirket kaydı için belirlediği şartlar vardır. California'da işletmenizi kaydettirmeniz için gerekenler.

California'da bir LLC nasıl kurulur?

  1. California eyalet sekreterliğine LLC dokümanınızı (Articles of Organization) kayıt ettirin.
  2. Formunuz dosyalanıp onaylandıktan sonra, “Organizational Meeting” düzenleyerek LLC'yi uygun şekilde düzenlemeniz gerekecektir.

4. Adım: Federal İşveren Kimlik Numaranızı Alın (FEIN veya "EIN")

EIN'iniz, şirketiniz için Sosyal Güvenlik Numaranız gibidir. Corporation ve LLC'ler için zorunlu fakat DBA'lar için isteğe bağlıdır.

5. Adım: Şirket Hesaplarını Açın:

Ticari ve kişisel harcamalarınızı ayrı tutmak için, işletmeniz için ayrı bir hesap açmalısınız. Ayrıca, işletme kredi kartı alarak, şirketinizin kredi history’sini oluşturmaya başlamalısınız böylece büyük krediler ve kredi limitleri için hak kazanabilirsiniz.

Hesabı açmak için sadece seçtiğiniz bankayı arayın ve bir işletme bankası hesabı açma adımları hakkında bilgi alın.

şirket kurma

6. Adım: İşletme Ruhsatları ve İzinlerini Alın

Şimdi işletme adınızı kaydettirdiğiniz için, şirketiniz için bir işletme lisansı almanız gerekir - bu, şirketinize bulunduğunuz bölgede ticaret yapma yetkisi verir. Tipik olarak, bu aynı zamanda devlet vergileri ve izinlerine de kaydolmayı içerir.

7. Adım: Yıllık ve Tekrar Eden Gereksinimler

DBA: İşletme İsminiz 5 yıl boyunca geçerli olacaktır ve süresi dolduktan sonra yenilenmesi gerekmektedir.

LLC: Her 2 yılda bir işletme adresinizdeki durumu ve diğer faaliyetleri güncelleyen "Statement of Informatiın" belgenizi hazırlamanız gerekecektir.

Corporation: Her yıl, iş adresiniz ve diğer faaliyetlerinizle ilgili durumları güncelleyen "Statement of Information" belgelerinizi işletmeniz gerekmektedir.

Franchise Tax: Kaliforniya’da tüm şirketler senede bir defaya mahsus olmak üzere 800 dolar tutarındaki bu vergiyi ödemek zorundadır.