Amerika'da Yatırım

Bu yazımızda, ABD’de nasıl iş kurulabileceğine yönelik detaylı bilgiler vererek, şirket türlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle Amerika'da nasıl iş kurulur başlığı ile başlayalım.

amerikada iş kurmak

ABD’de İş Nasıl Kurulur?

Amerika’da iş sahibi olmak ve bunu Amerika’da şirket kurarak yapmak istiyorsanız gerçekleştirmeniz gereken birçok önemli adım vardır. Özellikle eğer ABD’de yaşamıyorsanız, yerleşik değilseniz, ikametgahı Amerika’da olan bir kişiye göre çok daha fazla adım atmalı ve hata yapmamaya özen göstermelisiniz. Mesela yerleşik olmayan biri olarak kendinize uygun çalışma vizesini bulmanızın yanı sıra kendinize uygun ve doğru bir şekilde banka hesabı da açmanız gerekir ki bu giderek karmaşıklaşabilen bir işlemdir.

Ayrıca muhasebenizde de işler karışabilir, gelirlerinizi ABD dışına göndermek istediğinizde de daha fazla gelir vergisi ödemeniz gerekecektir. Kısacası Amerika’da iş kurmak, kendi başına yapıldığında, sanıldığı kadar da kolay değildir ve uygulanabilir bir iş modeli oluşturmaktan çok daha fazla muhasebesel ve hukuksal konuyu kapsar.

Amerika’da Kurabileceğiniz Şirket Türleri

Amerika’da coorparation, limited, ortaklıklar ve şahıs şirketleri dahil birçok şirket türü vardır. Ancak Yabancı uyruklular ve şirketler, diğer ticari kuruluş türlerinde yabancı mülkiyete sahip olma kısıtlamaları nedeniyle ABD işlerini genellikle bir LLC veya C-Corp olarak birleştirir. Ne C-Corp ne de LLC türü şirket kuralları, yabancı sahiplerin sayısını veya mal sahibinin türünü yani birey ya da şirket olmasını kısıtlamaz. Her iki işletme türü de bireysel sahiplerini korur.

Amerika’da işletmenizi kurmadan önce dikkat etmeniz gereken kritik adımlar vardır. Bunlar:

  • Şirketinizin Türü
  • Şirketinizi Kuracağınız Eyalet
  • S Corporation, C-Corporation ve LLC Vergi Karşılaştırması (“S” corp statüsü, ABD'de ikamet etmeyen kişiler için geçerli değildir.)
  • İşletmenin türü ve faaliyeti ile ruhsat, tescil, izin vb. Gibi durumların listelenmesi
  • Tesisinizin konumu, büyüklüğünü ele aldığı gibi bakım için gerekli personel bilgisini de içeren iş planının oluşturulması

Tüm bu basamaklar, birbirlerini etkilediği gibi işletmenizin sabit maliyet ve karını da ortaya koyacaktır.

5 Adımda Amerika’da İş Kurmak

ABD'de iş kurmak için yabancıların en çok tercih ettiği şirket tipi Limited Şirket (LLC)’tir. LLC kurmanız için ABD vatandaşı veya ABD şirketi olmanıza gerek yoktur. Yabancı vatandaşlar ve yabancı şirketler bu tip şirketi oluşturabilir.

1.Adım: Bir Eyalet Seçmek

Şirket olarak ödeyeceğiniz vergi sayısı ve miktarı, şirketinizin bulunduğu eyalete de bağlıdır. Bunun yanı sıra, işiniz gereği ofisinizin veya şantiyenizin olup olmayacağı da önemlidir. Eğer bu ofisin veya şantiyenin olması gereken bir eyalet varsa, şirketinizi o eyalette açmanız gerekir. Bir diğer yandan böyle bir durumla karşı karşıya değilseniz, “Eyalet vergisi” olmayan, yalnızca ABD federal vergilerini ödeyeceğiniz bir eyalette de şirketinizi kurabilirsiniz.

2.Adım: Limited Şirketinize İsim Verin

ABD’de iş kurarken şirketinize vereceğiniz isim için içinde bulunduğunuz eyalete göre bazı kurallara uymanız gerekir. Bu sebeple şirket isminizi seçmek, şirketinizi kuracağınız eyalete karar verdikten sonra yapmanız gereken bir adım olarak listelenir.

LLC tipi şirket kurarken ise genel olarak, şu yönergelere uymanız gerekir:

  • Adınız "Limited Şirket" ifadesini veya kısaltmalarından birini (LLC veya L.L.C.) içermelidir.
  • Adınız, LLC'nizi bir devlet kurumuyla (örneğin, FBI, Hazine, Dışişleri Bakanlığı, vb.) karıştırabilecek kelimeler içeremez.
  • Banka, Avukat, Üniversite gibi sınırlı kelimeler ek evrak ve doktor veya avukat gibi lisanslı bir kişinin Limited şirketinizin bir parçası olmasını gerektirebilir.

Bunun yanı sıra şirketinize isim seçerken, seçtiğiniz adın URL uygunluğunu hatta marka uygunluğunu kontrol etmenizi öneririz.

3.Adım: Kayıtlı Bir Temsilci İşe Alın

Kayıtlı Temsilci (Registered Agent), ABD’de yaşamayan ancak şirketlerini orada kurmak isteyen kişilerin hizmet aldığı kurum ya da bireylerdir. Şirketinizin kuruluşu için gerekli olan birçok işlemi sizin adınıza yapmak için atanır. Çoğu eyalet Limited şirketlerin, şirketin bulunduğu eyalette ikametgâh eden ya da iş yapmaya yetkili bir kayıtlı temsilcisi ile çalışmasını zorunlu tutar.

Kayıtlı temsilci Amerika’da ikamet etmeyen ancak iş kurmak isteyen kişi için, devletin veri tabanına kayıtlı, LLC kuruluş, aktif durumda tutma işlemlerini yapar. Ayrıca hükümet yazışmalarını, işlem bildirimlerini, kurulumun işlemler ve uyumlulukla ilgili belgelerini hazırlar ve yönetir.

4.Adım: Limited Şirketinizin Dosyasını Eyalete Bildirmek

Eyaletinizi seçtiniz, isminizi belirlediniz. Şimdi şirketinizin kurulabilmesi için Kuruluş Belgesi (ya da Kuruluş Makalesi) adı ile bilinen belgeyi hazırlamalı ve eyalete bildirmelisiniz. Bu belge şirketinize ait bilgileri ve işletmenizin organizasyon yapısını ana hatları ile belirten bir belgedir ve şirketinizi kurmak istediğiniz eyalete gönderilir.

Bu adımda tamamlandıktan sonra, faaliyet gösterebilmeniz için atmanız gereken gerekli tek bir adım kalır

5.Adım: EIN (Employer Identification Number) Alın

LLC tipi şirketiniz ile faaliyet gösterebilmeniz ve vergi ödeyebilmeniz için “İşveren Kimlik Numarası” olarak da bilinen EIN numarası almanız gerekir.

EIN almak için ABD Sosyal Güvenlik Numarasına (SSN) veya Bireysel Vergi Kimlik Numarasına (ITIN) veya ABD posta adresine ihtiyacınız yoktur.

EIN numarasını SSN veya ITIN sahipleri IRS'nin (Internal Revenue Service) çevrimiçi başvuru süreci esnasında alabiliyorken; yerleşik olmayan ve ITIN sahibi olmayan girişimciler için başvuru faks veya posta yoluyla da yapılabilir.

Gelin Amerika’da İşinizi Birlikte Kuralım

Yazımızda, ABD'de iş kurmak için izlenmesi gereken yollardan bahsettik. Amerika’da iş kurmak özellikle yabancı kişiler için oldukça karmaşık bir işe dönüşebilir. Hiçbir noktanın atlanmaması ve hata riski oldukça baskı oluşturabilir. Bu zorlu hukuki süreçte rehberlik için bizden profesyonel destek talebinde bulunabilirsiniz.