Amerika'da Yatırım

E2 yatırımcı vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'ne yeni veya mevcut bir girişime yatırım yapmak için gelen kişiler içindir.

EB5 yeşil kart programına kıyasla E2 yatırımcı vizesi çok daha ucuz. Yatırımcı vizesi için minimum yatırım yoktur. EB 5, en azından bir ABD şirketine 500.000 dolar veya 1.000.000 dolar yatırım gerektirir.

E2 vizesi almaya hak kazananlar ilk olarak iki ya da beş yıla kadar yasal kalma hakkı elde eder ve şartlar tuttuğu müddetçe sınırsız şekilde vizeyi uzatılabilir.

Yatırımcı vizesi almanın bazı şartları vardır. Bunlar çok ciddi ve titiz bir şekilde yerine getirilmelidir.

Bu aşamalarda profesyonel kişi ve kurumlardan yardım almanız çok önemlidir, zira yapılan hatalar geri dönülemez sonuçlar doğurarak para ve zaman kaybına neden olabilir ya da vize alamamanıza yol açabilir.

yatırımcı vizesi fikirleri

Burada, E2 vizenizi almanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağız. Ayrıca bazı E2 yatırımcı vizesi şartlarını da özetleyeceğiz.

1. Önemli büyüklükte ve “Risk Altında” Yatırım E2 Vizesi

E2 yatırımcısı, işletmeye yatırdığı sermayenin hem büyük hem de risk altında olduğunu kanıtlamalıdır. Yatırımcının, girişimlerinin gelecekteki planlarını detaylandıran bir iş planı olmalıdır.

Yatırımın önemi aşağıdakilere dayanmaktadır;

 • Tipik olarak, yatırımcı yatırım yaptığı işin en az % 50'sine sahip olmalıdır;
 • % 50 oranına sahip olmak yerine, yatırımcı yönetici pozisyonunu kullanarak işlemleri kontrol edebilir;
 • Yatırılan meblağın toplam satın alma veya işletme maliyetine kıyasla;
 • Yatırımcının finansal olarak işletmenin başarısına katkı sağlayabilmesi için bu tutarın dikkate alınması gerekir;
 • Yatırımcı, yatırımlarını yönlendirmek ve geliştirmek için aktif şirkette aktif rol almalıdır.

e2 vizesi yatırım

Genel bir kural olarak, işletmenin maliyeti ne kadar düşük olursa, şirkete aktarılacak sermaye o oranda yüksek olması gerekir. Toplam yatırım 100.000 ABD Dolarından azsa, E2 yatırımcısı geri kalan tutarı şirkete sermaye olarak koymalıdır.

Yatırımın “risk altında” olması veya geri alınamaz olması gerekir.

Eğer devralma işlemi söz konusu ise para satıcı hesabına ya da aracı kurum hesabına geri döndürülemez şekilde transfer edilmiş olmalıdır, eğer sıfırdan iş / şirket kuruluyorsa kurulum harcamaları tamamlanmış yani tüm ödemelerin aktarılmış olması gerekmektedir:

 • Alınan mal ve hizmetlerin faturaları
 • Ticari satış faturası
 • Emanet belgeleri
 • İşe başlamak için satın alınan malların ve malzemelerin ayrıntılı listesi

2. Marjinal bir yatırım olmamalıdır

Başka bir değişle bono alımı, gayrimenkul alımı ya da durağan benzeri finansal işlemler E2 vizesi alabilmek için kullanılamaz. Yatırımcı ticari hareketin gerçekleşmesinde ve istihdamın sağlanmasında rol oynayacak bir iş yapmalıdır.

Ayrıca, bir E2 vize sahibinin işletmesi yeterli bir gelir sağlamalıdır. Sadece kendileri ve ailesi için yaşamaktan daha fazlasını kazanmalıdırlar. Amerika Birleşik Devletleri'ne ekonomik bir katkı sağlayacak büyüklükte bir yatırımın yapılması gerekmektedir.

3. Yatırımcı, Antlaşma Ülkesinin Vatandaşı Olmalı

E2 vizesine sadece Amerika ile bu hakkı sağlamış ülke vatandaşları başvurabilir ve Türkiye bu ülkelerden bir tanesidir.

4. İstihdam

Yapılan yatırım sonucu ortaya çıkan işletme istihdam sağlamalıdır. Çalıştırılacak personelle ilgili kesin bir kural olmamakla beraber en az bir tam ve iki yarı zamanlı personel istihdam edilmesi tercih edilmektedir.

Bir antlaşma yatırımcısının yabancı çalışanları için genel şartlar şunlardır:

5. Aile bireyleri lehine doğacak haklar

e2 vizesi önerileri

E2 vizesi almaya hak kazanan kişi eşi ve çocuklarını da Amerika’ya getirebilir. Vize sahibinin kazanmış olduğu kalma süresinden aile bireyleri de aynı şekilde faydalanır. Ayrıca, vize sahibinin eşi Amerika’da çalışma hakkına sahip olur. Vize için kurulmuş olan işletmede çalışma şartı bulunmamaktadır, eş istediği takdirde başka bir kurumda da çalışabilir.

Aile üyesi ve çalışan için koşullar:

 • Aile üyeleri, vize sahibi eşi veya çocukları olmalıdır. Çocuklar 21 yaşını geçmemiş olmalıdır.
 • Aile üyesi TC vatandaşı olmak zorunda değildir.
 • Aile üyeleri vize süresince ABD’de ikamet edebilir, vize süresinin dolması ve uzatılmaması durumunda Amerika’yı terk etmek zorundalardır.
 • 21 yaşını dolduran çocuklar, doldurdukları anda ek kalma hakkı sağlayan koşullardan birine sahip değilse (örneğin öğrenci vizesi) ABD’yi terk etmek zorundadırlar

Vize alma sürecinde size yardımcı olabilecek, Profesyonel bir danışmanlık hizmetine mi ihtiyacınız var?

Gerekli şartları sağlayabilmeniz, dokümanlarımızı eksiksiz tamamlayabilmemiz ve problemsiz bir E2 vize başvuru süreci geçirebilmeniz için Bizimele çalışabilir, ihtiyaç duyduğunuz her adımda konusunda uzman kadromuzdan gerekli desteği alabilirsiniz.