ABD Yatırımcı Vizeleri

Bu yazımızda, en sık sorulan sorulardan biri olan "E2 vizesi ile Green Card alınabilir mi?" ve kısaca E2 yatırımcı vizesinin sağlayabileceği bazı avantajlardan bahsettik. Faydalı olacağını umuyoruz!

e2 vizesi ile green card

E2 Vizesi İle Green Card Alınabilir Mi?

Hayır, E2 vizesi şartlar korunduğu sürece yenilenebilir ama belirli bir süre sonra Green Card hak kazanmanıza faydası olmaz.

E2 Yatırımcı Vizesi Nedir?

E2 vizesi, yatırımcılara ve bakmakla yükümlü aile bireylerinin Amerika’da yasal olarak oturmalarını sağlayan bir vize çeşididir.

E2 Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Kısaca:

1. En az $100.000 civarında yatırım yapması.

2. Paranın kaynağını net olarak açıklayabilmeli (bu para borç olmamalı)

3. En az 3 kişi istihdam edilmeli ve tüm masraflar çıktıktan sonra kendiniz ve varsa ailenizi geçindirecek ve yardım almadan yaşayabilecek kadar net kar edebilecek bir iş kurulması.

E2 Vizesi ile Amerikan Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi E2 vizesi sadece Amerika’da yasal olarak ikamet etmenizi sağlar, Green Card almanıza ya da vatandaşlığa geçmenize olanak sağlamaz.

E2 Vizesi Ne Gibi Avantajlar Sağlar:

  1. Başvuru ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri yasal olarak Amerika’da yaşayabilir.
  2. Başvuru yapıldığı takdirde eş çalışma izni alabilir.
  3. Çocuklar Amerika’daki okullardan faydalanabilir.

Amerika’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

Amerika’da şirket kurmak çok kolaydır. Online olarak dakikalar içinde başvurunuzu yapıp birkaç gün içerisinde kabul alabilirsiniz.

amerikada şirket kurmak

Amerika’da şirket açmanın zor kısmı, eğer ABD’de ikamet etmiyorsanız, şirket adına göstermeniz gerekecek bir adres bulmanız gerekmektedir. Ayrıca, açmış olduğunuz şirkette parasal işlem yapmanız için şirket banka hesabı açmanız gerekmektedir, bunun için de EIN (Employee Identification Number) almanız gerekmektedir. Bu numaranın alınması Amerika dışında yaşayan ve sosyal güvenlik numarası olmayanlar için SGN olanlardan farklı şekilde yöntem izlenmelidir.

Kurmuş olduğunuz şirket hiçbir işlem yapmamış olsa dahi sene sonu vergi ile ilgili finansal yıl kapanışı yapılması mecburidir. Bunu kendiniz de yapabileceğiniz gibi, küçük büyük şirketlerin tamamına yakını muhasebeci kullanarak bu işlemi yapmaktadır.

Risk Almamak İçin Dikkat Edin!

Vize işlemleri ile alakalı iyi bir avukata, finansal konularda iyi bir muhasebeciye ve iş kuruluşu ya da alım sürecinde ve işletmesinde iyi bir danışmana ihtiyacımız var.

risk almayın

Aksi taktirde hem maddi hem de manevi olarak çok yıpratıcı bir süreçle karşı karşıya kalabilir ve vize alamamanız durumunda Amerika’yı terk etmek ve işinizi başı boş bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Profesyonel desteğe mi ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin.