Amerika'da Yaşam

Amerika EB2 vizesi lisansüstü eğitim derecesine ya da önemli değer sağlayacak bir yeteneğe sahip olan kişilerin Amerika'da Green Card sahibi olmak için kullanabileceği bir vize türüdür.

Amerika’da çalışmayı düşünüyorsanız H1B, L1, O1 gibi vize seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Öte yandan Amerika'da oturum izni almak ve hayatınızı bu fırsatlar ülkesinde devam ettirmek istiyorsanız EB2 vizesi sizin için uygun bir seçenek olabilir.

Diğer çalışma vizelerine kıyasla hem sponsorlu hem de sponsorsuz olarak başvurabileceğiniz EB2 vizesi, Amerika’da başarılarını kullanarak yeni bir hayata başlamak isteyenlere kolaylık sağlar. Ancak EB2’ye başvurabilmeniz için üstün bir yetenek, bilgi, tecrübe, akademik uzmanlık ve başarılı bir unvan gibi faktörler şart koşulmuştur.

Bu yazımızda, Green Card kategorileri arasında oldukça avantajlı vize türü olan EB2 vizesinden bahsedecek ve öne çıkan özelliklerini anlatacağız.

eb2 özellik

Amerika EB-2 Vizesi Nedir?

Bir Green Card çeşidi olan EB2 vizesi profesyonellerin şartsız olarak Green Card alabilmesini sağlar. EB2 Amerika ekonomisine katkı sağlayacak, ileri derecede bilgi ve tecrübeye sahip, yetenekli kişilere verilir. Ayrıca EB2 vizesi akademisyenler için Green Card olarak uzmanlarca başvurulabilen bir vize türüdür.

EB2 ile başvuru sahibi ve ailesi, Amerika’da daimi olarak yaşama hakkı elde eder. Bu vize sanat, bilim ve iş dünyasında başarılı uzmanların Amerika’ya göç ederek çalışmalarına olanak sağlar.

Bu tür bir vize için başvuruda bulunmadan önce, sponsorun 9089 formunu (Sürekli İstihdam Belgesi Başvurusu) kullanarak Çalışma Bakanlığı aracılığıyla Çalışma Sertifikası (PERM) için başvurması gerekecektir.

Ancak bir National Interest Waiver (NIW) dilekçesi vererek bu ön koşulu atlamak mümkündür.

EB-2 National Interest Waiver’la (NIW) Sponsorsuz Green Card

National Interest Waiver (NIW), Ulusal Çıkar Muafiyeti olarak adlandırılabilir. NIW EB2 vizesine başvuran kişilerin Amerikan ekonomisine katkı sağlayacağını, bu sebeple işveren sponsorluğu veya Çalışma Sertifikasından muaf tutulabileceğini gösteren istisna durumdur.

Diğer bir deyişle NIW dilekçesi ile iş teklifi gerekmeden daimi olarak Amerika’da çalışıp yaşamanız mümkündür. EB2 özellikle bir alanda uzman, tecrübeli iş insanları ve akademisyenler için ideal bir Green Card edinme yöntemidir. Bu sayede Amerika’da her yıl çalışma vizesi yenileme derdi olmadan çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda eşiniz çalışabilir ve çocuklarınızın da eğitim alabilir.

NIW, Çalışma Sertifikasından çok daha hızlı ilerleyen bir süreç olduğu gibi, başvurunuz beklerken eşiniz veya çocuklarınız için de çalışma iznine başvurabilirsiniz.

EB2 NIW’ın Sağladığı 5 Avantaj

 • Sponsora ihtiyaç duymadan Amerika’da daimi ikamet ve çalışma hakkı elde etmek
 • Amerika’da kalıcı oturum iznine sahip olmak
 • Eşiniz ve çocuklarınızın sizinle birlikte Amerika’da yaşama, çalışma, eğitim alma hakkı
 • İş ve yaşam kalitenizi geliştirme fırsatı
 • Sosyal Güvenlik Numarası ve hükümetin halka sunduğu yardım ve olanaklardan yararlanabilme

EB-2 Vizesinde Sponsorlu İstihdam

EB2 vizesiyle işverenin sponsorluğu sayesinde Amerika’ya giderek çalışıp yaşayabilirsiniz. Bunun için, öncelikle Amerika’daki bir işverenin size iş teklif etmesi gerekir.

Size sponsor olacak işvereninizin ABD Çalışma Bakanlığı’nda sizin adınıza Çalışma Sertifikası çıkarması ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize mülakatına katılıp onayınızı aldığınızda, Amerika yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Sponsor ile EB2 vizesine başvurduğunuzda NIW dilekçesine kıyasla daha uzun süre beklemeniz gerekse de, Türkiye backlog yani vize yoğunluğu düşük olduğu için 10 ay ile 2 sene arasında bir zamanda başvurunuz işlenecektir.

EB2 NIW ile İstihdama Dayalı EB2 Vizesi Arasındaki Farklar

EB-2

EB-2 NIW

İş Teklifi

İş teklifi gerekir.

İş teklifi gerekmez.

Başvuru Süreci

Adayın ülkesine göre başvuru süreç aylar veya yıllar sürebilir.

Sponsorlu başvurulara göre bekleme süreleri daha azdır.

Belge Farklılıkları

İşverenin tamamlaması gereken PERM gibi aşamalar bulunur.

Başvuran aday ekonomiye olacak faydasını kanıtlar belgeler sunmalıdır.

Aile Sponsorluğu

21 yaşından küçük çocuklar ve eş

21 yaşından küçük çocuklar ve eş

Şartlar

Master derecesi gibi lisansüstü dereceler, istisnai yetenek, uzmanlık, iş teklifi

Master derecesi gibi lisansüstü dereceler, istisnai yetenek, iş teklifi gerekliliklerinden feragat etmek için ekonomiye katkıda bulunabilecek başvuru sahibi, ABD ekonomisine nasıl fayda sağlayabileceğini açıkça kanıtlayabilecek aday

EB-2 Vizesinde Aranan Nitelikler

EB2 için aranan en önemli nitelik olağanüstü bir yeteneğe, bilgiye sahip olmanız gerektiğidir. Uzmanlığınız bilimde, sanatta veya ticarette olabilir. EB2 akademisyenler için Green Card seçeneği sağladığı gibi, üstün yetenekli sanatçılara, bilim insanlarına, iş insanlarına ve alanında uzman kişilere Amerika’da daimi ikamet imkanı sunar.

EB2’ye başvurabilmek için aşağıdakilerden en az üçünü karşılamanız beklenir:

 • Kendi alanınızda akademik diploma (yüksek lisans diploması ve üstü, doktora vb)
 • 10 yıllık tam zamanlı iş tecrübesi (mesleki alanınızda)
 • Gerekliyse alanınızda çalışabilmek için lisans veya sertifika
 • Yapacağınız işe uygun değerde bir maaş (asgari ücretten belirgin olarak yüksek miktarda)
 • Mesleğinize uygun birliklere üyelik
 • Meslektaşlarınız tarafından bu alandaki tanınırlık ve referanslar
 • Yeteneğiniz ve bilginizi kanıtlayacak belgeler
 • NIW’e başvurmayacaksanız geçerli bir iş teklifi

EB2 Vize Süreci

EB2 vize başvurunuzun işleme konulması için gereken toplam süre birçok faktöre bağlı olacaktır. Bu faktörler ne zaman başvurduğunuz, vatandaşı olduğunuz ülke ve özel durumunuza göre değişiklik gösterir.

PERM Çalışma Sertifikası yanıtınızı genellikle başvurudan yaklaşık 10 ay sonra alırsınız. Ancak denetime tabi tutulursanız (PERM Audit) bu süreç uzayabilir. Bu sebeple PERM Çalışma Sertifikanızın başarılı olması için adımların doğru takip edilmesi ve mümkün olduğunca önlem alınması gerekir.

Tüm önlemlere rağmen rastgele yapılan denetim kurasında da adınızın çıkması durumunun olduğunu belirtmek isteriz.

EB2 vize süreci istihdama bağlı başvurularda yıllar sürebilir. Özellikle Çin, Hindistan, Filipinler ve Meksika’dan başvuran adaylar yoğunluk nedeniyle on yıllarca beklemek zorunda kalmakta.

Ancak Türkiye vize başvuruları konusunda yukarıda bahsedilen ülkelere göre yoğunluk yaşamadığı için, EB2 başvuru süreci genellikle çok daha hızlı ilerler.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere EB2 NIW ile de başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu noktada NIW için gerekli şartları sağlamanız gerekecektir. NIW için gerekli en büyük şart, Amerika’nın ekonomisine nasıl katkı sağlayabileceğinizi kanıtlamanızdır. Bu sayede sponsor gerekmeden vizenizi alarak ABD yolculuğunuzun ilk adımını atabilirsiniz.

EB-2 Vizesini Diğer Çalışma Vizelerinden Ayıran Özellikler

EB2 vizesi diğer çalışma vizelerine kıyasla avantajlar sunan bir vize seçeneğidir. ABD üstün yetenekli ve bilgili uzmanlara çalışma imkanı sunarak hem kendi şirketlerinin kalitesini, hem de ekonomisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. EB2 vizesi ile yılda 40,000 kadar kişiye Green Card kontenjanı ayrılmıştır. Siz de bu kişiler arasında olmak için başvuruda bulunabilir ve EB2 vizesini diğer vizelerden ayıran aşağıdaki konularun avantajını deneyimleyebilirsiniz.

 • Göçmen olmayan vize türlerine karşın EB2 Green Card kategorisinde yer alır. Bu sayede Amerika’da daimi çalışma ve yaşama imkanına sahip olursunuz. H1B veya L1A, L1B gibi çalışma vizelerinde ise geçici göçmen statüsüyle Amerika’da bulunabilirsiniz. Yani size verilen vize süresi dolduğunda kendi ülkenize dönmeniz beklenir. Vize sürenizi ek başvurularla uzatsanız da, sonuç olarak Amerika’yı terk etmeniz beklenir.
 • EB2 vizesinde maaşınız asgari ücretten oldukça yüksek miktarda olmalıdır. Yeteneğiniz ve bilginize uygun bir ücret almanız beklenir. Bu sayede size benzer pozisyondaki kişilerden düşük bir maaş teklifi sunulamaz.
 • EB2 diğer çalışma vizelerine farkla işveren sponsor gerektirmeden de başvurabileceğiniz bir çalışma vizesidir. NIW ile sponsorsuz çalışabileceğiniz gibi, bir işveren sponsorun adınıza Çalışma Sertifikası çıkarmasıyla da vizenizi alabilirsiniz.
 • EB2 NIW ile Premium Processing kullanarak bazı aylar süren aşamaları 15 gün içinde tamamlayabilmeniz mümkündür.
 • H1 vizesine kıyasla EB2 vizesine istediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Belli bir dönemi beklemenize gerek yoktur.
 • Daha az başvuru sayısı olduğu için EB2 vize süreci çoğu ülkede diğer başvurulara göre daha hızlı ilerlemektedir.
 • EB2 NIW Green Card kategorisi, EB3 gibi diğer kategorilere kıyasla akademik uzmanlık ve tecrübe şartıyla farklılık gösterir. EB2 vizesi alabilmek için lisansüstü eğitime ihtiyacınız vardır. Bu sayede Amerika’da uzman olduğunuz alanda çalışabilirsiniz.

Öte yandan İstihdam yoluyla Green Card almak istiyor, ancak EB2 vizesinde aranan nitelikleri karşılamıyorsanız çok daha az koşul gerektiren, nitelik ve eğitim şartı aranmayan EB3 için de başvuruda bulunabilirsiniz.

Son Sözler

Bu yazımızda EB2 vizesinin öne çıkan özelliklerinden ve sponsorsuz Green Card nasıl alınır gibi öne çıkan özelliklerinden bahsettik. Siz de Amerika’da yeni bir yaşama başlamak için EB2 vizesini kullanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve Amerika’daki hayatınıza profesyonel hukuki destek ile güvenle başlayabilirsiniz.