ABD Yatırımcı Vizeleri

ABD'deki yatırımcı seçenekleri hakkında değerlendirme yaparken, şüphesiz EB-5 ile ilgili genel bir bilgilendirme sunarsınız.

E2 vizesi ise, Amerika Birleşik Devletlerinde iş yapmak isteyenler için başka bir seçenektir. Bu makale EB-5 vs E-2 bu iki vizeyi karşılaştırarak, girişimcilik açısından değerlendirilmesini sağlıyor.

Hangisi, yatırımcıların ticari esnekliğinden ve bununla birlikte seyahat esnekliğinden - hedeflerinden daha fazlasını karşılamaktadır?

e2 vizesi ile eb5 arasında ne fark var

Göç etmeye ve çalışmaya / iş yapmaya ne kadar sürede başlayabilirsiniz?

EB-5: bugünden itibaren 2-14 yıl içerisinde

E2: bugünden itibaren 3-5 ay içerisinde

Yatırımcılar ABD'de kendi işinde biran önce çalışmaya başlayabilmesi için, E2 vizesi daha avantajlı bir seçenektir. Menşe ülkesine bağlı olarak, EB-5'in işleme girmesi 2-14 yıl arasında bir süre alabilir. Bunun sebebi, bu vizenin yıllık menşe ülke başına sadece yedi yüz ile sınırlı olmasıdır.

Buna karşılık, E2 vizesi yıllık başvuru sayıları bakımından sınırlı değildir ve sonuç olarak, bu vize için geçerli olan tek bekleme süresi, yetkililerin başvuruyu işleme koyma süresidir. Yatırımcı, E2 vize başvurusunu gönderir göndermez, görüşme randevu tarihini almak 3 ila 12 hafta arasında bir zaman alacaktır.

Yatırımcı mülakatta onaylandığı takdirde, vizesini yaklaşık bir hafta bekleyecek, bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınıp hemen çalışmaya başlayabilecektir.

ABD dışına ne sıklıkta ve ne kadar süreyle seyahat edebilirsiniz?

EB-5: Vize sahibi ABD’de yılda en az altı ayını doldurması gerekmektedir.

E2: Türkiye’den başvuranlar için giriş çıkışla ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır

eb5 vs yatırımcı e2 vizesi

Daimi ikamet olması önemlidir. Yılın altı ayı boyunca ABD dışına seyahat etmek önerilmez ve kişinin ABD'de yaşayıp yaşamadığına dair bir şüphe varsa, yeşil kartı iptal etmek için mahkeme kararı ile sonuçlanabilir.

Grenada, Türkiye, Kanada, Avustralya, İngiltere ve diğer birçok ülkeden pasaportu olan müşteriler için, E2 vizesi tamamen esnektir. Bu, E2 vize sahibinin bir yıl içinde istediği kadar ABD dışında seyahat edebileceği anlamına geliyor.

Ancak, E2 vizesi olan kişinin ABD’deki bir işletmeyi "yönlendirmesi ve geliştirmesi" gerektiğini unutmayın; bu nedenle, ülke dışında altı aydan uzun süre ülke dışına seyahat etmek uygun olmayabilir.

Asıl işinizden başka bir şeyde ne dereceye kadar işe başlayabilirsiniz?

EB-5: Çalışma izni bulunmaktadır

E2: Vize sahibinin onaylandığı işletme ile sınırlı

EB-5 vize sahibi ABD’de yaşama ve çalışma konusunda büyük esnekliğe sahiptir.

Yeşil kart sahipleri için, çalışmaya konusunda birkaç kısıtlama söz konusudur. Firmaların mevcut yeşil kart sahibine sponsor olması gerekmez ve yeşil kart sahibinin çalışması için herhangi bir özel eğitim ve / veya iş unvanına ihtiyacı yoktur.

Lütfen dikkat: Başvuran EB-5 şartlarını yerine getirmeden önce işle ilgili bazı kısıtlamalar olabilir.

EB 5 vizesi gibi, E2 de bir işletmeye yapılan yatırımlara dayanmaktadır. EB-5'in tersine, E2 vizesi kalıcı oturma izni vermediğinden her zaman başvuru sahibinin yatırım yaptığı işe bağlı olacaktır.

Bu, E2 vize yatırımcısının yalnızca başvuru yaptığı ve onay aldığı işletmede çalışabileceği anlamına gelir. Başka hiçbir işe izin verilmez.

Elbette, bir E2 vize avukatı ile yapılan stratejik istişare yoluyla, başka şirketlerin ilk yatırım kuruluşuna eklenmesine olanak sağlayabilecek bir iş yapısı oluşturma fırsatları da mevcuttur. Bununla birlikte, bu, bir E2 vizesi avukatı ile önceden danışmadan başlatılmaması gereken karmaşık bir süreçtir.

Bununla birlikte, E2 vize yatırımcısının eşi genel çalışma izni almaya hak kazanmıştır ve USCIS aracılığıyla bu çalışma izni onaylandıktan sonra her yerde çalışabilecek.