ABD Yatırımcı Vizeleri

İşte E2 vize mülakatında karışılması muhtemel sorular:

1) Sermaye için kullanılan paranın kaynağı nedir?

Yatırımcı E2 vizesi için müracaat eden kişinin yatırım için kullandığı sermayenin nereden bulunduğunu öğrenmeye çalışırlar.

Eğer birikim ise bununla ilgili geçmişe dönük gelir kayıtları (bordro, vergi beyannameleri, vs.) gösterilmelidir. Eğer bir gayrimenkul satışı ile elde edilmişse bu satışla ilgili belgeler, eğer hediye olarak alınmışsa hediye eden kişinin parayı nereden bulduğu ile ilgili belgeler ibraz edilmelidir.

e2 vize mülakatı

2) Kurulan işle ilgili genel bilgiler:

  1. Ne kadar kira ödüyorsunuz?
  2. Kaç kişi çalıştırıyorsunuz?
  3. Ne kadar maaş ödüyorsunuz?
  4. Yıllık/aylık ne kadar ciro yapıyorsunuz?

3) Kendinize ne kadar maaş yazıyorsunuz?

Bütün harcamalar çıktıktan sonra net karınız ne kadar ve kendinize ne kadar maaş yazıyorsunuz sorusunun maksadı mevcut yatırımınızla kendinizin ve ailenizin geçimini herhangi bir yardım almadan sağlayıp sağlayamayacağınızı öğrenmektir.

4) Şirketinizle ilgili gelecek beş yılla ilgili plan ve beklentileriniz nelerdir?

E2 yatırımcı vizesi hazırlıklarından en önemlisi iş planı yapmaktır. İş planınızda şirketinizi nasıl büyüteceğinizi, mevcut rekabet koşullarında nasıl öne çıkacağınızı, rakamsal olarak büyüme beklentilerinizi, yani kısaca şirketin geleceğini ortaya koymaya çalışırsınız. İşte mülakat esnasında bu tarz bir soruya cevap verebilmeniz için iş planınıza hakim olmalı ve gerekli cevapları verebilmek için gerekli bilgilere sahip olmalısınız.

5) Şirketi yönetebilmeniz ve işi devam ettirebilmeniz için gerekli donanıma sahip misiniz?

Kurduğunuz iş ile ilgili tecrübeleriniz nelerdir, çalışanlar ve iş yapacağınız kişi ve kurumlarla irtibat kurmak için yeterli seviyede İngilizceye sahip misiniz?

Eğer yaptığınız yatırımı sürdürebilecek kapasitede olduğunuza ikna olmazlarsa vizenizin onaylanması tehlikeye girebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için, dolu ve belgelerle destekleyebileceğiniz bir öz geçmişe ve gündelik hayatınızı idame ettirmeye yetecek kadar da İngilizce dil bilgisine ihtiyacınız olacaktır.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız mülakat soruları sıkça karşılaşılan sorular olmakla beraber, farklı sorulara maruz kalmanız olasıdır ve iş dalınızla ilgili ayrıntılarla ilgili açıklamalar yapmanız gerekebilmektedir.

VisAmerika olarak avukatımız siz mülakata girmeden önce muhtemel gelecek soruları, dosyanıza özel konuları sizle görüşecek mülakatta başarılı olabilmeniz için gerekli hazırlığı yapmanıza yardımcı olacak.