Amerika'da Eğitim

Amerika’ya genel olarak üç çeşit öğrenci vizesi ile gidebilirsiniz:

F1 vizesi, J1 vizesi veya M1 vizesi F1 ve J1 vizeleri, öğrenim gördüğünüz süre boyunca ABD’de çalışma imkanı sağlarken, M1 Vizesi ile çalışmanız mümkün olmamaktadır. Hangi tur öğrenci vizesine müracaat edeceğinizi değerlendirirken, maddi olanaklarınızı, yurt dışında kalabileceğiniz süreyi ve Kabul edilebilmek için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Amerika’ya Öğrenci Vizesi İle Gitmenin Yolları

Öğrenci Vizeleri:

F1 Vizesi:

F vizesi akademik alanda öğrenim görmek içindir. Bir akademik programa veya İngilizce dil programına katılan öğrencilere F1 vizesi verilir. F1 vizesi, ABD'deki en yaygın öğrenci vizesidir. F1 öğrencileri, tam zamanlı öğrenci statüsü için asgari ders yükünü sağlayabilmelidir. Bir başka değişle, haftada sadece bir kaç saat ders alınan bir programa kayıt olarak F1 vizesi alamazsınız. Tam zamanlı öğrencilik durumu üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. F1 vizesi ile Amerika’ya gelmiş bir öğrenci, kampus içinde olmak şartıyla hafta da en fazla 20 saat çalışma iznine sahiptir. Tatil zamanlarında süre 40 saate kadar uzatılabilir. Ayrıca, öğrenciler akademik programlarının bitiminden bir yıl sonra OPT (isteğe bağlı uygulamalı eğitim) alanında çalışabilirler. Öğrencilerin çalışmalarını I-20 formundaki (Göçmen Olmayan Öğrenci Statüsüne Uygunluk Sertifikası) vize geçerlilik süresi içinde tamamlamaları beklenmektedir.

J1 Vizesi:

J1 vizesi, değişim ve staj programlarına katılan kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür.
J1 öğrenci statüsü, F1 vizesi ile benzer şekilde çalışma iznini beraberinde getirir, öğrenci okulun belirlediği şartlara ve F1 vizesinde belirtilen kısıtlamalara bağlı koşullarda öğrenim süresince çalışabilmektedir.

M1 Vizesi:

M1 vizesi akademik olmayan ve mesleki gelişim için gerekli eğitimi almak isteyen kişilere verilmektedir. M1 vizesine sahip kişiler F1 ve J1’den farklı olarak çalışma hakkına sahip değildir. M-1 öğrenci vizesi adayları, amaçlanan kalış süresinin tamamı boyunca tüm öğrenim ve yaşam masraflarını ödemek için gerekli maddi imkana sahip olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.

Öğrenci vizeleri yukarıda bahsettiğimiz üç vize türüyle sınırlı değildir. Hangi vize türüne başvuracağınıza karar verdikten sonra, ilgili eğitim kurumuyla irtibata geçmeniz ve Kabul almanız gerekmektedir. Amerika'daki her eğitim kurumu yurt dışından öğrenci Kabul etme yetkisine sahip değildir. Eğer gerekli belgeleri size sağlayamıyorsa, kabul mektubu gönderemeyecek dolayısıyla öğrenci vizesi için başvuru yapmanıza katkı sağlamayacaktır. Öğrenci vizesi başvuruları için eğitim almak istediğiniz kurumun size I-20 belgesi verebileceğinden emin olmalısınız.Zira I-20 belgesi olmadan vizenizin kabul edilme şansı yoktur.

ABD'de Öğrenci Vizeniz ile Yaşamak

Unutmamanız gereken en önemli husus sadece Amerika’da çalışıp kazanabileceğiniz gelire güvenerek vize alma çabası içine girmemeniz gerektiğidir. Öncelikli olarak konsolosluğun size vize vermesi için kendi imkanlarınızla öğreniminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. İkinci olarak gideceğiniz üniversitede ya da civarında iş bulma imkanınızın garanti olmadığını bilmeniz gerekmektedir. ABD çalışma izni konusunda ve öğrenci vizesi verirken diğer birçok ülkeye nazaran çok daha katıdır ve vize başvurusu esnasında kanıtlar sunarken potansiyel gelire güvenemezsiniz. Başvurunuzu dayandırdığınız gelir garanti altına alınmalı ve çalışmalarınızın ilk yılının masraflarına eşit veya daha fazla olmalıdır.

Almayı planladığınız eğitimi ve Amerika’da yaşamak için gerekli minimum şartları sağlayabilecek finansal imkana sahip olduğunuzu düşünüyorsanız Amerikan eğitim sistemi size kariyeriniz için birçok fırsat sunacaktır. Aynı zamanda müthiş bir hayat deneyiminin de sizi beklediğini unutmayın. İyi ve gerçekçi bir planla hayatınızın belki de en güzel günlerini Amerika’da eğitim alarak ve aynı zamanda çalışarak geçirebilirsiniz.