ABD Yatırımcı Vizeleri

E2 yatırımcı vizesi, ABD ile ticaret anlaşması olan ülkelerden gelen girişimciler için oluşturulmuş bir vize türüdür. Bu vize, yatırımcı olarak sermayenizden faydalanacak girişimler sayesinde size ülkede yaşama ve çalışma fırsatı verir.

Unutmayın ki getireceğiniz tek şey sermayeniz değil, çünkü E2 vizesine başvurabilmek için belirli kriterleri karşılamanız gerekiyor. Bu yazıda, E2 yatırımcı vizesi ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler ve E2 vizesinin avantajları nedir göz atacağız.

e2 vizesini öne çıkaran özellikler

E2 Yatırımcı Vizesi Almak İçin En Önemli 6 Neden

 • Yatırımınızın konusu olan şirket için ABD'de yasal olarak çalışabilirsiniz.
 • Yatırımlarınız için minimum bir oran yoktur.
 • Eşiniz sahip olduğunuz E-2 vizesi sayesinde Amerika'da çalışabilir.
 • 21 Yaşın altındaki çocuklarınız sahip olduğunuz E-2 vizesi ile Amerika'da eğitim görebilir.
 • ABD içinde ve dışında özgürce seyahat edebilirsiniz.
 • Süresiz olarak vizenizi uzatabilirsiniz.

ABD E2 Yatırımcı Vizesi, ABD ile Ticaret Anlaşması olan ülkelerin girişimcileri için ayrılmış göçmen olmayan, geçici bir vizedir. E2 vizesi yatırımı yapmak, finansör olarak sermayenizden yararlanan girişimler sayesinde ABD'de yaşamanıza ve çalışmanıza izin verir.

E2 vizesinin pek çok avantajı olsa da, vizeye başvurmak ve alabilmek için karşılamanız gereken bazı kriterler bulunmaktadır. E-2 vizesi ile yatırım yapmak istiyorsanız yazımızın devamında ele alacağımız bu faktörleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

1) Yatırımınızın Konusu Olan Bir Şirket İçin ABD'de Yasal Olarak Çalışabilirsiniz

E-2 vizesinin en önemli avantajlarından biri, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak iş yapabilmeniz ve aynı zamanda vize elde etmenizi sağlayan şirket tarafından istihdam edilebilmenizdir. Çalışacağınız şirketin sürdürdüğü iş içerisinde aktif bir rol almanız vize başvurunuzda kabul görebilmeniz için oldukça önem taşımaktadır.

Bunu kanıtlayabilmek adına, E-2 vize yatırımınız ile bu işi geliştireceğinizi ve yönlendireceğinizi göstermeniz gerekir. Bunu, işletmenin en az %50'sine veya yönetimsel bir pozisyon aracılığıyla önemli operasyonel kontrole sahip olarak gösterebilirsiniz.

Tüm pay sahiplerinin bir listesini, sahiplik yüzdelerini sağlayarak ve işletmede kontrol sahibi bir menfaatiniz olduğunu gösteren belgeler ile bunu sağlamak mümkündür.

2) Minimum Yatırım Tutarı Yoktur

ABD hükümeti, bir E-2 vizesi için yatırım miktarı konusunda minimum veya maksimum tutar belirtmemektedir. Ancak, yatırımınız önemli bir miktar olmalı ve paranızı çekmemelisiniz. Diğer bir deyişle paranızı kaybetme riskini de göz almanız gerekir.

Önemli bir miktarın tanımı, ABD hükümeti düzenlemeleri tarafından kesin sınırlarla belirlenmemiştir. Bununla birlikte, temel kural, sermaye yatırımının işletmenin gerekliliği ve doğası ile orantılı olması gerektiğidir.

Genel olarak 100.000 dolar civarında yatırımlar ile başvuru yapılsa da, 50.000 dolar gibi düşük yatırımlar için de E2 vizesi verildiği durumlar olmaktadır. Burada önemli nokta bahsettiğimiz üzere, sermayenin işin doğasına uygun olmasıdır.

Örneğin siz 100 bin dolarlık bir yatırım yapsanız bile işin gerektirdiği sermaye çok daha yüksek ise vize alamayabilirsiniz.

Bunun nedeni, ABD hükümetinin ABD ekonomisi üzerinde olumlu ve önemli bir etki yaratacak yatırımcılara E-2 vizesi vermek istemesidir. Daha net bir ifade ile yatırımınız yürütülen işin gerektirdiği miktarı karşılamalıdır.

800.000 veya 1.000.000 dolar tutarında daha yüksek bir yatırım planlıyorsanız, EB-5 Yeşil başvurusunda bulunarak ABD'de daimi ikamet etme fırsatını kullanabilirsiniz.

3) Eşiniz E-2 Vizesi Sayesinde Amerika'da Çalışabilir

E-2 sahibinin başvurusunun onaylanması durumunda, eşinin çalışabileceği yerler konusunda bir kısıtlama yoktur. Genellikle eşlere E-2 vizesi sahibi ile aynı kalış süresi verilir. Ayrıca, bir I-539 formu doldurarak E-2 vizesi için kalış süresini uzatma başvurusunda bulunabilirler.

4) 21 Yaşın Altındaki Çocuklarınız Sahip Olduğunuz E-2 Vizesi ile Amerika'da Eğitim Görebilir

21 Yaşın altındaki çocuklar çalışma vizesine hak kazanamayabilir, ancak akredite edilebilecek bir yükseköğrenim görebilirler. Mezun olduktan sonra ise çalışmak için göçmen olmayan diğer vizelere başvurabilmek mümkündür. Ayrıca E2 vize sahibinin çocukları özel ve devlet okullarında ilk ve orta kademelerde eğitim almak üzere kayıt olabilirler.

Çocuk 21 yaşına ulaştıktan sonra artık E-2 vizesi kapsamında ABD'de kalamaz. Öğrenim görmeye devam etmek veya çalışmaya başlamak için ABD'de kalmalarını sağlayacak kendi vizelerine başvurmaları gerekir. Örneğin 21 yaşına ulaşmış ve üniversite eğitimini tamamlamak isteyen bir öğrenci F1 Öğrenci Vizesine başvurabilir.

5) ABD İçinde ve Dışında Özgürce Seyahat Edebilirsiniz

E-2 vizeniz geçerli olduğu sürece, yabancı yatırımcılar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler süre kısıtlaması olmadan Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşama seçeneğine sahiptir ve özgürce giriş çıkış yapabilirler.

6) Süresiz Olarak Vizenizi Uzatabilirsiniz

E2 vizesi sahipleri, E-2 statülerini iki yıllık artışlarla sürdürebilir ve herhangi bir limit olmadan istedikleri kadar kalış sürelerini uzatmak için başvuruda bulunabilirler. Kısaca, süre uzatma talepleriniz onaylandığı sürece ABD'de ikamet edebilir ve iş yapabilirsiniz. E2 vizesi Greencard sahibi veya ABD vatandaşı olmadan yaşama fırsatı verir.

Çocuklara ve eşlere genellikle E-2 vizesi sahipleriyle aynı kalış süresi tanındığından, onların da uzatma başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Bu, ABD'de kalırken bir sorun yaşamamak adına E2 vizesi sona ermeden önce yapılmalıdır.

USCIS'e göre, E-2 antlaşması vizesi sahipleri, aşağıdaki durumlarda kalış süresini uzatmak için başvurabilirler:

 • Geçici vizeniz ile Amerika Birleşik Devletleri'ne yasal olarak kabul edilmeniz
 • Göçmen olmayan vize durumunuz başvuru yaptığınızda hala geçerliyse
 • Herhangi bir suç işlemediğiniz
 • Kabul koşullarını ihlal etmediğiniz
 • Pasaportunuz geçerli olduğu ve kaldığınız süre boyunca da geçerli kalacağı durumda

Özetle

Genel olarak, E2 Yatırımcı Vizesi ABD'de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancı yatırımcılar için mükemmel bir seçenektir. Ancak bu vize kapsamında yatırım yapmadan önce, bu vizenin gerekliliklerini iyice anladığınızdan emin olmanız gerekmekte.

Eğer E2 vizesi hakkında bilgi almak istiyorsanız ya da E2 ile Amerika’ya gitmek üzerine planlarınız varsa bizimle iletişime geçebilir, profesyonel yardım alabilirsiniz.