Amerika'da Yaşam

Yaşam akışı ve trafik:

Amerika'daki hayat Türkiye'dekine göre biraz daha yavaş akıyor. İnsanların sinir ve stresi Türkiye’dekinden daha az.

Bir yere yetişme telaşı buna bağlı stres ve sinir de daha az. Yani dışarıda trafiğe baktığınız zaman özellikle bizim yaşadığımız yerde de trafik sıkışıklığı oluyor ama kavga, dövüş gürültü olmuyor.

Biz üç senedir burada yaşıyoruz ve buna benzer bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Kesinlikle burada hiç sinir, stres yok diyemeyiz. Fakat biz burada yaşadığımız süre zarfından sokakta olsun, markette olsun, alışverişte olsun bu tür sorunlarla pek karşılaşmadık. Yani İnsanlar sırada bir öncekinin işinin bitmesini sabırla bekliyor. Bundan dolayı sinirlenme, kavga vesaire çıkmıyor.

Amerika da Yaşam Akışı ve Ekonomi

EKONOMİK DENGE

Bazı kalemler Türkiye ile kıyasla daha ucuz. Benzin, araba, yemek (eğer evde yaparsanız) Türkiye'yle karşılaştırdığınız zaman daha avantajlı.
Bir dolar ne kadar Türk lirası gibi bir hesap yapsanız da sizin geliriniz de dolar üzerinden olacağı için birimleri kafanızda dönüştürmeden hesap yapmanız daha mantıklı.

Örnek: Buradaki benzinin galonu şu anda 3 dolar, bir galon 3.8 litreye tekabül ediyor. 5 TL dersek 1 dolara neredeyse 4 litre benzin alıyorsunuz, o da 15 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Litresi ortalama 4 TL'ye geliyor. Litre maliyeti 4 TL ye geliyor dan ziyade bu kadar benzini 3 dolara alıyorum hesabı yapmanız gerekiyor. Yani 4 litre benzini 3 birim parayı alıyorum gibi hesap etmeniz daha mantıklı. Doları TL ye çevirirsek bile ucuza geliyor ama dediğimiz gibi bunu birim olarak düşündüğümüz zaman zihninizde çok daha rahat bir şekilde buranın ucuz olduğuna kanaat getirebiliyorsunuz.

YAŞAM STANDARTLARI

Burada insan hayatı değerli, böyle de olmak zorunda. Örnek verecek olursak; bir kişinin zarar görmesi, bir şekilde sakatlanması, yaralanması veya ölmesi buna neden olan kişi veya firmaya çok büyük tazminatlara mal oluyor. İnsanlar, firmalar, şirketler attıkları her adımda insan hayatını, karşı tarafı düşünmek zorunda. Markette bir kasayı nereye koyacağınıza varana kadar bunu hesap etmek zorundasınız.

Aksi takdirde yapacağınız bir hata sonucunda birisi yaralanırsa, sakat kalırsa veya ölürse çok korkunç tazminatlarla karşılaşma şansı yüksek.

Türkiye'de çok fazla göz önünde bulundurulmayan olaylar burada abartılarak karşınıza çıkabiliyor. Yani her yerde levhalar, her yerde uyarılar var. Örnekleyecek olursak; herhangi bir apartmana girdiğiniz zaman bile, "bu apartman kompleksinde Kaliforniya eyaletinin belirlemiş olduğu belli bazı standartlar çerçevesinde kanserojen madde kullanılarak temizliği yapılmıştır" gibi ibareler uyarılarla karşılaşıyorsunuz.

Sonuç olarak burada birisine zarar verilmesi, isteyerek veya istemeyerek yaralanmasına, sakatlanmasına veya ölümüne sebep olunması çok büyük yaptırımlara sebep oluyor. Bunlarla karşılaşmamak için insanlar ve firmalar da buna uygun olarak davranıyor.
Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz; yaptığımız karşılaşmalar neticesinde Amerika'da yaşam standardı yaşam kalitesi Türkiye’ye kıyasla daha yüksek. Hayat daha yavaş aktığı için burada stres kısmen daha az. Dolayısıyla daha fazla güler yüzlü insanla karşılaşabiliyorsunuz.

Evet, Amerika'da yaşamak sıraladığımız avantajları barındırıyor fakat dezavantajları da var!

AMERİKA'DA YAŞAMANIN BAZI DEZAVANTAJLARI

Mesafe:
Türkiye'den çok uzak. 12 saatlik uçuş mesafesinde, isteyince gidip gelemiyorsunuz. Belki bilet bulabiliyorsunuz; ama fiyatı da ona farklı oluyor.

Sağlık:
Sağlık konusu problemli. Evet, Amerika Türkiye gibi sosyal bir devlet olmadığı için, başınız ağrıdığında kapısını çalıp ücretsiz olarak hizmet alabileceğiniz bir yer değil burası. Sağlık sigortası yaptırmanız lazım. Sağlık Sigortaları da hiç ucuz değil. Dolayısıyla sağlık konusunda kronik sıkıntılar yaşıyorsanız bunu da göz önünde bulundurmanız lazım.

Sonuç olarak Amerika'da yaşamanın avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurularak ABD'ye yatırım yapma, yaşama veya yerleşme konusunda bir karar vereceksiniz, bu tamamen size kalmış.

Yatırım yapmadan veya burada yaşamaya başlamadan önce belirli bir süre geçirerek bunları gözlemlemeniz bizce çok faydalı olacaktır. Yani birinin size anlatması yerine Amerika’da bir hafta on gün bazı konularda fikir sahibi olmanıza yetecektir.

Sadece Amerika için değil yurt dışında herhangi bir ülkeye yerleşip orada yaşamayı, uzun süre geçirmeyi hatta yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu çevrenin ön çalışmasını yapmanız şart. Oraya gidip belirli bir süre geçirmeniz, yaşamanız lazım. Daha sonraki süreçte kararlarınızı netleştirebilirsiniz diye düşünüyoruz. Tavsiyelerimizin avantajınıza olacağına inanıyor, bazı öngörülemeyen konuları belki buraya gelip kendiniz bizzat şahit olarak soru işaretlerini kafanızdan silebileceğinizi düşünüyoruz.