Amerika'da Yatırım

2019 yılının yatırım trendleri ile ilgili göz önünde bulundurmanız gereken 5 yatırım önerisini sizler için derledik.

yatırım trendleri

1. Dijital güvenlik

Hiç şüphe yok ki 2018, şirketlerinin ve tüketicilerin, verilerinin güvenliğine oldukça dikkat ettiği bir yıldı.

İlk akla Facebook geliyor, ancak kredi raporlama şirketi Equifax da dahil olmak üzere veri ihlallerinin sayısı milyonlarca insanı etkiledi ve neredeyse herkesi çevrim içi olmaktan rahatsız eder oldu.

dijital güvenlik

Birçok şirket, veri güvenliğine daha da fazla önem vermesi gerektiğinin bir kez daha farkına vardı, bu nedenle dijital güvenliğe önem veren ve bu konuda yatırım yapan şirketler her zaman olduğundan çok daha değerli hale geldi.

2. Elektrikli arabalar

Sadece birkaç yıl önce tamamen elektrikli bir araba fikri hem finansal analistler hem de endüstri analistleri tarafından garipseniyordu.

Petrolün fiyatı önemli ölçüde düştü ve önceki seviyelerde öngörülen artış gerçekleşmedi. Buna rağmen, insanlar hala petrol piyasasının istikrarsızlığı konusunda endişeli.

hibrit araba

Yine de otomobil endüstrisi Hibrit mıodeller konusunda ısrarcı.

Tesla'nın kendine özgü problemleri de su yüzüne çıkmış olmasına rağmen 2025 yılında toplam değeri 500 milyar doları aşan 1 milyondan fazla arabanın yollarda olacağı öngörülmekte, dolayısıyla elektrikli araç sektörü göz önünde bulundurulması gerekli yatırım trendlerinden biri.

3. Yüksek temettü ödeyen şirketler

Bazı insanlar için hiç akıllıca görünmeyebilir, ancak birkaç yıl önceki yüksek hacimli borsalarda yatırımcıların hisse senedi fiyatlarına odaklanmaları sağlandı.

Ancak, artık boğa piyasası bir ara vermiş gibi gözükmekte, yatırımcılar finansal olarak sağlam ve aynı derecede yüksek temettü ödeyecek şirketleri arar oldular.

Temettüler için bir başka olumlu gelişme ise, doğru şirketleri seçmenin size güvenli bir liman sağlaması gerektiğini göstermesi.

4. Cannabis

Evet, doğru okudunuz, esrar endüstrisinden bahsediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kenevirin sağlık alanında kullanımının yasallaşma süreci eyalet bazında büyümeye devam etmekte sırayla yeni eyaletler bu kervana eklenmektedir.

Bununla birlikte, Kanada keneviri yetişkin kullanımı için yasal hale getirerek üreticiler için yepyeni bir pazar açmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’ne geri dönersek, 2025’te 23 milyar dolarlık bir satış miktarına ulaşılacağı öngörülmektedir. Kanada'nın payının sadece 200 milyar doların altında olması bekleniyor.

5. Yapay zeka

Yapay zeka sadece robotlarla ilgili değil, aynı zamanda Big Data tarafından analiz alanında giderek daha fazla kullanılıyor. Sektörün en büyüğü olan Amazon'un AI kullanımında öncü konumda bulunmakta.

Yapılan tahminlere göre, gelecek 10 yıl içerisinde AI'nın dünya ekonomisine 15 trilyon dolardan fazla katkı sağlayacağı öngörülüyor.

yapay zeka

Otonom otomobil tasarımında önemli miktarda AI kullanılmakta, bu nedenle otonom otomobillerin (ve kamyonların) geliştirilmesi özellikle bu konuda yatırım yapan şirketleri ön plana çıkarıyor.

Her zaman için sizi bekleyen fırsatlar bulunmaktadır. Genel olarak nakit akışınızı artıracak ve bulut bilişimine dahil olacak yatırımlara yönelmeyi düşünün; dijital güvenlik sorunları insanların ve şirketlerin bilgi güvenliğini sağlayacak firmaları ön plana çıkarmakta ve siber güvenlik şirketlerini daha da değerli hale getirmektedir.

Burada sıralanan beş eğilim, her kesimden birileri için çeşitli fırsatlar sunmakta ve devasa yatırımlara da gerek duyulmamaktadır.

Doğru zamanda doğru yatırımı yapmanız değişen trendleri iyi takip edebilmenize bağlıdır.